Spis treści
Dlaczego warto sięgać po kwiaty lawendy?
Kwiaty lawendy to aromatyczny surowiec zielarski, który od wieków wykorzystywany był w fitoterapii, jako naturalny środek łagodzący wiele dolegliwości. W galerii przedstawiamy korzyści płynące z regularnego stosowania naparów, olejków i nalewek z kwiatów lawendy.
Jaki wpływ na organizm ma spożywanie kwiatów lawendy?
Właściwości odżywcze i zdrowotne lawendy
Lawenda (Lavandula) to roślina, która powszechnie występuje na terenie naszego kraju, jednak uprawiana jest zazwyczaj w celach przemysłowych. Surowcem zielarskim są głównie kwiaty, których zapach jest niezwykle aromatyczny.
Kwiaty lawendy wykorzystuje się do przygotowania leczniczych naparów, olejków i nalewek, a także w przemyśle kosmetycznym do produkcji kosmetyków na podrażnioną i suchą skórę.
Świeże i suszone kwiaty lawendy do znakomite źródło antyoksydantów, głównie flawonoidów i polifenoli, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, zmniejszają stan zapalny, a także opóźniają proces starzenia się komórek.
Dodatkowo znajdziemy tam garbniki o działaniu ściągającym, czyli obkurczającym naczynia krwionośne. Z tego względu lawendę stosuje się w przypadku biegunek i zakażeń układu pokarmowego.
Jednak najważniejszym aktywnym składnikiem w kwiatach lawendy jest olejek eteryczny, który nie tylko nadaje roślinie charakterystycznego aromatu, ale również wykazuje wiele korzystnych właściwości, w tym przeciwzapalne, odkażające i regenerujące.
Wśród innych działań kwiatów lawendy można wymienić właściwości:
- przeciwbólowe,
- przeciwdrgawkowe,
- przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe,
- rozkurczowe,
- łagodzące.
Fitotarepeuci zaznaczają, że lawenda wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu może w łagodny sposób regulować ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszać obrzęki.
Warto przeczytać też:
Przeciwwskazania do spożywania naparów, lemoniad i nalewek z lawendy
Mimo dobroczynnych właściwości kwiatów lawendy nie wszyscy mogą bezpiecznie ją stosować. Spożywania tej roślinny powinny unikać przede wszystkim:
- kobiety ciężarne,
- pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- chorzy z zapaleniem jelit i żołądka,
- osoby z niewydolnością wątroby i nerek.
Warto pamiętać, że stosując preparaty roślinne istnieje ryzyko ich przedawkowania. Przed rozpoczęciem stosowania kwiatów lawendy należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub specjalistą.
U osób wrażliwych na składniki aktywne lawendy, po spożyciu lub zastosowaniu zewnętrznym mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, w tym:
- zaczerwienienie i świąd skóry,
- ból i skurcze brzucha,
- biegunka.