Spis treści
Właściwości odżywcze natki pietruszki
Natka pietruszki, czyli liście pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum) to cenione ziele, które stanowi nieodłączny element sosów i zup. Ma lekko pikantny i gorzki smak, dzięki czemu doskonale podkręca aromat potraw.
Natka pietruszki jest niskokalorycznym zielem, które stanowi doskonałe źródło witamin i cennych związków mineralnych. Porcja 100 g zawiera tylko 49 kcal, a także 4,4 g białka, 4,8 g węglowodanów i niewielkich ilości tłuszczy – 0,4 g.
Dodatkowo liście pietruszki obfitują w błonnik pokarmowy (4,2 g na 100 g), który reguluje pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom, daje uczucie sytości i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
Porcja 100 g natki pietruszki jest również źródłem:
- witaminy A – 8424 jednostek międzynarodowych (IU),
- witaminy B1 – 0,1 mg,
- witaminy B2 – 0,28 mg,
- witaminy B3 – 1,4 mg,
- witaminy B5 – 0,4 mg,
- witaminy B6 – 0,16 mg,
- kwasu foliowego – 170 µg,
- witaminy E – 3,16 mg,
- witaminy K – 1640 µg,
- witaminy C – 177mg,
- wapnia – 193 mg,
- magnezu – 19,3 mg,
- żelaza – 5 mg,
- potasu – 695 mg,
- cynku – 1,34 mg,
- manganu – 1,14 mg,
- selenu – 01 µg.
Liście pietruszki to znakomite źródło luteiny i zeaksantyny, które gromadzą się w plamce żółtej oka. Związki te odgrywają ważną rolę w filtrowaniu światła niebieskiego, dzięki czemu chronią narząd wzroku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego sugeruje się, że regularne spożywanie natki może zmniejszyć ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka.
Warto także wspomnieć o dużej ilości kwasu foliowego, który jest niezbędnym składnikiem diety kobiet starających się o dziecko i ciężarnych. Niedobór tej witaminy powoduje niebezpieczne konsekwencje dla rozwijającego się dziecka, w tym zahamowanie wzrostu, rozszczep kręgosłupa i wargi górnej, wodogłowie, a w skrajnych przypadkach nawet bezmózgowie.
Nać to również znakomite źródło chlorofilu, czyli naturalnego barwnika roślinnego. Związek ten wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Udowodniono, że dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym może również przyspieszać usuwanie toksyn z organizmu i chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych.
Znaczna zawartość witamin i związków mineralnych sprawia, że pietruszka wykazuje działanie:
- detoksykujące,
- moczopędne,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- regenerujące.
Eksperci medycyny naturalnej zaznaczają, że natka pietruszki działa również rozkurczająco, dlatego łagodzi skurcze brzucha związane z niestrawnością lub napięciem przedmiesiączkowym.
Na co pomaga natka pietruszki?
W jakich dolegliwościach sprawdzi się nać pietruszki zwyczajnej? Warto włączyć ją do diety w przypadku:
- nadciśnienia tętniczego krwi,
- bolesnego miesiączkowania,
- napięcia przedmiesiączkowego,
- anemii z niedoboru żelaza,
- niestrawności,
- zaparć,
- stanów zapalnych jamy ustnej, głównie aft i pleśniawek,
- trądziku, egzemy i atopowego zapalenia skóry.
Nać pietruszki wykazuje właściwości moczopędne, dzięki czemu skutecznie zmniejsza obrzęki, a także pozwala w szybszy sposób pozbyć się tzw. cellulitu wodnego.
Natka pietruszki – prosty przepis na odchudzający koktajl
Koktajl z natką pietruszki stanowi bogactwo witamin, związków mineralnych i błonnika pokarmowego, który podkręca metabolizm i wspomaga odchudzanie. Przygotowanie koktajlu z natką pietruszki jest niezwykle proste.
Potrzebnych jest tylko 5 składników:
- pęczek natki pietruszki,
- 1 mały zielony ogórek,
- sok z połowy cytryny,
- łyżka siemienia lnianego,
- 250 ml wody.
Jak przygotować koktajl z natką pietruszki?
Ogórka umyj i obierz ze skórki, a następnie przekrój na połowę. Natkę pietruszki dokładnie umyj i pozbądź się suchych końcówek. Ogórka, pietruszkę, sok z cytryny i wodę dokładnie zmiksuj, a następnie dodaj łyżkę siemienia lnianego. Koktajl najlepiej pić od razu po przygotowaniu.