Spis treści
Kto nie powinien jeść truskawek? Muszą uważać alergicy i osoby z chorobami nerek
Grupa osób, która nie może cieszyć się „smakiem lata”, czyli truskawkami, jest na szczęście krótka. Większość chorób, które wykluczają te owoce z naszej diety to schorzenia przewlekłe. Są jednak sytuacje, w których każdy nas powinien na jakiś czas zrezygnować z jedzenia truskawek.
Zajrzyj do galerii i zobacz, kto i dlaczego nie powinien jeść truskawek?
Jeśli nie jesteś w grupie, która ze względów zdrowotnych musi ograniczyć spożywanie tych wyjątkowych owoców, zadbaj o to, by w sezonie gościły jak najczęściej na twoim talerzu. Wybieraj jednak te z ekologicznych upraw lub wyhodowane na własnym balkonie lub w ogródku, ponieważ truskawki z upraw konwencjonalnych zajmują pierwsze miejsce wśród owoców najbardziej zanieczyszczonych pozostałościami pestycydów.
Niezależnie od tego czy mamy zaufanego dostawcę truskawek, należy pamiętać o tym, aby zawsze przed zjedzeniem porządnie je umyć. Jak? Tego dowiesz się z materiału: Jak myć i przechowywać truskawki?
Dlaczego warto jeść truskawki? Wykorzystaj sezon na te owoce!
Truskawki to jedne z ulubionych owoców Polaków. Choć w sklepach są dostępne niemal przez cały rok, to dopiero pod koniec maja i na początku czerwca, możemy cieszyć się ich pełnym smakiem i aromatem. Właśnie wtedy warto włączyć je do swojej codziennej diety.
Truskawki to bardzo uniwersalne owoce, które można dodać niemal do każdego posiłku! Sprawdzą się w porannej owsiance lub koktajlu, jako dodatek do sałatek, samodzielna przekąska oraz baza nalewek, dżemów i soków oraz kompotów. Hitem lata są oczywiście ciasta z truskawkami. Przepisy na nie znajdziesz tu: Doskonałe ciasta na lato! 12 wypieków z truskawkami, rabarbarem i nie tylko
Nikogo nie trzeba przekonywać, że truskawki są nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim zdrowe, a przy okazji mają mało kalorii (33 kcal w 100 g), co pozwala jeść je nawet na diecie odchudzającej. Pozytywnie wpływają na kondycję skóry, wykazują działanie przeciwnowotworowe, pomagają obniżyć poziom cholesterolu i wykazują działanie [b]żółciopędne, przez co wspierają pracę wątroby. Dlatego, jeśli zdrowie nam pozwala, jedzmy je jak najczęściej!