Spis treści
Kalafior – właściwości zdrowotne. Na co pomoże jedzenie kalafiora?
Kalafior to bogate źródło błonnika pokarmowego, ceniony jest również ze względu na dużą zawartość witaminy C oraz witaminy K, znajdziemy w nim także witaminy z grupy B oraz niewielką ilość beta-karotenu i kwasu foliowego. W kalafiorze występują też niewielkie ilości składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu oraz żelaza i jodu.
Za właściwości zdrowotne tego warzywa odpowiadają przede wszystkim: wysoka zawartość choliny, ważnego składnika odżywczego oraz sulforafanu – silnego przeciwutleniacza.
Najpopularniejsze w Polsce są białe kalafiory, ale w sklepach spotkać można także fioletowe lub zielone, które zawierają jeszcze więcej antyoksydantów. Kalafiora można jeść zarówno na surowo, jak i po gotowaniu lub pieczeniu. Niezależnie od formy pozostaje on niskokaloryczny (do 27 kcal) i zachowuje niski indeks glikemiczny (15).
Co jeść w maju? Te sezonowe warzywa i owoce kuszą smakiem i kolorem
Jedzenie produktów sezonowych wpływa pozytywnie na nasze zdrowo. Właśnie dlatego warto sięgać po warzywa i owoce, które trafiają prosto „z pola na nasze talerze”. Wybierając je, wspieramy nie tylko na...
Jak jedzenie kalafiora wpływa na nasz organizm?
Jedzenie kalafiora niesie szereg korzyści zdrowotnych. Na jego włączeniu do jadłospisu skorzysta zarówno nasza linia, jelita, jak i mózg. Sprawdź w galerii, co jeszcze dobrego może przynieść jedzenie tego warzywa.
Dlaczego warto jeść kalafiora?
Dlaczego warto jeść botwinkę? Wypróbuj sprawdzone przepisy
Botwinka to młode liście, łodygi oraz korzenie buraka ćwikłowego, które wiosną często trafiają na nasze talerze. Botwina to świetny wybór, bo jest niezwykle zdrowa! Dostarcza witamin – przede wszystki...
Kto powinien unikać lub ograniczyć jedzenie kalafiora?
Jedzenie kalafiora może przynieść nam szereg korzyści zdrowotnych, są jednak sytuacje, w których należy zrezygnować lub ograniczyć jego spożycie. Szczególną ostrożnością powinny wykazać się kobiety w ostatnim trymestrze ciąży, mające tendencję do wzdęć. Ze względu na zawartość związków siarki kalafior może bardzo nasilić te dolegliwości.
Po warzywo z ostrożnością powinny też sięgać osoby z niedoczynnością tarczycy. Zawarty w kalafiorze tiocyjanki mogą hamować działanie tyroksyny – leku często przyjmowane przy tym schorzeniu. Ponadto goitryna zawarta w kalafiorze może zmniejszać wchłanianie jodu i dodatkowo prowadzić do zaburzenia pracy tarczycy.
Jak wykorzystać liście rzodkiewki lub kalafiora? Nie wyrzucaj, sprawdź przepisy!
Wyrzucasz liście rzodkiewki lub nać marchewki do śmieci? To błąd! Są one jadalnym i smacznym źródłem błonnika pokarmowego, witaminy C, kwasu foliowego oraz chlorofilu. Możesz przygotować z nich pyszne...
Źródło: The Top 8 Health Benefits of Cauliflower Healthline