Te objawy wysokiego kortyzolu dostrzeżesz gołym okiem. Jak zbadać poziom „hormonu stresu”?

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kortyzol, często nazywany „hormonem stresu”, odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Choć jego chwilowe podwyższenie jest naturalną reakcją na stresujące sytuacje, utrzymujący się wysoki poziom może sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne. Warto wiedzieć, że niektóre objawy podwyższonego kortyzolu, mogą być widoczne gołym okiem.

Spis treści

Te objawy podwyższonego kortyzolu dostrzeżesz gołym okiem

Wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, może objawiać się na wiele sposobów. U niektórych pacjentów objawy są jednak widoczne gołym okiem. Warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli dostrzeżemy u siebie:

  1. Nagły przyrost masy ciała – szczególnie w okolicach twarzy, karku i brzucha. Twarz może przybrać zaokrąglony, „księżycowaty” kształt, a na plecach może pojawić się tzw. bawoli kark – gromadzenie tłuszczu w górnej części ciała to charakterystyczna cecha nadmiaru kortyzolu.

  2. Trądzik i problemy skórne – nawet u osób dorosłych, które wcześniej nie miały problemów z cerą, mogą pojawić się wypryski, zaczerwienienia i przetłuszczająca się skóra. Jest to efekt nadaktywności gruczołów łojowych, stymulowanej przez kortyzol.

  3. Siniaki na skórze – u osób z podwyższonym kortyzolem skóra staje się ona bardziej podatna na urazy mechaniczne. Nawet lekkie uderzenie może prowadzić do powstania siniaka, a drobne skaleczenia mogą goić się znacznie dłużej niż zwykle.

  4. Przewlekłe zaczerwienienie twarzy – często pojawia się u osób z podwyższonym kortyzolem. Jest to objaw, który może być mylony z nadciśnieniem, reakcją alergiczną lub stresem, ale w połączeniu z innymi oznakami może stanowić ważną wskazówkę diagnostyczną.

Wysoki poziom kortyzolu możesz zobaczyć... w lustrze.
Wysoki poziom kortyzolu możesz zobaczyć... w lustrze.
Photo by Alex Tihonov/GettyImages

Oprócz zmian zauważalnych na zewnątrz wysoki poziom kortyzolu wpływa również na ogólne samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Może powodować:

  • silne zmęczenie i osłabienie mięśni,

  • rozdrażnienie, problemy z koncentracją,

  • niepokój,

  • podwyższone ciśnienie krwi,

  • częste bóle głowy.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć podwyższony poziom kortyzolu, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Objawy nadmiaru tego hormonu są niespecyficzne. Oznacza to, że mogą występować również w wielu różnych schorzeniach. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka, która pomoże znaleźć prawdziwe źródło problemu.

Badania poziomu kortyzolu we krwi i w moczu to podstawowe testy, które pozwalają ocenić, czy w ciele występuje wysoka ilość „hormonu stresu”. Badanie krwi polega na pobraniu próbki z żyły i oznaczeniu stężenia hormonu.

Dobowa zbiórka moczu (test wolnego kortyzolu w moczu) wymaga zebrania całej ilości moczu oddanej w ciągu 24 godzin. Dzięki badaniu moczu można ocenić, czy organizm nie wydziela zbyt dużej ilości kortyzolu w ciągu doby.

Test śliny na kortyzol mierzy poziom tego hormonu w próbce śliny. To kolejna metoda diagnostyczna, która pozwala ocenić poziom „hormonu stresu”. Ten test jest szczególnie przydatny, ponieważ u osób zdrowych poziom kortyzolu spada wyraźnie w godzinach wieczornych i nocnych.

Jeśli poziom hormonu nadal jest wysoki, może to sugerować zespół Cushinga lub inne zaburzenia funkcjonowania nadnerczy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia