Depresja po COVID-19. Naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdzili, że pandemia zwiększyła ryzyko depresji

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Naukowcy Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zbadali, jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne podopiecznych domów opieki. Okazało się, że wśród pensjonariuszy wzrosło ryzyko depresji, a obniżyły się zdolności poznawcze. W okresie lockdownu częściej, niż przed i po izolacji, wymagali też interwencji psychologicznych.
Naukowcy Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zbadali, jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne podopiecznych domów opieki. Okazało się, że wśród pensjonariuszy wzrosło ryzyko depresji, a obniżyły się zdolności poznawcze. W okresie lockdownu częściej, niż przed i po izolacji, wymagali też interwencji psychologicznych. pixabay
Udostępnij:
Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym zgłaszanym w gabinetach lekarskich i psychoterapeutycznych. Pandemia jeszcze pogłębiła problem. Z badań naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że zwiększyła ryzyko depresji i obniżyła zdolności poznawcze wśród rezydentów domów opieki. – Także u osób, które wcześniej nie zgłaszały podobnych dolegliwości – podkreśla dr Mateusz Grajek z Zakładu Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Depresja jest długotrwałym zaburzeniem nastroju, którego obciążający charakter prowadzi do upośledzenia funkcjonowania chorego w codziennym życiu. Naukowcy Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM zbadali, jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne podopiecznych domów opieki. Okazało się, że wśród pensjonariuszy wzrosło ryzyko depresji, a obniżyły się zdolności poznawcze. W okresie lockdownu częściej, niż przed i po obowiązkowej izolacji, wymagali też interwencji psychologicznych.

Czy przechorowanie COVID-19 może doprowadzić do depresji?

Naukowcy obserwują obecnie znaczny wzrost przypadków depresji w różnych grupach wiekowych, a przyczyn tego stanu rzeczy doszukują się w sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19. Według danych UCE Research 42,4 proc. Polaków skarży się na pogorszenie zdrowia psychicznego. Czy przechorowanie COVID-19 może doprowadzić do depresji? Specjaliści sądzą, że tak.

U niektórych pacjentów po COVID-19 obserwuje się liczne zaburzenia, w tym nastroju, lękowe i snu. Według ekspertów z UCE Research najczęściej deklarowanym objawem jest obniżony nastrój (51,0 proc.), a drugim w kolejności zaburzenia snu (48,5 proc.).

– Co ważne, wymienione objawy występują nawet u osób, które wcześniej nie zgłaszały podobnych dolegliwości – podkreśla dr Mateusz Grajek z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasilenie zaburzeń nastroju jest większe u osób, u których wcześniej rozpoznawano jakiekolwiek zaburzenia emocji. Według Owena O’Kane’a, psychoterapeuty z NHS Mental Health, wiąże się to z faktem, że przechorowanie infekcji SARS-CoV-2 przypomina sytuację prowadzącą do zespołu stresu pourazowego (PTSD), dlatego ryzyko zaostrzenia już występujących zaburzeń psychicznych jest wyższe niż u osób wcześniej zdrowych.

Nie przeocz

Do tej pory ukazały się liczne opracowania naukowe wskazujące, że część osób po przechorowaniu COVID-19 cierpi z powodu pogorszenia zdolności poznawczych, co w efekcie może przypominać otępienie. Nie wiadomo jednak, czy taka sytuacja jest przejściowa, czy też trwała w swoich skutkach.

– Warto również pamiętać, że do innych objawów psychicznych związanych z przechorowaniem COVID-19 należy tzw. mgła mózgowa, czyli obniżenie koncentracji, utrudnienie zapamiętywania informacji i wahania nastroju – zwraca uwagę dr Grajek.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie