Hemoglobina glikowana - co to jest badanie hbA1C?
Hemoglobina glikowana to hemoglobina, która uległa procesowi glikacji - przyłączeniu reszt węglowodanowych. Taką postać hemoglobiny oznacza się jako HbA1C. Żeby lepiej zrozumieć, czym ona jest, warto wyjść od kilku informacji na temat samej hemoglobiny. To specyficzne białko odpowiada za nietrwałe wiązanie tlenu i transport pierwiastka w naczyniach krwionośnych. Dzięki hemoglobinie krew ma intensywny, czerwony odcień (budujący ją hem z centralną cząsteczką żelaza odpowiada za ten kolor). Cząsteczki hemoglobiny ulegają rozmaitym przekształceniom pod wpływem różnych procesów chemicznych zachodzących w organizmie.
Efektem jednego z tych przekształceń jest hemoglobina glikowana. Powstaje, gdy z cząsteczką hemoglobiny połączy się cząsteczka krążącej we krwi glukozy (cukru prostego). Związek jest trwały i nie rozpada się aż do momentu obumarcia czerwonej krwinki - czyli przez około 120 dni. Dzięki temu pomiar HbA1C pokazuje, ile glukozy połączyło się z hemoglobiną we krwi danego pacjenta w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Badanie hemoglobiny glikowanej jest szczególnie cenne w procesie monitorowania przebiegu cukrzycy i efektów leczenia. Gdy podwyższona glikemia (zbyt wysoki cukier) utrzymuje się przez dłuższy czas, wzmaga się także intensywność procesu glikacji.
Hemoglobina glikowana - kiedy zbadać jej poziom?
Hemoglobina glikowana to badanie zlecane szczególnie pacjentom cierpiącym na cukrzycę i już leczonym. Dzięki temu lekarz może zorientować się, czy zbyt wysoka glikemia w organizmie pacjenta utrzymuje się, czy wdrożone leczenie pozwoliło skutecznie i trwale ją obniżyć. Dla pacjentów cukrzycowych stabilność stanu zdrowia jest niezwykle ważna. Stała kontrola pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Inne wskazania do zbadania HbA1C to: