Spis treści
Dlaczego warto jeść czosnek?
Czosnek (Allium) to roślina należąca do tej samej rodziny co cebula, szalotka czy por. Jest on znany i ceniony już od czasów starożytnych. W IV w. p.n.e. polecał go grecki lekarz Hipokrates jako lekarstwo na choroby układu oddechowego czy problemy trawienne. Obecnie czosnek bardziej ceniony jest jako przyprawa w kuchni, ale ostatnio następuje powrót do medycyny naturalnej i coraz więcej osób docenia jego właściwości zdrowotne, których ma on bardzo wiele. W galerii podpowiadamy, co się stanie z twoim organizmem, gdy będziesz sięgać po czosnek częściej.
Dlaczego warto jeść czosnek?
Właściwości odżywcze czosnku. Ile kalorii ma ząbek czosnku?
Czosnek zawiera w swoim składzie ponad 100 aktywnych substancji. Są to m.in. witaminy z grupy B, a także witaminę C, A i D, składniki mineralne takie jak mangan, wapń, fosfor, cynk, potas, selen oraz siarka. Znajdziemy w nim także flawonoidy, enzymy (allinaza, peroksydaza, mirozynaza), białka, aminokwasy (cysteina), saponiny sterydowe. Czosnek jest odżywczy i niskokaloryczny. Jeden surowy ząbek czosnku (ok. 3 g) ma 4,5 kcal.
Najbardziej wartościową substancją znajdującą się w czosnku, której roślina zawdzięcza swoje właściwości zdrowotne jest alliina, która jest składnikiem olejku lotnego. Jest to bezwonny związek siarki, który pod wpływem kontaktu z tlenem, czyli na skutek uszkodzenia ząbka czosnku np. podczas jego krojenia czy zgniatania przekształca się w silnie aromatyczną allicynę, która nadaje roślinie charakterystyczny zapach. Olejek czosnkowy, a więc również alliina i allicyna działają silnie przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Hamują więc rozwój bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków.
Ile czosnku dziennie można jeść?
Silne właściwości prozdrowotne posiada głównie tylko czosnek świeży, ponieważ obróbka szczególnie termiczna pozbawia go większości składników aktywnych. Dlatego najlepiej zjadać świeże ząbki czosnku zaraz po ich wyłuskaniu i jeść w całości, przeciśnięte przez praskę lub pokrojone, aby nie zdążyły stracić cennych lotnych związków siarki w tym allicyny. Jeśli używasz czosnku do gotowanej potrawy staraj się go nie podgrzewać powyżej 60 stopni C. i dodawaj go na końcu przyrządzania dania. Zalecana dawka lecznicza świeżego czosnku wynosi 4-5 g dziennie, czyli ok. 2-3 ząbki czosnku.
Na czosnek z kolei powinny uważać osoby z niską krzepliwością krwi lub przyjmujące leki rozrzedzające krew. Czosnek ma bowiem właściwości przeciwzakrzepowe i rozrzedzające krew, przez co może doprowadzić do wystąpienia krwotoku.