Spis treści
Czy wartościowa rozmowa z przyjacielem może realnie wpłynąć na nasze samopoczucie?
To, że kontakt z drugim człowiekiem jest niezbędny do utrzymania dobrego nastroju i poczucia przynależności, zostało już wcześniej ustalone i potwierdzone przez naukowców. Mając tę wiedzę, Jeffrey Hall, profesor studiów komunikacyjnych na University of Kansas i ekspert ds. przyjaźni, podjął się zbadania wpływu rozmowy na nasze samopoczucie.
Prof. Hall postanowił sprawdzić, jak poszczególne rodzaje komunikacji z bliskimi osobami oddziałują na odczuwanie przez nas stresu, niepokoju, samotności oraz na nasz nastrój i ocenę jakości dnia. Wyniki badań, których był współautorem opublikowano w czasopiśmie „Communication Research”.
Amerykańscy naukowcy sprawdzili, jak działa na nas siedem rodzajów komunikacji:
- „nadrabianie zaległości”, czyli przekazywanie sobie informacji o tym, co zdarzyło się od ostatniej rozmowy,
- pogłębiona rozmowa,
- żartowanie,
- okazywanie troski,
- słuchanie,
- docenianie innych i ich opinii,
- szczere komplementy.
W badaniu wzięło udział ponad 900 uczestników z pięciu kampusów uniwersyteckich. Zostali oni losowo poproszeni o podjęcie się jednego z ww. form rozmowy, a następnie relacjonowali wieczorem swoje odczucia. Wyniki zestawiono z danymi pochodzącymi od uczestników grup kontrolnych. Okazało się, że nie ma znaczenia, jaki rodzaj rozmowy przeprowadzili badani, ponieważ już sam celowy akt rozmowy z przyjacielem, miał największe znaczenie.
– Jednym z przesłań tego badania jest to, że istnieje wiele ścieżek prowadzących do tego samego celu – powiedział Hall.
Osoby, które wchodziły w interakcje z bliskimi, były o 60 proc. bardziej skłonne powiedzieć, że odczuły zmniejszenie poziomu stresu, w porównaniu do tych, którzy z nikim nie rozmawiali.
Jak budować bliskość w związku? Eksperci zdradzają, w czym tkwi sekret udanej relacji
O co warto zadbać w związku, aby zwiększyć więź i poczucie bliskości między dwojgiem ludzi? Co zrobić, żeby do relacji nie wkradła się rutyna? Jak sprawić, aby druga połowa czuła się kochana i zrozumi...
Czy ilość i jakość rozmów z przyjaciółmi mają znaczenie?
Badanie ułożono tak, poznać skutki zarówno jakości, jak i ilości codziennej komunikacji. Wyniki jasno pokazały, że już jedna wartościowa rozmowa wpływa pozytywnie na ocenę jakości minionego dnia, ale w tym przypadku „więcej znaczy lepiej”.
– Oznacza to, że im więcej słuchałeś swoich przyjaciół, im bardziej okazywałeś troskę, im więcej czasu poświęcałeś na docenianie opinii innych, tym lepiej czułeś się pod koniec dnia – skomentował wnioski z badania Hall.
Dodał, że eksperyment pokazał także, że nie tylko ludzie, którzy już mają satysfakcjonujące życie, prowadzą rozmowy o wysokiej jakości, ale każdy, kto znajduje czas na zaangażowanie się w rozmowę, może poprawić swoje samopoczucie.
Relacje z bliskimi można poprawić. Psycholog radzi, jak zrobić to naturalnie
Jak spędzić udane, rodzinne Święta Bożego Narodzenia? Gdy wszyscy spotykają się na Wigilii, już łatwo o spięcia, a wspólne przebywanie może tylko nasilać problemy. Tak wcale być nie musi. Psycholog po...
SMS jest lepszy niż nic, ale to rozmowa twarzą w twarz jest lepszym rozwiązaniem
Wcześniejsze badania przeprowadzone przez prof. Halla dotyczące różnych sposobów komunikowania się w erze internetu i mediów społecznościowych, wykazały, że wysokiej jakości komunikacja twarzą w twarz miała większy wpływ na dobre samopoczucie niż kontakt przez sprzęt elektroniczny.
– SMS-y, wymiana wiadomości za pośrednictwem komunikatorów i kontakt przez media społecznościowe nie są tak korzystne, jak rozmowa twarzą w twarz, ale są lepsze niż nic. Jeśli wybór ogranicza się do samotności lub wymiany wiadomości tekstowych, to SMS-y są lepsze – powiedział Hall.
I dodał, że nie traktujemy priorytetowo naszych przyjaźni, ponieważ uważamy, że powinny się po prostu trwać i wymagają od nas nakładu pracy. Dlatego wolimy łatwiejsze formy rozrywki. A to jak widać, duży błąd!
Warto się przytulać! Już jeden uścisk może zdziałać prawdziwe cuda dla zdrowia
Dotyk to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Poczucie bliskości jest szczególnie ważne we wczesnym dzieciństwie, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga budować więź i umacniać relac...
Źródła:
- Just one quality conversation with a friend, boosts daily well being The University of Cansas
- Quality Conversation Can Increase Daily Well-Being Communication Research
- Simple way to slash your stress levels and make you feel happier revealed The Sun