Dwie porcje awokado tygodniowo to o 16 proc. mniejsze ryzyko zawału! Chcesz mieć zdrowe serce? Koniecznie włącz ten owoc do swojej diety

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Jedna porcja awokado to ok. 80 g, czyli połówka obranego owocu, bez pestki.
Jedna porcja awokado to ok. 80 g, czyli połówka obranego owocu, bez pestki. Lordn/Getty Images
Według danych Ministerstwa Zdrowia co roku ponad 70 tys. osób w Polsce ma zawał serca, z czego ok. 15 tys. przypadków kończy się zgonem! Powszechnie wiadomo, że zbilansowana dieta będąca źródłem kwasów omega-3 wpływa na stan zdrowia organizmu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Jak się okazuje, spożywanie 2 porcji awokado tygodniowo może zmniejszyć o 16 proc. ryzyko rozwoju zawału serca, a o 21 proc. choroby wieńcowej. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto włączyć ten owoc do swojego jadłospisu.

Spis treści

Dwie porcje awokado w tygodniu to mniejsze ryzyko zawału serca

Serce to najważniejszy narząd, dzięki któremu możliwy jest transport tlenu i wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Powszechnie wiadomo, że prozdrowotny styl życia, czyli m.in. umiarkowana aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta to klucz do silnego i zdrowego serca.

Zobacz także: Puszące się włosy to już nie problem. Ten tani, naturalny kosmetyk zrobisz z odpadów. Włosy będą lśniące i gładkie

Niestety coraz mniej osób wybiera zdrowy tryb życia, zamieniając go na siedzący tryb pracy i dietę opartą na posiłkach typu fast food, które są źródłem głównie „pustych kalorii” i nasyconych kwasów tłuszczowych. Taki sposób odżywiania zwiększa stężenie cholesterolu frakcji LDL we krwi, który przyczynia się do odkładania blaszki miażdżycowej w tętnicach.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, co roku w Polsce ponad 70 tys. osób ma zawał serca, z czego ok. 15 tys. przypadków kończy się zgonem.

Naukowcy od dawna analizują wpływ sposobu żywienia na stan zdrowia i ryzyko rozwoju chorób. W wielu badaniach wykazano, że dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce, cukier oraz sól może powodować nowotwory, nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę. Wcześniejsze analizy dowiodły również, że zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych olejami roślinnymi wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Najnowsze doniesienia dotyczą natomiast wpływu spożywania awokado na ryzyko rozwoju zawału serca i udaru mózgu. Jak czytamy w czasopiśmie „Journal of the American Herat Association”, spożywanie 2 lub więcej porcji awokado tygodniowo może zmniejszyć o 16 proc. ryzyko rozwoju zawału serca oraz o 21 proc. choroby wieńcowej w ciągu 30 lat, w porównaniu do osób unikających tego owocu. Warto wspomnieć, że jedna porcja awokado to ok. 80 g, czyli połówka jednego obranego owocu.

– Wyniki są znaczące i wzmacniają wcześniejsze ustalenia dotyczące związku awokado z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca – oznajmił dr Bhanu Gupta, kardiolog z Uniwerytety Kansas Health System.

Dodatkowo eksperci zaznaczają, że zastąpienie wszystkich olejów roślinnych awokado, może zwiększyć o 45 proc. ryzyko rozwoju udaru mózgu! Dlatego należy pamiętać, żeby uzyskać korzystny wpływ awokado na układ sercowo-naczyniowy należy traktować ten owoc jako dodatek do jadłospisu, a nie zamiennik innych roślinnych tłuszczy.

Naukowcy ocenili sposób żywienia pielęgniarek i pracowników służby zdrowia

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie zgromadzonych danych z Badania Kontrolnego Pracowników Służby Zdrowia oraz Badań nad Zdrowiem Pielęgniarek. Naukowcy ocenili stan zdrowia ponad 100 tys. osób, w tym 62 225 kobiet i 41 701 mężczyzn. Warto wspomnieć, że żaden z uczestników na początku eksperymentu nie wykazywał objawów chorób serca, udaru mózgu oraz nowotworów. Wszyscy badani kontrolowani byli przez okres 30 lat.

Przeszkoleni pracownicy przeprowadzali raz na 4 lata szczegółowy wywiad dietetyczny oraz obserwowali, czy u uczestników pojawiły się incydenty krążeniowe. Podczas trwania eksperymentu naukowcy odnotowali 14 274 przypadki chorób sercowo- naczyniowych, w tym ponad 9 tys. zawałów serca i 5 tys. udarów mózgu.

Na podstawie zebranych informacji ustalono, że spożywanie 2 porcji awokado tygodniowo może znacząco wpływać na układ krążenia, a tym samym zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Eksperci dodatkowo zaznaczają, że zastąpienie połowy porcji masła, jajek, majonezu, margaryny, sera lub przetworzonego mięsa taką samą ilością awokado dziennie, może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby wieńcowej o 19-32 proc. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ te produkty są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, a zmniejszenie ich na rzecz nienasyconych kwasów tłuszczowych wykazuje korzystne działanie na układ krążenia.

– Należy zauważyć, że spożywanie awokado nie zmniejszyło ryzyka udaru. Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę: awokado nie zastępuje zdrowych tłuszczy w diecie, takich jak oliwa z oliwek, orzechy i inne oleje roślinne – podsumowują eksperci.

Mimo że badanie zostało przeprowadzone na dużej grupie osób, to konieczne są dalsze analizy, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć zaobserwowane zależności.

Dlaczego awokado zmniejsza ryzyko zawału serca?

Eksperci wyjaśniają, że ten owoc stanowi bogactwo witamin i składników mineralnych, które w skuteczny sposób wspieraj pracę układu krążenia. Co znajdziemy w tym smacznym owocu? Przede wszystkim są to:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • błonnik pokarmowy,
  • białko roślinne,
  • fitosterole,
  • polifenole.

Te dwa ostatnie składniki to silne antyoksydanty, które chronią komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Natomiast najważniejsze w awokado są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy, który zmniejsza stan zapalny w organizmie, obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, co ważne jest w przypadku cukrzycy typu 2 oraz insulinooporności.

W wielu badaniach naukowych potwierdzono także, że regularne spożywanie awokado obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL i podwyższa poziom HDL. Dzięki tym właściwościom spożywanie tego owocu zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji również zawału serca.

Ile kosztuje awokado? Obecnie ceny wahają się 6-8 zł za sztukę, jednak ze względu na 50-procentowe podniesienie cen przez pośredników, cena za awokado może wzrosnąć również w naszym kraju.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia