Spis treści
Jakie są skutki nadmiernego spożywania alkoholu?
Picie alkoholu, w szczególności regularne i w dużych ilościach spożywanie piwa oraz wódki, działa destrukcyjnie na nasze ciała. Jego skutki widać zarówno na zewnątrz – opuchlizna, zmarszczki, trądzik, jak i wewnątrz organizmu – otyłość trzewna, marskość wątroby, zapalenie trzustki, osłabienie serca.
Czytaj też: Robisz to w samolocie? Ten błąd może kosztować cię życie
Alkohol wpływa także na pracę mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, mogąc spowalniać reakcje, upośledzać funkcje poznawcze oraz prowadzić do depresji, stanów lęków i agresji.
Wraz z wypijaniem kolejnych porcji alkoholu zwiększa się także ryzyko wystąpienia:
- niektórych nowotworów (jamy ustnej, gardła, przełyku i wątroby),
- nadciśnienia,
- cukrzycy typu 2,
- zawału serca,
- udaru mózgu,
- demencji,
- choroby Alzheimera.
Spożywanie alkoholu zwiększa także ryzyko śmierci, zarówno tej związanej z chorobami przewlekłymi, jak i wypadkami. Jego regularne spożywanie może prowadzić do uzależnienia.
Zmarszczki od alkoholu? Tak mocne trunki działają na wygląd twarzy i skóry
Pijesz spore ilości alkoholu? Możesz nabawić się nadciśnienia tętniczego, choroby wrzodowej, a także nowotworów, w tym raka przełyku i piersi. Jednak alkohol wpływa też na wygląd skóry, ponieważ powod...
Co się dzieje z organizmem, kiedy pijesz alkohol? Skutki mogą być bardzo niebezpieczne
A co dzieje się, kiedy pijemy latem? Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia, że się pocimy. Jednocześnie spowalnia produkcję hormonu antydiuretycznego (ADH), co działa nas moczopędnie. To bardzo niebezpieczne, ponieważ w upalne dni bodźce, powodujące dodatkowe wydalanie wody z organizmu, mogą nam poważnie zaszkodzić.
Nadmierne pocenie się jest prostą drogą do odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Picie w tym czasie alkoholu daje nam złudne poczucie ugaszenie pragnienia, co tylko pogarsza sytuację. Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez ciało może prowadzić do wyczerpania cieplnego lub udaru cieplnego.
Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Pierwsze objawy odwodnienia to:
- suchość w ustach,
- wysuszona skóra,
- zwiększone pragnienie,
- senność,
- nadmierne zmęczenie,
- ból głowy.
Jeśli zaobserwujemy u siebie powyższe symptomy, powinniśmy natomiast zaprzestać picia alkoholu, udać się w chłodne miejsce i uzupełnić płyny – wodą lub izotonikiem. Jeśli objawy nie mijają lub pojawiają się nowe np. szybsze tętno lub omdlenie, bezzwłocznie wezwij pomoc medyczną.
Co należy pić podczas upałów? Dzięki tym napojom nie dopuścisz do odwodnienia
Wysokie temperatury i duża wilgotność powodują zwiększone pocenie się, a co za tym idzie większą utratę wody przez organizm. Może to prowadzić do groźnego odwodnienia oraz wystąpienia zaburzeń elektro...
Jak uniknąć odwodnienia w czasie picia alkoholu?
Najlepszym rozwiązaniem, które pomoże nam uniknąć skutków picia alkoholu w lecie, jest jego… nie picie. Jeśli zdecydujesz się mimo wszystko na spożywanie alkoholu unikaj jednoczesnego picia kofeiny i napojów gazowanych. Nie zapomnij jednak o pożywnym posiłku przed wyjściem z domu.
Na bieżąco uzupełniaj deficyt wody, popijając ją regularnie, niewielkimi łykami. Zalecana jest minimum szklanka wody na 1 porcję alkoholu.
Postaraj się zastąpić drinki alkoholowe, tymi bez dodatku trunków procentowych. Może być to np. piwo bezalkoholowe lub koktajle na bazie soków owocowych. W międzyczasie podjadaj przekąski o dużej zawartości wody.
Kiedy spożywasz alkohol nigdy nie kąp się w basenie lub na kąpielisku, nawet jeśli jest ono strzeżone. Zawsze zachowuj umiar w piciu. Maksymalna dzienna dawka czystego alkoholu dla kobiet to 10 g/dzień, a dla mężczyzn to 20 g/dzień. Przykładowo w jednym kieliszku wina (150 ml) znajduje się 14,5 g czystego alkoholu.
Odstaw alkohol na miesiąc i zobacz co się stanie. Skorzystają nie tylko skóra i włosy
Dlaczego warto odstawić alkohol? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nadmierne spożywanie trunków wysokoprocentowych może prowadzić do uzależnienia oraz rozwoju wielu chorób m.in. nadciśnienia ...
Źródła:
- Alcohol in a heatwave Drink Aware
- Heat And Alcohol | Risks Of Drinking Alcohol In The Summer Heat Northeast Addiction Treatment Center