Kiedy jest czas na okno żywieniowe? Są nowe informacje o efektach diety 8 godzin. Zobacz wyniki badania

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Post przerywany to znaczne ułatwienie w odchudzaniu. Pomimo zmiennych wyników działania różnych rodzajów tej diety, wersja z 8-godzinnym oknem żywieniowym może być tą najkorzystniejszą. Na takie efekty wskazuje już bardzo krótka interwencja, w której dietą 8/16 zastosowano u osób zwyczajowo podjadających. Zobacz wyniki badania.

Spis treści

Czy okno żywieniowe to skuteczna dieta?

Okno żywieniowe nie tylko odchudza, ale także może być korzystne dla kontroli poziomu glukozy we krwi u osób zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 2. – pokazały wyniki badania zaprezentowane na 60. Kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą, (European Association for the Study of Diabetes, EASD), który odbył się w dniach 9-13 września 2024 w Madrycie.

Okno żywieniowe, post przerywany, naprzemienne posty. Ta dieta ma wiele nazw i wersji, z czego najpopularniejsza jest dieta 8-godzinna, czyli 8:16
Okno żywieniowe, post przerywany, naprzemienne posty. Ta dieta ma wiele nazw i wersji, z czego najpopularniejsza jest dieta 8-godzinna, czyli 8:16 lookstudio/freepik.com

Dieta polegająca na jedzeniu tylko przez kilka godzin dziennie i poszczeniu przez resztę doby, nazywana też postem przerywanym albo intermittent fasting, ma różne wersje. Do najpopularniejszych należy 8-godzinne okno żywieniowe, inaczej dieta 8-godzinna albo 8/16.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że ograniczenie tego, kiedy się je, ale nie tego, co się je, może poprawiać wrażliwość na insulinę i poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c u osób narażonych na cukrzycę w związku z nadwagą, siedzącym stylem życia i kiepską dietą. Podczas gdy wiele prac przypisywało pozytywne efekty ograniczeniu spożycia energii, w nowym badaniu zadbano, by dieta zapewniała dość kalorii dla potrzeb poszczególnych uczestników. Był to standardowy jadłospis zapewniający 50 proc. energii z węglowodanów, 30 proc. z tłuszczu i 20 proc. z białka.

Teraz naukowcy sprawdzili, jak działa na organizm krótkotrwały post przerywany z 8-godzinnym oknem żywieniowym. W tym celu ocenili masę ciała oraz wpływ diety na metabolizm na podstawie badań glikemii uczestników, którzy dotąd jedli sięgali po posiłki i przekąski przez okres dłuższy niż 14 godzin w ciągu doby.

Co więcej, naukowcy porównali efekty stosowania okresu jedzenia kontrolowanych posiłków we wczesnych oraz w późnych porach dnia. W tym celu uczestników ważono, a także zastosowano systemy monitorowanie glikemii,​​ by ocenić czas w ciągu dnia spędzony w stanie euglikemii, czyli prawidłowego poziomu glukozy we krwi (3,9-7,8 mmol/L) i sprawdzić zmienność glikemii.

W jakich godzinach okno żywieniowe?

Efekty były widoczne już po 3 dniach stosowania diety – część uczestników straciło po 1,1 kg, ale co najważniejsze odnotowano poprawę kontroli i zmienności glikemii. Właśnie takie działanie diety sprawia, że organizm łatwiej spala tłuszcz, a jej stosowanie działa dłużej.

Gdy jednak badacze porównali efekty stosowania okna żywieniowego w godzinach 8-16 i 12-20, nie odnotowano różnic. Na tej podstawie stwierdzili, że liczy się sam fakt, a nie pora wprowadzenia ograniczeń w jedzeniu.

Choć wcześniej mieli normalny poziom glukozy we krwi, po zaledwie 3-dniowej interwencji uczestnicy mieli prawidłowy poziom przez 3,3 proc. czasu dłużej. Obniżył się średni bezwzględny poziom glukozy – o 0,6 mmol/l, średnia amplituda wahań poziomu glukozy – o 0,4 mmol/l oraz współczynnik zmienności. To wskazuje na znaczące korzyści w zakresie zapobiegania cukrzycy typu 2, ale także powikłań mikronaczyniowych.

Pomimo ograniczeń badania, w tym bardzo niewielkiej grupy kilkunastu uczestników, wyniki badania pokazują obiecującą leczniczą rolę diety 8/16 u osób dorosłych z ryzykiem rozwoju cukrzycy t. 2 i gwarantują przyszłe prace nad tym tematem, prowadzone w dłuższym terminie stosowania diety.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia