Spis treści
Tych leków nie zażywaj wieczorem, bo możesz mieć problemy z zaśnięciem
Niektóre z substancji czynnych zawartych w lekach wykazują działanie pobudzające, dlatego nie powinny być zażywane przed snem, ponieważ mogą utrudniać zaśnięcie, pogarszać jakość snu, a nawet prowadzić do bezsenności.
W galerii podpowiadamy, których leków lepiej unikać wieczorem. Warto jednak pamiętać, że to lekarz ustala dawkowanie i porę przyjmowania leków, dlatego jeśli zalecił zażywanie farmaceutyków przed snem – powinieneś tego przestrzegać!
Te leki mogą utrudniać zasypianie
Jak bezpiecznie przyjmować leki? Sprawdź zasady zażywania leków OTC oraz tych na receptę
Leki OTC to środki dostępne bez recepty, które można kupić nie tylko w aptece, ale również w supermarketach, kioskach z prasą, a nawet stacjach benzynowych. Ogólnodostępność leków OTC stwarza ryzyko pojawienia się samoleczenia, czyli zjawiska polegającego na długotrwałym zażywaniu środków farmaceutycznych bez konsultacji lekarskiej.
Trochę inaczej jest w przypadku leków na receptę, ponieważ do ich wykupienia konieczna jest recepta wystawiona przez lekarza podczas konsultacji. Niestety niewiele osób jednak wie, jak bezpiecznie przyjmować farmaceutyki.
Oto najważniejsze zasady przyjmowania leków OTC oraz tych na receptę:
- Przed kupieniem i zażyciem leku koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni farmaceutyk.
- Leki kupuj tylko w aptece, ponieważ to jedyne zapewnienie, że lek był przechowywany zgodnie z zasadami podanymi przez producenta.
- Leki przechowuj w suchym pomieszczeniu do 25 stopni Celsjusza. Sprawdź, czy farmaceutyk nie wymaga przechowywania w lodówce.
- Czytaj ulotkę dołączoną do opakowania.
- Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty – nie przekraczaj ustalonej bezpiecznej dawki.
- Nie stosuj farmaceutyków dłużej, niż jest to konieczne.
- Nigdy nie łącz leków o tej samej substancji czynnej, ponieważ grozi to przedawkowaniem!
- Zwróć uwagę na skład i substancję czynna leku – upewnij się, że nie masz na nią alergii lub nadwrażliwości.
- Leki popijaj przegotowaną wodą. Nigdy nie popijaj leków sokami cytrusowymi, a szczególnie grejpfrutowym, ponieważ wchodzi on w niebezpieczne reakcje chemiczne z substancjami czynnymi farmaceutyków (tutaj wyjaśniamy, na czym polegają interakcje leków z żywnością).
- Farmaceutyki przyjmuj o określonych porach dnia. Niektóre tabletki należy zażywać na czczo, inne w trakcie jedzenia, a jeszcze inne po posiłku.
- Po spożyciu leku dokładnie obserwuj organizm, a w razie pojawienia się skutków ubocznych – skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
Czy wiesz, że kwas acetylosalicylowy, który stosowany jest w przypadku gorączki, bólu głowy i stanów zapalnych może wzmocnić rośliny i uchronić je przed chorobami? Tutaj sprawdzisz, jak stosować aspirynę do oprysków roślinnych.