Jak obniżyć kortyzol? Wyluzuj i uspokój zszargane nerwy. Oto najlepsze sposoby na zmniejszenie stresu i wyciszenie

Monika Góralska
Kortyzol, czyli hormon stresu pobudza nas do działania, ale jego nadmiar szkodzi. Sprawdź w galerii, jak obniżyć kortyzol, zmniejszyć stres i się uspokoić oraz poprawić swoje samopoczucie.
Kortyzol, czyli hormon stresu pobudza nas do działania, ale jego nadmiar szkodzi. Sprawdź w galerii, jak obniżyć kortyzol, zmniejszyć stres i się uspokoić oraz poprawić swoje samopoczucie. lookstudio/freepik.com
Życie w ciągłym biegu, codzienne obowiązki, niekończąca się lista zadań do wykonania i problemy w domu czy w pracy. Znasz to? Taki tryb życia naraża nas na permanentny stres, co podwyższa poziom kortyzolu we krwi. Hormon stresu dodaje nam energii i pobudza do działania, ale jeśli jest go za dużo cierpi na tym nasze zdrowie fizyczne, a szczególnie psychiczne. Jak obniżyć kortyzol i nie dać się stresowi? Wypróbuj te sposoby na relaks i wyciszenie.

Spis treści

Co to jest kortyzol i jak działa hormon stresu?

Kortyzol, dla uproszczenia nazywany hormonem stresu jest hormonem steroidowym, który wytwarza kora nadnerczy z cząsteczek cholesterolu. Pełni on bardzo ważne funkcje w organizmie, ponieważ m.in. działa przeciwzapalnie, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, przyspiesza metabolizm, reguluje poziom glukozy we krwi i uwalnianie wapnia z kości.

Jak obniżyć kortyzol? Wypróbuj te sposoby na zmniejszenie stresu i wyciszenie.

Stężenie kortyzolu zmienia się w ciągu doby. Najwyższe jest nad ranem, co ułatwia nam wstawanie z łóżka i pobudza do aktywności. Natomiast w ciągu dnia spada, a najniższe jest ok. północy, co pozwala nam się wyciszyć i spokojnie spać. Hormon stresu wpływa także na nasze samopoczucie, jego odpowiedni poziom w organizmie przeciwdziała zmęczeniu i apatii, motywuje do działania, dodaje energii, ułatwia mierzenie się z codziennymi wyzwaniami i radzenie sobie ze stresem.

Czytaj też: Masz wysoki cukier mimo prawidłowej diety? Zadbaj o relaks, a poziom glukozy spadnie

Poziom kortyzolu wzrasta w czasie aktywności fizycznej, ale też w sytuacjach stresowych. Odpowiada on wtedy za pozyskiwanie energii (głównie z glukozy) do uruchomienia mechanizmu obronnego, którego reakcją jest „walka lub ucieczka”. Pod jego wpływem w organizmie zwiększa się poziom cukru we krwi oraz wzrasta ciśnienie krwi.

Zobacz też: Łagodzi stres i ból, zmniejsza objawy depresji. Ten „lek” masz w zasięgu ręki. Nic nie kosztuje, a skutecznie leczy

Jest to naturalna i przejściowa reakcja organizmu, która mobilizuje wszystkie siły do pokonania trudności. Następnie poziom kortyzolu wraca do normy. Jednak, gdy stres utrzymuje się zbyt długo za wysoki poziom kortyzolu zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Masz te objawy? Mogą oznaczać podwyższony kortyzol

Utrzymujący się permanentny stres, który obecnie często nam towarzyszy z powodu życia w pośpiechu, nagromadzenia wielu spraw do załatwienia, nadmiaru informacji, problemów finansowych, zawodowych czy rodzinnych sprawia, że poziom kortyzolu stale jest podwyższony. Może on doprowadzić do wystąpienia objawów takich jak:

Zobacz też: To magiczne doświadczenie zapewnia głęboki relaks dla ciała i umysłu. Zrób pauzę, wyłącz zmysły i odpocznij. Czym jest floating?

Utrzymujący się przez długi czas wysoki poziom kortyzolu może doprowadzić także do rozwoju groźnych chorób takich tak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, bezsenność, choroby serca, depresja, nadwaga i otyłość. Nieprawidłowy poziom kortyzolu może również być wynikiem choroby i wskazywać m.in. na guza nadnerczy, nowotwór płuc, chorobę Addisona, gruczolaka przysadki mózgowej lub zespół Cushinga.

Zobacz też: Za dużo myślisz? Jesteś bardziej zestresowany i wściekły. Zbyt intensywne myślenie obciąża mózg. Wypróbuj 7 wskazówek na zwalczenie stresu

Jak obniżyć poziom kortyzolu? Te porady pomogą zredukować stres i ukoić zszargane nerwy

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamila
Mój sposób na stres to sen i i wizyty w komorze normobarycznej. Jeżdżę do Osielska bo tam mam najbliżej, takie sesje tlenowe to mega sprawa.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia