Spis treści
Jakie zioła na oczyszczenie organizmu z toksyn?
Oczyszczanie organizmu z toksyn to naturalny proces usuwania z niego szkodliwych związków, który można wspomóc za pomocą diety detoks i ziół wspomagających działanie określonych narządów.
W oczyszczaniu organizmu z toksyn bierze udział wiele narządów. Są to: wątroba, jelita, nerki, płuca, układ limfatyczny i skóra. Najlepiej będą więc działać rośliny lecznicze, które pobudzają wydzielanie soków trawiennych, stymulujące pasaż jelitowy, zwiększające produkcję moczu, napotne i wykrztuśne. Warto przy tym wiedzieć, że istnieją zioła, które zapewniają kilka z tych działań naraz i są polecane najbardziej.
Zobacz w naszej galerii, które zioła to najlepszy wybór na detoks organizmu.
Jak poznać, że organizm potrzebuje kuracji detoks?
Odtruwanie i usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz zachodzi nieprzerwanie, ale z różnych powodów może być zaburzone. Prowadzi to do rozwoju objawów takich, jak:
- niski poziom energii witalnej,
- bóle głowy,
- mgła mózgowa,
- zanieczyszczona cera,
- nadmierne pocenie się,
- nieprzyjemny zapach ciała,
- obrzęki ciała,
- wzdęcia i inne objawy niestrawności,
- nadmierne zmęczenie.
Jak oczyszczać organizm ziołami?
Zioła detoks najlepiej przyjmować w postaci herbatek, choć dostępnym rozwiązaniem są także suplementy diety z wyciągami w kapsułkach lub tabletkach. Napary roślinne to jednak dodatkowa porcja wody, a to najważniejszy składnik dla odtruwania organizmu.
Woda stanowi rozpuszczalnik dla wielu toksyn, które są usuwane przez nerki i wątrobę. Umożliwia też szybkie wydalenie drogą pokarmową szkodliwych związków nierozpuszczalnych w wodzie.
Zobacz też: Zioła na przesilenie wiosenne
Jeśli to konieczne, ziołami można też wspomóc detoksykację wybranych narządów, jeśli sprawiają problemy. W tym calu można wybrać rośliny:
- Żółciopędne – ziele karczocha, owoce ostropestu plamistego, korzeń mniszka lekarskiego, liść mięty pieprzowej, ziele krwawnika, ziele dziurawca, kłącze kurkumy (ostryżu długiego), kwiatostan kocanki piaskowej, korzeń rzodkwi czarnej.
- Moczopędne – liść pokrzywy, ziele skrzypu polnego, ziele mniszka lekarskiego, ziele i korzeń pietruszki oraz lubczyku, kłącze perzu, korzeń łopianu większego, kwiat czarnego bzu, liść brzozy, ziele nawłoci czy ziele fiołka trójbarwnego (bratka).
- Przyspieszające perystaltykę jelit – stosowane dotąd zioła, takie jak ziele senesu czy kora kruszyny, są obecnie niepolecane ze względu na silne działanie drażniące śluzówkę jelit i szybkie „uzależnianie” od ich stosowania. Zamiast nich poleca się produkty roślinne, dostępne również w postaci tabletek czy cukierków, które są bogate w błonnik, zwłaszcza ten rozpuszczalny w wodzie, który ułatwia pasaż pokarmowy i zwiększa objętość stolca. To m.in. suszone owoce, takie jak figi czy śliwki, siemię lniane, łuska babki płesznik, łuska babki jajowatej czy preparaty błonnikowe. Pracę jelit pobudzają też zioła o działaniu żółcio- i moczopędnym, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy łopian większy.
Zobacz też w galerii zioła na detoks, które są najbardziej polecane przez fitoterapeutów: