Rozszerzanie diety niemowlaka – zasady prawidłowego żywienia niemowląt. Tych błędów unikaj podczas wprowadzania nowych produktów

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Rozszerzanie diety niemowlaka to niełatwe zadanie zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Każdy maluch jest jednak inny, dlatego stres związany z jego dietą może spowodować, że popełnisz błędy. Jednak nie przejmuj się i pamiętaj, że zawsze jest odpowiedni moment na ich skorygowanie. Zobacz, jakie błędy w rozszerzaniu diety niemowlaja są popełniane najczęściej!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Rozszerzanie diety niemowlaka to niełatwe zadanie zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Każdy maluch jest jednak inny, dlatego stres związany z jego dietą może spowodować, że popełnisz błędy. Jednak nie przejmuj się i pamiętaj, że zawsze jest odpowiedni moment na ich skorygowanie. Zobacz, jakie błędy w rozszerzaniu diety niemowlaja są popełniane najczęściej!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. komokvm/123RF
Rozszerzanie diety niemowlęcia stanowi spore wyzwanie dla rodziców. Prawidłowe żywienie niemowlaka od samego początku ma wpływ na jego rozwój psychiczny oraz fizyczny. Wraz z rozwojem wymagane jest rozszerzenie diety w taki sposób, aby dostarczyła dziecku odpowiednią dawkę wszystkich składników żywieniowych. Schemat żywienia dziecka pozwala w łatwy sposób usystematyzować wprowadzanie nowych produktów, a także uniknąć typowych błędów żywieniowych.

Spis treści

Karmienie piersią - jak długo można podawać dziecku naturalny pokarm?

Bez wątpienia najbardziej optymalnym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Stanowi ono kompletny zestaw składników do wzrostu i rozwoju. Naturalne karmienie jest fizjologicznym procesem, który zaspokaja wszelkie potrzeby żywieniowe. W przypadku braku możliwości z powodów fizjologicznych lub prywatnych należy dobrać odpowiednie mleko modyfikowane do żywienia początkowego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia (nie mniej niż 4) dziecko było karmione wyłącznie pokarmem mamy lub mieszanką mleczną. W tym czasie nie ma potrzeby podawania dodatkowo wody, soków owocowych czy herbat. Nie należy również zapominać o odpowiedniej podaży witaminy D3, a także w niektórych przypadkach innych witamin zaleconych przez pediatrę.

Aktualne zalecenia WHO sugerują utrzymanie laktacji przez pierwsze 2 lata życia pociechy, jednak długość karmienia piersią jest indywidualnym wyborem mamy i dziecka.

Warto przeczytać też:

Aktualny schemat żywienia niemowląt

Pierwsze próby wprowadzenia dodatkowych produktów do diety dziecka można rozpocząć między 4. a 6. miesiącem życia. Zbyt wczesne rozszerzanie diety może skutkować biegunkami, alergiami oraz otyłością w wieku dojrzewania. Natomiast zwlekanie z nowymi produktami wiąże się ze spadkiem odporności, zaburzeniem procesu wzrastania oraz niedoborami żywieniowymi.

Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka wymaga od opiekuna cierpliwości. W myśl zasady, że rodzic decyduje, „kiedy i co zje dziecko”, natomiast dziecko decyduje, „czy zje i ile”. Nie powinno się na siłę zmuszać niemowlęcia do spożywania większej porcji, niż jest samo w stanie przyjąć. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia zaburzeń odżywiania w przyszłości. Rodzic powinien rozpoznać objawy głodu oraz sytości u swojej pociechy. Poniżej przedstawiamy typowe objawy.

Objawy głodu u dziecka:

 • płacz,
 • pobudzenie ruchowe kończyn na widok pokarmu,
 • wskazywanie palcem na talerz,
 • gaworzenie, wpatrywanie się i uśmiechanie się do opiekuna.

Objawy sytości u dziecka:

 • spowolnienie jedzenia,
 • grymaszenie,
 • zasypianie,
 • zaprzestanie ssania,
 • wypluwanie smoczka.

Kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka - najważniejsze zasady

Decyzja o rozszerzeniu diety maluszka niesie ze sobą niepewność oraz stres rodzica, czy robi to w prawidłowy sposób. Rozszerzenie jadłospisu najlepiej skonsultować z pediatrą, który przedstawi schemat żywienia krok po kroku. Konieczność wprowadzenia produktów dodatkowych do jadłospisu wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania energetycznego u dziecka. W wieku 6-8 miesięcy życia powinno ono otrzymać 2 posiłki uzupełniające, a w wieku 9-24 miesięcy 3 posiłki dodatkowe i 1-2 przekąski. Jednak ilość pokarmu zależy przede wszystkim od apetytu niemowlaka. Pierwsze 2 lata życia są najważniejsze w kształtowaniu się preferencji żywieniowych.

Czytaj także: Biały czy czerwony? Kolor talerza zmienia smak potrawy. Może zniechęcać lub zachęcać do jej zjedzenia

Najważniejsze zasady podczas rozszerzania diety dziecka

 • Dodaj do jadłospisu jeden nowy produkt.
 • Odczekaj 3-4 dni po wprowadzeniu pokarmu na reakcję organizmu.
 • Wprowadź pokarmy o stałej konsystencji między 6-8 miesiącem życia.
 • Rozpocznij rozszerzanie diety od kaszek ryżowych lub zbożowych, warzyw (marchew) oraz owoców (banan, jabłko bez skórki).
 • Najlepiej, by warzywa wprowadzać przed owocami, ponieważ dziecku mniej one smakują.
 • Staraj się rozszerzyć dietę tak, aby maluszek po ukończeniu 1 roku życia jadł 2-3 posiłki mleczne, a resztę stanowiły posiłki uzupełniające.
 • Pamiętaj o odpowiedniej dawce witaminy D niezależnie od sposobu karmienia (mleko matki/mieszanka mleczna): 400 jednostek/dzień w pierwszym półroczu życia oraz 400-600 jednostek/dzień między 6. a 12. miesiącem.

Poznaj typowe błędy w żywieniu niemowląt! Poniżej przedstawiamy typowe błędy popełniane podczas rozszerzania diety niemowlaka.

W razie wątpliwości odnośnie schematu żywienia dziecka zgłoś się do poradni pediatrycznej. Warto też pamiętać, że najważniejsze w żywieniu niemowląt jest kierowanie się dobrem dziecka.

Polecamy też:

Źródła:

 • E. Fidler-Witoń i wsp. Żywienie niemowląt a aktualne rekomendacje; Nowiny Lekarskie 2010, 79, 5, 356–361
 • H. Szajewska i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci; STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2014 T. 11 321-338
 • J. Socha i wsp. Żywienie dzieci a zdrowie wczoraj, dziś i jutro; Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka 2010, 12, 1, 34-37
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia