Jak wybrać świeżego karpia? Sprawdź właściwości odżywcze i zdrowotne karpia królewskiego. Czy warto jeść karpia?

Agata Siemiaszko
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Karp nieodłącznie kojarzy się z kolacją wigilijną. Ta ryba to symbol Bożego Narodzenia w Polsce. Karp królewski często nazywany jest karpiem galicyjskim lub lustrzeniem. Jaki karp jest najlepszy? Ta średnio tłusta ryba zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym omega-3 i omega-6, które wspierają układ immunologiczny oraz zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Sprawdź, w jaki sposób wybrać najlepszego karpia.

Spis treści

Karp – właściwości odżywcze i kaloryczność

Karp (Cyprinus carpio) to ryba słodkowodna, naturalnie występująca w głębokich rzekach oraz rozlewiskach. Obecnie hodowany jest na skalę przemysłową w specjalnie przygotowanych stawach. W Polsce najpopularniejszy jest karp królewski, zwany także lustrzeniem lub karpiem galicyjskim. Obecnie ryba ta najczęściej gości na stole podczas Wigilii. W Polsce co roku odławia się ok. 20 ton karpia hodowlanego. Mięso karpia jest koloru bladoróżowego, o specyficznym zapachu rzecznego mułu. Porcja 100 g ma ok. 110 kcal i 18 g białka. Karp jest również źródłem witamin: A, D, K oraz B.

Karp zalicza się do lekkostrawnych ryb, zawierających znaczne ilości kolagenu, czyli składnika wspierającego prawidłowe funkcjonowanie stawów i chrz
Karp zalicza się do lekkostrawnych ryb, zawierających znaczne ilości kolagenu, czyli składnika wspierającego prawidłowe funkcjonowanie stawów i chrząstek. wjarek/123RF

Karp jest zaliczany do ryb średnio tłustych, ponieważ jego stugramowa porcja jest źródłem 4,2 g tłuszczu, w tym tylko 0,7 g niezdrowych tłuszczów nasyconych. Pozostałość stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które wykazują prozdrowotne działanie na organizm człowieka. Mają właściwości przeciwzakrzepowe, wspierają układ odpornościowy, zmniejszają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i miażdżycy, a także cukrzycy typu 2 oraz chorób nowotworowych.

Filet z karpia produkowanego w Polsce zawiera ok. 15-17 proc. białka oraz 6-11 proc. tłuszczu. Szczególnie cenny jest skład kwasów tłuszczowych, wśród których te nasycone stanowią tylko 25–30 proc., jednonienasycone – 55-60 proc., a najcenniejsze wielonienasycone kwasy tłuszczowe – 13-20 proc.

Warto również dodać, że karp zalicza się do lekkostrawnych ryb, zawierających znaczne ilości kolagenu, czyli składnika wspierającego prawidłowe funkcjonowanie stawów i chrząstek.

Mięso karpia jest również źródłem: żelaza, wapnia, fosforu, potasu oraz sodu.

Wegetarianie mniej zagrożeni cukrzycą, miażdżycą i innymi chorobami!

Wegetarianie mniej zagrożeni cukrzycą, miażdżycą i innymi chorobami!

Dieta może wspomagać ochronę przed najczęstszymi i najpoważniejszymi chorobami. Sposobem żywienia o takim działaniu jest dieta wegetariańska, czyli bezmięsna. Wciąż przybywa dowodów na to, że menu jar...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak wybrać dobrego karpia? Cena karpia królewskiego

Żeby karp był smaczny, należy go przechowywać i transportować w odpowiednich warunkach. Mięso ryby, która nie miała miejsca do pływania, będzie zdecydowanie bardziej gorzkie, niż tej, której zapewniono możliwość swobodnego poruszania się.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady kupowania karpia:

  1. Zdrowy karp powinien swobodnie pływać w czystej wodzie grzbietem do góry.
  2. Nie kupuj karpia unoszącego się na powierzchni wody lub pływającego bokiem.
  3. Łuski muszą dobrze przylegać do skóry, a płetwy nie mogą być poszarpane lub uszkodzone.
  4. Skóra powinna być brązowo-żółta i pod wpływem światła mienić się na niebiesko.
  5. Skrzela zdrowego karpia mają różową lub czerwoną barwę, natomiast jeśli są blade, może to oznaczać, że ryba jest chora.
  6. Kupuj ryby ważące 1,5-2,5 kg. Zbyt duże będą zawierały znacznie więcej tłuszczu, a mniejsze zdecydowanie ciężej będzie obrać i filetować.

Sprawdź także: Karp w galarecie siostry Anastazji rozpływa się w ustach. Sprawdź przepis na wyśmienite danie na Wigilię

Polski karp królewski w sezonie zimowym kosztuje obecnie u hodowcy od 15 do 25 złotych za 1 kg. Warto wspomnieć, że kilogram importowanej ryby może być tańszy o kilka złotych, ponieważ w krajach z cieplejszym klimatem okres hodowlany jest zdecydowanie krótszy i wymaga mniejszego nakładu pieniężnego.

Jak powinno się humanitarnie zabijać karpia?

W latach 50-tych ubiegłego wieku powszechne było kupowanie żywego karpia i trzymanie go w wannie, aż do dnia Wigilii. Obecnie takie metody nie są już praktykowane.

Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w humanitarny sposób, tak aby zminimalizować ich cierpienie. Jedyne dopuszczalne metody uśmiercania to:

  • uderzenie w cześć czołową czaszki,
  • pozbawienie ryby głowy jednym szybkim cięciem,
  • porażenie prądem.

– Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. Jeżeli sprawca czynu działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – czytamy w ustawie o ochronie zwierząt.

Główny Inspektorat Weterynaryjny zaleca kupowanie ryby uśmierconej przez wykwalifikowaną osobę. Należy również pamiętać, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zabijanie ryb w obecności dzieci jest przestępstwem, za które grozi mandat karny w wysokości 500 zł.

Jeśli zdecydujesz się na zakup żywego karpia, pamiętaj, że przenoszenie go w foliowej torebce jest uznawane za znęcanie się nad zwierzęciem.

Źródła:
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia