Zgaga – domowe sposoby, które pomogą na pieczenie w przełyku. Wskazane są... zmiana ubioru i odpowiednia dieta. Co pić i jeść na zgagę?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Rola mleka w łagodzeniu zgagi cały czas jest badana przez naukowców. Wyniki niektórych badań potwierdzają jego skuteczność. Jest ono bogate w wapń i białko, które mogą złagodzić zgagę powodując wzrost napięcia mięśnia przełyku i stymulując wydzielanie gastryny. Jednocześnie jednak zawarty w mleku tłuszcz może rozluźniać zwieracz przełyku. Dlatego specjaliści zalecają wypróbowanie mleka o obniżonej zawartości tłuszczu lub zastąpienie go np. napojem roślinnym.
Rola mleka w łagodzeniu zgagi cały czas jest badana przez naukowców. Wyniki niektórych badań potwierdzają jego skuteczność. Jest ono bogate w wapń i białko, które mogą złagodzić zgagę powodując wzrost napięcia mięśnia przełyku i stymulując wydzielanie gastryny. Jednocześnie jednak zawarty w mleku tłuszcz może rozluźniać zwieracz przełyku. Dlatego specjaliści zalecają wypróbowanie mleka o obniżonej zawartości tłuszczu lub zastąpienie go np. napojem roślinnym. Andriej Popow / GettyImages
Zgaga to męcząca i bolesna dolegliwość, która może pojawić się po zjedzeniu zbyt pikantnej lub tłustej potrawy. Często skarżą się na nią ciężarne. Jeśli występuje regularnie, powinna być skonsultowana z lekarzem i odpowiednio leczona. Z okazjonalną zgagą można próbować radzić sobie domowymi sposobami. Sprawdź, jak łagodzić jej objawy i jak zapobiegać wystąpieniu symptomów choroby.

Zgaga – objawy występujące najczęściej

O nadkwasocie żołądka mówimy wtedy, gdy dochodzi do nadprodukcji soków żołądkowych zawierających kwas solny o bardzo niskim pH. Jeśli zawartość żołądka wraz z kwasem żołądkowym, cofa się do przełyku, dając uczucie pieczenia w klatce piersiowej, wówczas mamy do czynienia ze zgagą.

Najczęstszymi objawami zgagi, które nasilają się po posiłku, podczas leżenia lub pochylania, a także wieczorami są:

  • palący ból w klatce piersiowej, tuż za mostkiem,
  • ból występujący w nadbrzuszu,
  • odbijanie kwaśną treścią żołądka,
  • gorzki lub kwaśny smak w ustach.

Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie np. po zjedzeniu pikantnej potrawy i mija w ciągu kilku godzin, nie powinna budzić naszego niepokoju. Jeżeli natomiast dolegliwości wstępują kilka razy w tygodniu, powinny być skonsultowane ze specjalistą. Może okazać się, że zgaga jest wynikiem np. choroby refluksowej.

Na zgagę często skarżą się kobiety będące w ciąży. W ich przypadku przyczyną mogę być zmiany hormonalne, nacisk powiększającej się macicy na żołądek lub błędy żywieniowe. Domowe sposoby łagodzenia objawów zgagi mogą być dla nich szczególnie przydatne, choć nie wszystkie są wskazane.

Dowiedz się więcej:

Zgaga – domowe sposoby. Które są skuteczne, a jakich należy unikać?

Ostry piekący ból towarzyszący zgadze zazwyczaj nie budzi naszego niepokoju. Jeśli jednak nie ustępuje i towarzyszą mu dodatkowo problemy z oddychaniem, zimne poty, zawroty głowy, nieregularne bicie serca należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć zawał serca.

Kiedy mamy pewność, że zgaga ma podłoże gastryczne, możemy spróbować zaradzić jej domowymi sposobami, wśród, których znajdują się:

  • utrzymanie właściwej postawy ciała, ponieważ garbienie się może nasilać objawy,
  • noszenie luźnych ubrań nie uciskających żołądka,
  • unikanie drzemek po posiłku,
  • spanie w uniesioną wyżej górną częścią ciała,
  • rzucenie palenia,
  • jedzenie ostatniego posiłku kilka godzin przed snem,
  • wykluczenie z jadłospisu ostrych i tłustych potraw.

Pomocne może być także picie różnego rodzaju napojów, które mogą doraźnie łagodzić objawy zgagi. Znajdziesz je w naszej galerii.

Tych pięć domowych sposobów może pomóc w łagodzeniu objawów zgagi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie