Spis treści
Jak zrobić dobrą nalewkę z truskawek? Wypróbuj babciny przepis
Przygotowanie nalewki z truskawek jest proste i szybkie – wystarczą zaledwie cztery składniki. Trunek najlepiej zrobić na bazie świeżych owoców, ale można również wykorzystać mrożone. W zależności od preferencji smakowych dodatkowymi składnikami mogą być sok z cytryny, miód oraz przegotowana woda.
Czytaj też: Szukasz niebanalnego prezentu dla mamy? Na Dzień Matki podaruj zdrowie zamknięte w butelce
Owoców, które zostaną nam po przygotowaniu trunku, nie należy wyrzucać! Można z powodzeniem wykorzystać je do deserów z truskawkami, np. do przełożenia tortów. Należy jednak pamiętać, że są mocno nasiąknięte alkoholem i nie powinny jeść ich dzieci oraz kobiety w ciąży.
Składniki na nalewkę z truskawek:
- 2 kg bardzo dojrzałych truskawek,
- 1 litr spirytusu,
- 1 litr wódki,
- 0,5 kg cukru.
Jak przygotować nalewkę z truskawek?
Truskawki przebrać i przemyć na sitku, pozbawić szypułek. Włożyć do słoja i zasypać cukrem, postawić na dobę, aby owoce puściły sok. Następnie zalać alkoholem, zakręcić i odstawić na minimum trzy tygodnie. Po tym czasie przelać do butelek przez filtr lub gęste sitko.
Czy nalewka z truskawek jest zdrowa? To składnica witamin i składników mineralnych
Truskawki są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych narządów. Zawierają przede wszystkim duże ilości kwasu askorbinowego, który zapobiega utlenianiu związków budujących komórki oraz tkanki i ma duże znaczenie dla organizmu, chroniąc go przed chorobami i przedwczesnym starzeniem.
W 100 gramach truskawek znajdziemy aż:
- 58 mg witaminy C (kwas askorbinowy),
- 0,028 mg witaminy B1 (tiamina),
- 0,065 mg witaminy B2 (ryboflawina),
- 0,28 mg witaminy B3 (niacyna, PP),
- 0,06 mg witaminy B6 (pirydoksyny),
- 17 μg witaminy B9 (foliany, kwas foliowy),
- 0,12 mg witaminy E (tokoferol).
Ponadto truskawki bogate są w składniki mineralne, dostarczają m.in. potas, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź oraz jod. Są także cennym źródłem pektyn, które wspierają zdrową pracę jelit.
Alkohol będący jednym ze składników nalewki, wzmacnia działanie zawartych w owocach antyoksydantów i wspiera wyekstrahowanie cennych dla organizmu związków znajdujących się w truskawkach.
Na co pomaga nalewka truskawkowa?
Picie nalewki z truskawek może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i zapobieganiu rozwojowi chorób serca i układu krążenia. Trunek spożywany w okresie jesienno-zimowym, może być pomocny w uzupełnieniu braków witaminy C, której deficyty sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje.
Zawarty w truskawkach kwas askorbinowy ma też silne działanie przeciwutleniające, dzięki któremu w momencie pojawienia się stresu oksydacyjnego, jest w stanie chronić organizm przed uszkodzeniami i chorobami, wynikającymi z nadmiaru wolnych rodników.
Z kolei dzięki zawartości kwasu elagowego – innego silnego przeciwutleniacza – może pomóc w hamowaniu rozwoju komórek nowotworowych, w szczególności raka jamy ustnej, gardła, krtani i płuc.
Nalewki nie powinny spożywać przede wszystkim osoby poniżej 18 r.ż, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby z alergią na truskawki.