Nie tylko zmęczenie i senność. Te objawy sygnalizują, że potrzebujesz odpoczynku. Lepiej zwolnij tempo zanim nabawisz się groźnych chorób

Monika Góralska
Monika Góralska
Czujesz ciągłe zmęczenie, nie potrafisz się skoncentrować i często wpadasz w złość? To tylko kilka z objawów, które są skutkiem przemęczenia. Sprawdź w galerii, jakie sygnały wysyła ci twój organizm i daj mu odpocząć.
Czujesz ciągłe zmęczenie, nie potrafisz się skoncentrować i często wpadasz w złość? To tylko kilka z objawów, które są skutkiem przemęczenia. Sprawdź w galerii, jakie sygnały wysyła ci twój organizm i daj mu odpocząć. voronaman/123rf.com
Chwilowe zmęczenie to stan przejściowy. Wystarczy odpocząć, wyspać się i odzyskujemy energię. Jednak, gdy zmęczenie towarzyszy nam każdego dnia, a do tego dochodzi jeszcze stres, brak ruchu i nieregularne odżywianie, twój organizm może tego nie wytrzymać. Objawy przemęczenia mogą odbić się niekorzystnie na zdrowiu i doprowadzić do poważnych chorób, takich jak: depresja, nerwica, otyłość czy cukrzyca. Sprawdź, jakie objawy świadczą o przemęczeniu i pozwól sobie na odpoczynek.

Spis treści

Czym grozi przemęczenie?

Zmęczenie po wysiłku fizycznym czy intelektualnym nikogo nie dziwi, ale jeśli trwa całe tygodnie, a nawet miesiące i związane jest nie tylko z wyczerpaniem fizycznym, ale też psychicznym, oznacza przemęczenie. Chroniczne zmęczenie obniża wydajność całego organizmu. W mózgu zmniejsza się ilość wytwarzanych neuroprzekaźników, co skutkuje obniżeniem nastroju i koncentracji oraz problemami z pamięcią i uważnością. Spowalnia metabolizm, a podnosi się poziom kwasów tłuszczowych i glukozy we krwi, co prowadzi m.in. do zaburzeń odżywiania, zmiany wagi, wahania nastrojów, rozdrażnienia i zaburzeń w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

Masz takie objawy?To znaczy, że jesteś przemęczony, a Twój organizm potrzebuje odpoczynku.

Ciągłe zmęczenie prowadzi do przemęczenia i może niekorzystnie odbić się na stanie zdrowia oraz doprowadzić do rozwoju chorób takich, jak depresja, miażdżyca czy zaburzenia pracy serca.

Zobacz także:

Masz te objawy? To znaczy, że twój organizm potrzebuje odpoczynku

Obecnie większość z nas jest zmęczona i wyczerpana psychicznie. Wcześniejsze lata pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na stanie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego większości z nas. Natomiast szerząca się inflacja i związany z nią wzrost kosztów żywności i opłat również negatywnie wpływają na samopoczucie i są niezwykle męczące. Do tego dochodzą codzienne obowiązki, troska o najbliższych, pośpiech, często również brak ruchu i nieregularne spożywanie posiłków. To przyczynia się do uczucia zmęczenia i wyczerpania.

W takiej sytuacji organizm wysyła sygnały alarmowe o swojej potrzebie odpoczynku i regeneracji. Niektóre z nich łatwo jest jednak przeoczyć lub zignorować.

Te objawy świadczą o przemęczeniu! Sprawdź, jakie sygnały wysyła ci twój organizm.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia