Spis treści
Codzienna dieta a stany lękowe
Wielu z nas nadal nie docenia roli diety w kontekście samopoczucia psychicznego. A liczne badania naukowe potwierdzają, że „dobre” jedzenie pobudza uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, które odpowiadają m.in. za regulację naszego nastroju.
Dieta przeciwlękowa jest więc bezpiecznym i łatwym domowym sposobem, który może pomóc w radzeniu sobie z lękiem. Powinna być ona bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Nie należy zapominać także o właściwym nawodnieniu.
Nie mniej istotna jest regularność w spożywaniu posiłków. Pominięcie któregoś z nich może prowadzić do spadku poziomu cukru we krwi, a tym samym spowodować, że poczujemy się podenerwowani i zaniepokojeni. Z tego samego powodu warto wybierać węglowodany złożone, które metabolizują się wolniej, przez co pomagają w wypłaszczeniu krzywej cukrowej.
Co jeść, żeby zmniejszyć stany lękowe?
Stosując się do powyższych zasad możemy liczyć na to, że stany lękowe będą mniej dokuczliwe. Aby dodatkowo wesprzeć pracę układu nerwowego, warto zadbać o to, aby w naszym codziennym menu znalazły się produkty bogate w poszczególne składniki aktywne. Znajdziesz je w naszej galerii.
Jak obniżyć poziom lęku? Pamiętaj o tych witaminach i składnikach mineralnych
Komponując domową dietę przeciwlękową, warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych witamin i składników mineralnych w produktach. Badania naukowe potwierdzają, że ich niedobory mogą wpływać negatywnie na nasz nastrój i nasilać objawy lękowe.
- Magnez to składnik mineralny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dobre źródła magnezu to np. orzechy, nasiona, szpinak, banany i rośliny strączkowe.
- Witaminy z grupy B w istotny sposób wpływają na nasze zdrowie psychiczne np. witamina B6 umożliwia przekształcenie tryptofanu do serotoniny. Znaleźć je można m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, jajach, strączkach i mięsie.
- Witamina D wpływa zarówno na naszą odporność i stan kości, jak i na nastrój. Jej niedobór może objawiać się lękiem i depresją. Produkty bogate w witaminę D to m.in. tłuste ryby, jaja i produkty mleczne.
- Aminokwasy pomagają w produkcji neuroprzekaźników wpływających na nasz stan emocjonalny. Wśród produktów bogatych tryptofan, L-teaninę i GABA, wymienia się m.in. drób, ryby, nasiona słonecznika, zieloną herbatę i jogurt naturalny.
- Antyoksydanty zapobiegają szkodom wyrządzanym przez wolne rodniki, pełnią rolę ochronną mózgu przed stresem oksydacyjnym i wspierają zdrowie psychiczne. Znajdziemy je przede wszystkim w owocach i warzywach, a szczególnie dużo w owocach jagodowych, kiwi oraz szpinaku, kapuście i brokułach.
- Probiotyki wpływają na zdrowie psychiczne za pośrednictwem jelit – aż 95 proc. receptorów serotoninowych znajduje się właśnie w ich wyściółce. Dlatego warto sięgać na co dzień po jogurt naturalny, kefir czy kiszoną kapustę, które dostarczają do organizmu dobre bakterie.
Źródła:
- What are some foods to ease anxiety? MedicalNewsToday
- Anti-Anxiety Diet: Top 10 Anti-Anxiety Foods to Calm Your Nerves CalmClinic