Spis treści
Wycofana herbatka na przeczyszczenie. Może być skażona
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu i wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju herbatki ziołowej o działaniu przeczyszczającym.
Wycofany produkt leczniczy to:
Liść senesu (Sennae foliolum), 30 mg ± 5 % glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B w 1 dawce (1,1g produktu), zioła do zaparzania, wielkość opakowania 50 g,
GTIN 05909990668458
w zakresie serii numer 1074, termin ważności 07.2025
podmiot odpowiedzialny: Zakład Konfekcjonowania Ziół FLOS Elżbieta i Jan Głąb spółka jawna.
GIF powiadomił, że ekspertyza przeprowadzona przez Narodowy Instytut Leków (NIL) wykazała, iż produkt nie spełnia wymagań określonych w dokumentacji rejestracyjnej dla parametru „obecność pleśni, szkodników żywych i martwych oraz pozostałości po nich”.
– W piśmie przekazanym do Głównego Inspektora Farmaceutycznego podmiot odpowiedzialny potwierdził podejrzenie wystąpienia stwierdzonej przez NIL wady jakościowej. Jednocześnie wskazał, że podczas procesu wytwarzania przedmiotowej serii leku miało miejsce odchylenie, którego skutkiem jest obecność fragmentów tworzyw sztucznych w gotowym produkcie leczniczym. Podmiot odpowiedzialny sam zarekomendował wycofanie serii nr 1074 przedmiotowego leku z obrotu – czytamy w decyzji GIF.
Inspektor podkreśla, że nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikającego z pozostawienia w obrocie przedmiotowej serii produktu leczniczego. Zakazany jest obrót i stosowanie tego produktu, który należy zniszczyć, ponieważ nie jest możliwe jego inne wykorzystanie.
Zaparz i pij na spalanie tłuszczu. Ten napój to niedoceniany środek na odchudzanie
Po ten napój wiele osób sięga codziennie, nie wiedząc, że mógłby stać się skutecznym środkiem odchudzającym. Badania są jednoznaczne i wskazują na konkretne porcje. Rzecz w tym, że spożywamy go za mał...
Na co działa liść senesu? Nie każdy może go stosować
Senes (Cassia senna) to krzew występujący w Afryce Północnej i na półwyspie Indyjskim. Jego liście używane są do zaparzania herbatki o działaniu przeczyszczającym. Zawarte w liściach senesu glikozydy pobudzają perystaltykę jelit oraz powodują wydzielanie wody do światła jelita grubego. Dzięki temu ułatwiają wypróżnianie, ponieważ zmiękczają kał.
Herbatkę z liści senesu stosuje się więc wspomagająco w leczeniu zaparć oraz w trakcie kuracji odtruwających. Wspomaga ona także odchudzanie i leczenie otyłości, ponieważ ułatwia odprowadzanie wody z organizmu. Efekt przeczyszczający pojawia się już po ok. 6-8 godzinach od wypicia naparu. Polecanie jest picie 1 szklanki naparu na dobę, 2-3 razy w tygodniu.
Nie należy przekraczać tej dawki herbatki z senesu, ponieważ może to doprowadzić do odwodnienia i wypłukania elektrolitów. Senes wywołuje też skurcze macicy oraz wzmaga perystaltykę dróg moczowych i pęcherza. Nie należy go więc stosować w czasie miesiączki, ani u osób zmagających się z chorobami nerek, pęcherza moczowego, prostaty oraz przy zespole jelita drażliwego.
Niewskazane jest także stosowanie herbatki z senesu przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ponieważ glikozydy przenikają do mleka matki i mogą wywołać bóle brzucha i biegunkę u dziecka.
Źródła:
Decyzja wycofania z obrotu nr 1/WC/ZW/2025 Rejestr Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego
Strączyniec = siężybób, czyli senes – Senna alexandrina (Cassia senna L.) jako purgans Medycyna dawna i współczesna