Dieta przeciwlękowa: 9 produktów, które obniżą poziom lęku. Co jeść na stany paniki?

Marta Siesicka-Osiak
Odpowiednia dieta może pomóc w walce z napadami lęku. Na kolejnych zdjęciach znajdziesz produkty, które pomogą obniżyć poziom lęku.
Odpowiednia dieta może pomóc w walce z napadami lęku. Na kolejnych zdjęciach znajdziesz produkty, które pomogą obniżyć poziom lęku. pvproductions/Freepik
Stany lękowe są jednym z najczęstszych schorzeń psychicznych. Wymagają podjęcia odpowiedniej terapii, a niekiedy przyjmowania leków. Warto jednak wiedzieć, że stany lękowe można łagodzić domowymi sposobami, a w szczególności dietą. Niektóre pokarmy pomagają złagodzić uczucie niepokoju, podczas gdy inne mogą prowadzić do wzrostu lęku. Zobacz, co jeść na stany lękowe.

Spis treści

Codzienna dieta a stany lękowe

Wielu z nas nadal nie docenia roli diety w kontekście samopoczucia psychicznego. A liczne badania naukowe potwierdzają, że „dobre” jedzenie pobudza uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, które odpowiadają m.in. za regulację naszego nastroju.

Dieta przeciwlękowa jest więc bezpiecznym i łatwym domowym sposobem, który może pomóc w radzeniu sobie z lękiem. Powinna być ona bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Nie należy zapominać także o właściwym nawodnieniu.

Nie mniej istotna jest regularność w spożywaniu posiłków. Pominięcie któregoś z nich może prowadzić do spadku poziomu cukru we krwi, a tym samym spowodować, że poczujemy się podenerwowani i zaniepokojeni. Z tego samego powodu warto wybierać węglowodany złożone, które metabolizują się wolniej, przez co pomagają w wypłaszczeniu krzywej cukrowej.

Te produkty spożywcze niszczą psychikę. Unikaj ich, jeśli chcesz zredukować stres

Te produkty spożywcze niszczą psychikę. Unikaj ich, jeśli chcesz zredukować stres

Jeśli odczuwasz spadek nastroju, rozdrażnienie i większą podatność na stres, być może źle się odżywiasz. Za złe samopoczucie mogą odpowiadać spożywane w dużych ilościach węglowodany proste i nasycone ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Co jeść, żeby zmniejszyć stany lękowe?

Stosując się do powyższych zasad możemy liczyć na to, że stany lękowe będą mniej dokuczliwe. Aby dodatkowo wesprzeć pracę układu nerwowego, warto zadbać o to, aby w naszym codziennym menu znalazły się produkty bogate w poszczególne składniki aktywne. Znajdziesz je w naszej galerii.

Jak obniżyć poziom lęku? Pamiętaj o tych witaminach i składnikach mineralnych

Komponując domową dietę przeciwlękową, warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych witamin i składników mineralnych w produktach. Badania naukowe potwierdzają, że ich niedobory mogą wpływać negatywnie na nasz nastrój i nasilać objawy lękowe.

  1. Magnez to składnik mineralny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dobre źródła magnezu to np. orzechy, nasiona, szpinak, banany i rośliny strączkowe.
  2. Witaminy z grupy B w istotny sposób wpływają na nasze zdrowie psychiczne np. witamina B6 umożliwia przekształcenie tryptofanu do serotoniny. Znaleźć je można m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, jajach, strączkach i mięsie.
  3. Witamina D wpływa zarówno na naszą odporność i stan kości, jak i na nastrój. Jej niedobór może objawiać się lękiem i depresją. Produkty bogate w witaminę D to m.in. tłuste ryby, jaja i produkty mleczne.
  4. Aminokwasy pomagają w produkcji neuroprzekaźników wpływających na nasz stan emocjonalny. Wśród produktów bogatych tryptofan, L-teaninę i GABA, wymienia się m.in. drób, ryby, nasiona słonecznika, zieloną herbatę i jogurt naturalny.
  5. Antyoksydanty zapobiegają szkodom wyrządzanym przez wolne rodniki, pełnią rolę ochronną mózgu przed stresem oksydacyjnym i wspierają zdrowie psychiczne. Znajdziemy je przede wszystkim w owocach i warzywach, a szczególnie dużo w owocach jagodowych, kiwi oraz szpinaku, kapuście i brokułach.
  6. Probiotyki wpływają na zdrowie psychiczne za pośrednictwem jelit – aż 95 proc. receptorów serotoninowych znajduje się właśnie w ich wyściółce. Dlatego warto sięgać na co dzień po jogurt naturalny, kefir czy kiszoną kapustę, które dostarczają do organizmu dobre bakterie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia