Spis treści
Czym jest zgaga i co ją wywołuje?
Zgaga to główny objaw choroby refluksowej przełyku (GERD – gastroesophageal reflux disease). Związana jest z zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. Mięsień ten rozluźnia się, a kwas żołądkowy przedostaje się z żołądka do przełyku. Kwaśne pH podrażnia śluzówkę i wywołuje uczucie pieczenia oraz palenia.
To zwykła zgaga czy poważna choroba? Jak rozpoznać, że dzieje się coś złego
Czynnikami wpływającymi na występowanie zgagi jest nadwaga, otyłość, zaburzenia prawidłowego opróżniania żołądka, a także ciąża. Zgaga zwykle pojawia się na ok. 30 minut po posiłku. Najczęściej wywołuje ją jedzenie ostrych potraw, szybkie jedzenie lub przejadanie się, czyli jedzenie zbyt dużych ilości pokarmu i przepełnianie żołądka. Jeśli jednak doświadczasz jej często, a objawy są nasilone skonsultuj się z lekarzem. Zgaga może bowiem świadczyć o występowaniu groźnej choroby.
Jakie są objawy i przyczyny zgagi?
Zgaga pojawia się zwykle po jedzeniu i jest spowodowana problemami trawiennymi, a do jej głównych objawów należą:
- silne pieczenie w obrębie przełyku lub gardła,
- bóle w okolicy mostka,
- kwaśny posmak w jamie ustnej,
- częsta czkawka,
- odruchy wymiotne i wymioty.
Zgaga najczęściej występuje jako objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. W przebiegu tej choroby zwieracz przełyku nie działa prawidłowo. W normalnych warunkach jest on zamknięty. Otwiera się na chwilę w czasie przełykania i znowu zamyka po każdym kęsie.
Zobacz także: Wykorzystaj tę przyprawę jako naturalny lek na trawienie i dnę moczanową. Zmniejsza ból, oczyszcza i uspokaja
Jednak w przebiegu choroby zwieracz przełyku rozwiera się na zbyt długi czas co sprawia, że pokarm i kwas żołądkowy cofają się do przełyku, a czasem nawet do jamy ustnej wywołując wymioty. Inne objawy refluksu to odbijanie po posiłku, chrypka, kaszel i nieprzyjemny zapach z ust.
Zgaga może być także objawem dużo groźniejszych chorób. Sprawdź, co może być jej przyczyną