Olejek pichtowy na zatoki, kaszel i gładką cerę. Wypróbuj go do inhalacji i picia. Sprawdź, co kryje olejek z jodły syberyjskiej

Monika Góralska
Monika Góralska
Czysty olejek pichtowy, który stosuje się do picia ma żółtozieloną barwę i jest gęsty. Większość olejków dostępnych na rynku jest przeznaczona do użycia zewnętrznego i nie nadaje się do spożycia.https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Czysty olejek pichtowy, który stosuje się do picia ma żółtozieloną barwę i jest gęsty. Większość olejków dostępnych na rynku jest przeznaczona do użycia zewnętrznego i nie nadaje się do spożycia.https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en Karisssa/gettyimages.com, Krzysztof Ziarnek, Kenraiz/wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0
Olejek pichtowy dzięki właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym i regenerującym pomoże zwalczyć zapalenie zatok, przeziębienie czy grypę. Pomoże także wygładzić cerę trądzikową i zniweluje zmarszczki. Inhalacje olejkiem z jodły syberyjskiej oczyszczą drogi oddechowe, ale też odprężą i złagodzą stres. Wypróbuj działanie kojąco pachnącego olejku pichtowego nie tylko do aromaterapii, ale też do picia.

Spis treści

Czym jest olejek pichtowy i jakie ma właściwości?

Olejek pichtowy (Abies sibirica oil) pozyskiwany jest z jodły syberyjskiej (Abies sibirica), która jest wiecznie zielonym drzewem z rodziny sosnowatych. Jodła syberyjska, jak sama nazwa wskazuje, występuje głównie w północnej Rosji, a także w Chinach w strefie klimatu zimnego i chłodnego.

Zobacz także: Odczuwasz suchość i dyskomfort w nosie? To może być syndrom suchego nosa

Olejek pichtowy (z rosyjskiego pichta) ma on świeży, leśno-cytrusowy zapach o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i regenerującym. W skład olejku wchodzi octan bornylu, kamfen, karen, alfa-pinen, felandren, borneol, beta-pinen, santen, alfa-tujen, terpinolen, kariofilen.

Olejek pichtowy na zatoki, kaszel i oskrzela

Olejek pichtowy, głównie ze względu na zawartość octanu bornylu, działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i grzybobójczo. Te właściwości warto wykorzystać w czasie infekcji takich jak przeziębienie, zapalenie zatok, angina czy grypa. Olejek pichtowy wykazuje działanie:

  • immunostymulujące,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybicze,
  • antybakteryjne,
  • antypierwotniakowe.

Można go stosować zewnętrznie w formie aromaterapii i wdychać w czasie kataru i kaszlu. Warto także robić inhalacje dolewając kilka kropli olejku do miski z wrzącą wodą i wdychając unoszące się opary. Olejek osusza i rozszerza oskrzela, ułatwiając oddychanie oraz oczyszczanie się dróg oddechowych z flegmy. Ukoi również stan zapalny i ból gardła.

Olejek pichtowy można również bezpiecznie stosować wewnętrznie. Stymuluje on odporność i wspiera organizm w walce z infekcją, łagodzi bóle gardła i głowy. Olejek pichtowy do picia należy stosować tylko w czystej postaci bez żadnych dodatków. Na opakowaniu powinna znajdować się informacja, że dany produkt przeznaczony jest do spożycia oraz w jaki sposób go dawkować. Stosuje się zwykle 3 krople olejku na pół szklanki wody lub na łyżeczkę miodu i przyjmuje raz dziennie.

Olejek pichtowy doustnie stosuje się także przy owrzodzeniach, reumatyzmie, artretyzmie, kamicy żółciowej, zaburzeniach miesiączkowania oraz w okresie menopauzy.

Olejek pichtowy na stres oraz ból mięśni i stawów

Olejek z jodły syberyjskiej sprzyja odprężeniu i łagodzi objawy stresu. Zapach tego olejku pomaga uspokoić nerwy i złagodzić niepokój. Do aromaterapii wystarczy wylać kilka kropli na chusteczkę lub ściereczkę i wdychać zapach. Mona także zastosować specjalny kominek do aromaterapii i wlać kilka kropli olejku do niewielkiej ilości wody, a następnie umieścić świeczkę w kominku, aby poczuć niezwykły kojący zapach w całym pomieszczeniu.

Olejek pichtowy możesz również dodać do kąpieli. Wystarczy 2-3 krople na wannę ciepłej wody, aby cieszyć się naturalną aromaterapią i oczyszczającą z toksyn oraz antybakteryjną kąpielą. Zyska na tym również skóra, która będzie miękka i gładka. Dodatkowo wdychanie oparów z olejkiem nawilży i udrożni drogi oddechowe, zatoki i nos, dlatego taką kąpiel warto stosować w czasie infekcji.

Kamfora zawarta w olejku z jodły syberyjskiej rozgrzewa i zwiększa ukrwienie skóry. Dzięki temu olejek zastosowany do masażu odpręża ciało i łagodzi bóle mięśni i stawów. Można go bezpiecznie wcierać w newralgiczne miejsca, aby złagodzić ból i obrzęk, sprawdzi się więc przy artretyzmie i reumatyzmie, bólu pleców i kręgosłupa oraz nerwobólach, a także drobnych stłuczeniach.

Olejek pichtowy na skórę i zmarszczki

Właściwości antybakteryjne i regeneracyjne olejku można także wykorzystać do łagodzenia podrażnień skóry. Sprawdzi się również w pielęgnacji cery tłustej, problematycznej i trądzikowej. Zlikwiduje zaskórniki, pryszcze i rozszerzone pory. Wystarczy kilka kropli olejku wymieszać z łyżeczką oleju bazowego np. ze słodkich migdałów lub pestek malin. Następnie nałóż go na wacik i przycieraj nim jak tonikiem oczyszczoną wcześniej twarz. Olejek wspomaga również leczenie opryszczki, liszajów, grzybicy. Można smarować czystym olejkiem pichtowym chorobowo zmienioną skórę.

Olejek pichtowy można również dodać do swojego ulubionego kremu na noc. Stosowany w ten sposób regularnie zmiękcza i oczyszcza skórę. Natomiast dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zwalcza także wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia się skóry, wygładza zmarszczki i przywraca cerze blask, ponieważ niweluje także przebarwienia.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia