Już 2 na 3 Polaków sięga po suplementy diety, podczas gdy powinni zadbać o lepszej jakości dietę. Jakie są najpopularniejsze suplementy?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Szacuje się, że 67,2 proc. Polaków sięga po różnego rodzaju suplementy diety.
Szacuje się, że 67,2 proc. Polaków sięga po różnego rodzaju suplementy diety. Karol Makurat/Reporter
Polacy nagminnie stosują suplementy diety, często nawet bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Niestety przyjmowanie wielu preparatów może prowadzić do „samoleczenia”, czyli podejmowania samodzielnych prób leczenia dolegliwości. Z najnowszego raportu wynika, że obecnie 2 na 3 Polaków przyjmuje różnego rodzaju suplementy diety, a do najpopularniejszych produktów należą preparaty witmainowo-mineralne oraz poprawiające wygląd włosów, skóry i paznokci. Sprawdź, ile Polacy wydają miesięcznie pieniędzy na suplementy diety oraz czy pandemia COVID-19 wpłynęła na częstotliwość ich przyjmowania.

Spis treści

2 na 3 Polaków sięga po suplementy diety

Polacy coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju suplementy diety. Z danych zebranych w 2020 r. przez firmę PMR wynika, że wydatki na dietetyczne środki spożywcze i suplementy diety wynosiły ponad 8,5 miliarda złotych! Wynik ten był o 1 proc. wyższy niż w roku 2019., co może oznaczać, że Polacy są coraz bardziej świadomi wpływu różnych składników odżywczych na stan zdrowia organizmu.

Jednak wzrost zainteresowania tymi „wspomagaczami” jest niepokojący, ponieważ może prowadzić do samoleczenia, czyli podejmowania samodzielnych prób leczenia różnych dolegliwości.

Warto również dodać, że suplement diety nie leczy różnego rodzaju schorzeń. Jest natomiast środkiem spożywczym, którego głównym celem powinno być uzupełnienie diety w witaminy, składniki mineralne lub inne substancje korzystnie oddziałujące na organizm. Suplementy, w przeciwieństwie do leków, nie muszą przechodzić długich i rygorystycznych badań, nie wymaga się potwierdzenia ich jakości oraz bezpieczeństwa dla zdrowia.

Polska marka suplementów diety postanowiła dokładniej zbadać suplementacje 1000 Polaków. Wyniki zostały przedstawione w raporcie „Polacy a suplementy diety. Zwyczaje suplementacyjne”.

Wyniki analizy są zaskakujące, ponieważ już 2 na 3 przebadane osoby (67,2 proc.) sięgają po różnego rodzaju suplementy diety. W dalszej części analizy zostały uwzględnione tylko te osoby, które spożywają preparaty. Po jakie produkty sięgamy najczęściej?

Najczęściej wybierane suplementy diety

Producenci zwrócili uwagę na rodzaj spożywanych suplementów diety, gdzie najczęściej wybierane były produkty witaminowo-mineralne, których spożywanie zadeklarowało 81,8 proc. osób. Należy pamiętać, że prawidłowo zbilansowana dieta powinna w 100 proc. pokryć dobowe zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, a suplementy diety mogą być tylko jej uzupełnieniem.

Następnie popularnością cieszą się produkty na poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci, gdzie ich spożycie zadeklarowała co trzecia osoba (33,2 proc.). Produkty te zazwyczaj w swoim składzie zawierają cynk, selen, biotynę, beta-karoten oraz kolagen. Warto wspomnieć, że włączenie do jadłospisu orzechów, owoców i warzyw, jajek, a także małych ryb ze szkieletami, takich jak szproty lub sardynki, może całkowicie pokryć dzienne zapotrzebowanie na te składniki odżywcze.

Zrób zdrowe soki owocowo-warzywne!

Materiały promocyjne partnera

Kolejnym popularnym suplementem wśród Polaków okazały się preparaty wzmacniające stawy i kości. Z raportu wynika, że 31,4 proc. ankietowanych stosuje takie produkty. Wśród mniej popularnych znalazły się:

  • ekstrakty roślinne – 17,1 proc.,
  • kwasy tłuszczowe – 14,9 proc.,
  • wsparcie odchudzania – 13,5 proc.,
  • suplementy dla sportowców – 11 proc.,
  • szczepy bakterii i drożdży – 9,4 proc.

– Nasze doświadczenie pokazuje, że w ostatnim czasie popularnością cieszą się nie tylko suplementy odpornościowe, lecz także te wpływające na dobre samopoczucie. Coraz częściej też konsumenci na dietach wykluczających wybierają preparaty w wersji wegańskiej, bez glutenu czy laktozy. Cieszy nas fakt, że konsumenci zwracają uwagę na składy suplementów diety – poinformował autor badania.

Tabletki, kapsułki czy płyn? Najczęściej wybierane formy suplementów

Wśród najpopularniejszych form zażywania suplementów królują tabletki lub kapsułki, które preferowane są przez 71,2 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazły się tabletki musujące, które stosuje 11 proc. ankietowanych.

Mniejszą popularnością cieszą się żelki, których używanie deklaruje 2,1 proc. respondentów oraz spray doustny i syropy, ponieważ tylko 1 proc. badanych preferuje taka formę podania.

Z punktu widzenia przyswajalności to produkty w proszku i w płynie wchłaniają się najszybciej.

W którym miejscu i jak często Polacy kupują suplementy?

Z raportu wynika, że suplementy najczęściej kupowane są w aptece – zadeklarowało to aż 58,5 proc. badanych. W drugiej kolejności konsumenci decydują się na zakup w sklepie internetowym – 28,4 proc. ankietowanych. Natomiast w supermarkecie lub sklepie spożywczym preparaty nabywa 5,1 proc. respondentów, w drogerii 3,6 proc., a w zielarni – 2,8 proc.

Decydując się na zakup suplementów diety, warto wybierać produkty dostępne w aptekach, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że preparaty są właściwie przechowywane, a ich termin ważności jest aktualny.

Jak często Polacy kupują suplementy diety? Najczęściej Polacy wybierają nowe produkty raz w miesiącu – zadeklarowało to 49,1 proc. ankietowanych. Pozostali respondenci zaznaczyli, że kupują preparaty:

  • raz na kilka miesięcy – 35,6 proc.,
  • częściej niż raz w tygodniu – 9,7 proc.,
  • rzadziej niż raz na kilka miesięcy – 3,4 proc.

Ciekawe, że ponad 60 proc. ankietowanych nie zmieniło swoich zwyczajów zakupowych względem ubiegłego roku, a 26,2 proc. badanych oznajmiło, że wybiera nowe produkty znacznie częściej niż rok temu. Jest to niepokojące zjawisko, ponieważ niesie ze sobą ryzyko nadużywania preparatów, a tym samym może prowadzić do hiperwitaminozy, czyli nadmiernego stężenia witamin w organizmie.

Ile pieniędzy wydajemy na suplementy? Autorzy ustalili, że badani najczęściej wydają 21-50 zł miesięcznie na różnego rodzaju preparaty. Niemal co 4 osoba wydaje od 1 do 80 zł, a powyżej 111 zł – 12,5 proc.

Wpływ pandemii COVID-19 na zakup suplementów diety

Respondenci zostali również zapytani o przyjmowanie preparatów w związku z trwającą pandemią COVID-19. Większość badanych (63,1 proc.) zadeklarowało, że obecna sytuacja epidemiologiczna nie wpłynęła na częstotliwość przyjmowania suplementów diety.

Co 4 osoba zaznaczyła, że pandemia zwiększyła częstotliwość przyjmowania różnych preparatów – zadeklarowało to 27,2 proc., natomiast tylko 4,3 proc. osób bierze rzadziej produkty wspierające zdrowie organizmu.

Częstsze przyjmowanie suplementów podczas pandemii COVID-19 może wynikać z chęci wzmocnienia stanu zdrowia, aby skuteczniej walczył z ewentualnym zakażeniem.

Ruch to zdrowie!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia