Ta modna dieta wcale nie odchudza. Sprawdzono, że „okno żywieniowe” nie działa. Naukowcy wiedzą, dlaczego

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To miał być łatwy sposób na utratę wagi, jednak w kontrolowanych warunkach wcale nie działał. Gdy naukowcy sprawdzili efekty diety okienkowej, znanej też jako intermittent fasting (IF), nie spełniła żadnych oczekiwań. Wiadomo jednak dlaczego.

Spis treści

Czy okno żywieniowe działa?

Okno żywieniowe to nazwa sposobu odchudzania nazywanego też dietą okienkową, dietą IF (intermittent fasting) czy przerywanym postem. Polega na tym, że posiłki jada się tylko przez pewną część dnia. Niektóre dowody sugerują, że ograniczenie jedzenia do okresu 4-10 godzin na dobę prowadzi do zmniejszenia spożycia energii o 200-550 kcal dziennie i przez 2-12 miesięcy może spowodować utratę 3-5 proc. masy ciała.

Kalorie jednak górą. Bardziej niż godziny jedzenia posiłków liczy się to, czy zapewniają wystarczająco mało energii
Kalorie jednak górą. Bardziej niż godziny jedzenia posiłków liczy się to, czy zapewniają wystarczająco mało energii shurkin-son/freepik.com

Okno żywieniowe ma też poprawiać wskaźniki metaboliczne takie, jak insulinooporność, ciśnienie tętnicze czy stężenie trójglicerydów we krwi. Takiej poprawy ani spadku wagi nie odnotowano jednak w nowym, starannie zaprojektowanym badaniu przeprowadzonym przez naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, a opisanym na łamach „Annals of Internal Medicine”.

Czy okno żywieniowe pomaga w odchudzaniu?

Aby sprawdzić, czy okno żywieniowe pomaga w odchudzaniu, badacze sprawdzili działanie takiej 12-tygodniowej interwencji u otyłych uczestników (głównie kobiet) w wieku 18-60 lat (średnio 59 lat) ze stanem przedcukrzycowymi lub cukrzycą typu 2 kontrolowaną za pomocą diety.

Połowa osób zastosowała okno żywieniowej w postaci diety 10-godzinnej (16/10), polegającej na stosowaniu postu przez 16 godzin i jedzeniu przez pozostałe 10, przy czym 80 proc. kalorii musiało zostać spożyte przed godziną 13:00. Pozostali stosowali dotychczasowy sposób żywienia. Mogli jeść nawet przez 16 godzin dziennie i spożywali co najmniej 50 proc. kalorii po godzinie 17:00.

Menu w obu grupach stanowiła dieta OmniHeart bazująca na nienasyconych tłuszczach i wynikach badania SPICE. Jadłospis był podobny do diety DASH, ale nieco bogatszy we wspomniane związki oraz mikroskładniki pochodzące z warzyw, owoców i pełnych ziaren. W menu nie było „śmieciowego” jedzenia, ale dozwolona była porcja kawy, napoju dietetycznego oraz napoju alkoholowego dziennie, natomiast podczas postu do picia była tylko woda.

Poziom kalorii ustalano indywidualnie dla każdego uczestnika i był taki sam, jak wcześniej. Autorzy chcieli sprawdzić, czy odchudzanie będzie związane ze zmianą timingu posiłków.

Czy post 14/10 jest skuteczny?

Efekty postu 14/10 były rozczarowujące, bo nie był wcale bardziej skuteczny niż zwyczajowa dieta. W ciągu 3 miesięcy osoby stosujące okno żywieniowe w godzinach 8:00-16:00 straciły średnio po 2,3 kg, podczas gdy te jedzące w godzinach 8:00-24:00 straciły 2,6 kg. Nie było więc realnych różnic między efektami tych interwencji, nie stwierdzono ich także odnośnie obwodu pasa, poziomu glukozy na czczo i lipidów we krwi czy też jej ciśnienia. Osiągnięte spadki wagi były mało znaczące i prawdopodobnie związane z wprowadzeniem zdrowszego jadłospisu.

Samodzielnie wypełniane kwestionariusze wskazały przy tym na lekkie zmniejszenie poziomu aktywności wśród uczestników stosujących okno żywieniowe. Efekt ten wymaga według autorów dalszych badań. Jak zauważyli, niektóre osoby chodziły wcześniej spać.

– Myślimy, że ludzie czerpiący korzyści z ograniczonego czasowo jedzenia – to jest tracący na wadze – prawdopodobnie jedzą mniej kalorii, ponieważ ich okno czasowe jest krótsze – powiedziała dr Nisa Maruthur, jedna z autorek badania.

Chociaż okno żywieniowe jest bardziej skuteczne od normalnych interwencji, jego zaletą jest uproszczone podejście do odchudzania, w którym rezygnuje się z liczenia kalorii. Pilnowanie zegara jest łatwiejsze i wciąż może zapewniać spektakularne efekty, ale pod jednym warunkiem. Menu musi zapewniać deficyt kalorii – i właśnie tego zabrakło w badaniu. Jeśli więc dieta okienkowa ma odchudzać, porcje jedzenia trzeba do pewnego stopnia kontrolować.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia