Lawenda na uspokojenie, migrenę i bóle reumatyczne. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po napary i lecznicze nalewki z kwiatów lawendy

Agata Siemiaszko
Lawenda to aromatyczna roślina, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Podpowiadamy, co się dzieje z organizmem, gdy regularnie po nią sięgasz. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Lawenda to aromatyczna roślina, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Podpowiadamy, co się dzieje z organizmem, gdy regularnie po nią sięgasz. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. DziekanDrobot/Getty Images
Lawenda to roślina, której aromatyczne kwiaty działają odprężająco i uspokajająco. Są one źródłem antyoksydantów, które chronią organizm przez działaniem wolnych rodników tlenowych, a także zmniejszają stan zapalny organizmu i opóźniają proces starzenia się komórek. Dodatkowo olejki eteryczne sprawiają, że łagodzą ból głowy spowodowany stresem lub niewyspaniem. Jakie jeszcze wykazują właściwości? Podpowiadamy, co się dzieje z organizmem, gdy regularnie spożywasz napary z kwiatów lawendy.

Spis treści

Dlaczego warto sięgać po kwiaty lawendy?

Kwiaty lawendy to aromatyczny surowiec zielarski, który od wieków wykorzystywany był w fitoterapii, jako naturalny środek łagodzący wiele dolegliwości. W galerii przedstawiamy korzyści płynące z regularnego stosowania naparów, olejków i nalewek z kwiatów lawendy.

Jaki wpływ na organizm ma spożywanie kwiatów lawendy?

Właściwości odżywcze i zdrowotne lawendy

Lawenda (Lavandula) to roślina, która powszechnie występuje na terenie naszego kraju, jednak uprawiana jest zazwyczaj w celach przemysłowych. Surowcem zielarskim są głównie kwiaty, których zapach jest niezwykle aromatyczny.

Kwiaty lawendy wykorzystuje się do przygotowania leczniczych naparów, olejków i nalewek, a także w przemyśle kosmetycznym do produkcji kosmetyków na podrażnioną i suchą skórę.

Czytaj także: Olejek pichtowy na zatoki, kaszel i gładką cerę. Wypróbuj go do inhalacji i picia. Sprawdź, co kryje olejek z jodły syberyjskiej

Świeże i suszone kwiaty lawendy do znakomite źródło antyoksydantów, głównie flawonoidów i polifenoli, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, zmniejszają stan zapalny, a także opóźniają proces starzenia się komórek.

Dodatkowo znajdziemy tam garbniki o działaniu ściągającym, czyli obkurczającym naczynia krwionośne. Z tego względu lawendę stosuje się w przypadku biegunek i zakażeń układu pokarmowego.

Jednak najważniejszym aktywnym składnikiem w kwiatach lawendy jest olejek eteryczny, który nie tylko nadaje roślinie charakterystycznego aromatu, ale również wykazuje wiele korzystnych właściwości, w tym przeciwzapalne, odkażające i regenerujące.

Wśród innych działań kwiatów lawendy można wymienić właściwości:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwdrgawkowe,
  • przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe,
  • rozkurczowe,
  • łagodzące.

Fitotarepeuci zaznaczają, że lawenda wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu może w łagodny sposób regulować ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszać obrzęki.

Warto przeczytać też:

Przeciwwskazania do spożywania naparów, lemoniad i nalewek z lawendy

Mimo dobroczynnych właściwości kwiatów lawendy nie wszyscy mogą bezpiecznie ją stosować. Spożywania tej roślinny powinny unikać przede wszystkim:

  • kobiety ciężarne,
  • pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,
  • chorzy z zapaleniem jelit i żołądka,
  • osoby z niewydolnością wątroby i nerek.

Warto pamiętać, że stosując preparaty roślinne istnieje ryzyko ich przedawkowania. Przed rozpoczęciem stosowania kwiatów lawendy należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub specjalistą.

U osób wrażliwych na składniki aktywne lawendy, po spożyciu lub zastosowaniu zewnętrznym mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, w tym:

  • zaczerwienienie i świąd skóry,
  • ból i skurcze brzucha,
  • biegunka.
Dodaj firmę Autopromocja

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia