Z czym najlepiej jeść jajka? 5 najzdrowszych dodatków. Wzbogać o nie jajka faszerowane, tortille i szakszukę, a efekty Cię zaskoczą!

Marta Siesicka-Osiak
Jajka uzupełnione o właściwe dodatki będą bazą pysznego, pełnowartościowego posiłku. Zobacz, na kolejnych zdjęciach co najbardziej do nich pasuje.
Jajka uzupełnione o właściwe dodatki będą bazą pysznego, pełnowartościowego posiłku. Zobacz, na kolejnych zdjęciach co najbardziej do nich pasuje. Freepik
Średnio zjadamy między 3 a 4,5 jajka tygodniowo, co daje całą masę możliwości ich przygotowania. Duże znaczenie ma nie tylko to czy jajka trafią na patelnię, czy do garnka z wodą. Istotne są także dodatki, które będą im towarzyszyły na talerzu. Zobacz, co pasuje do jajek i jakie efekty można uzyskać, dodając do nich pieprz, a jakie awokado.

Spis treści

Co najbardziej pasuje do jajek? Te dodatki są najzdrowsze

Wśród dodatków, które warto łączyć z jajkami, wymieniany jest np. pieprz czarny, który nie tylko nada ostrości potrawie, ale zawiera piperynę. Jest to związek, który nadaje czarnemu pieprzowi charakterystyczny smak, a jednocześnie zatrzymuje tworzenie nowych komórek tłuszczowych w ciele. Czarny pieprz pokręca metabolizm i ułatwia trawienie, jest więc sprzymierzeńcem osób na diecie.

Zobacz także: Ten prosty i tani deser z PRL-u zwalczy ból gardła, chrypkę i kaszel

Jeśli lubimy smażone jajka, warto przygotować je na oleju z awokado lub słonecznikowym, które pozostają stabilne w wysokich temperaturach. Nie utleniają się łatwo i nie wytwarzają się w nich wolne rodniki. Sięgając po oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia lub olej kokosowy, temperaturę smażenia lepiej zmniejszyć do 210 i 177 stopni Celsjusza.

Jako że jajka pozbawione są błonnika pokarmowego oraz mają niewielką zawartość węglowodanów, warto sięgać po produkty, które uzupełnią te niedobry w daniu i sprawią, że posiłek na bazie jajek będzie pełnowartościowy.

Dlaczego warto jeść jajka? Czy pomagają schudnąć?

Jajka to jeden z produktów, który bardzo często pojawia się w odchudzających jadłospisach. Jajka cenione są przez dietetyków jako źródło pełnowartościowego białka zawierające jedynie od 67 do 93 kcal w sztuce.

Dostarczają także w naprawdę dużych ilościach witamin – w szczególności wspierającej układ nerwowy witaminy B12 oraz wzmacniającej odporność i kości witaminy D – oraz składniki mineralne. Znajdują się w nich m.in.:

  • witamina A,
  • witamina B2,
  • kwas foliowy,
  • biotyna,
  • kwas pantotenowy,
  • cholina,
  • fosfor,
  • jod,
  • selen.

Oprócz niewątpliwej zawartości cennych składników odżywczych jajka cenione są za to, że pomagają w ograniczeniu apetytu i zapewniają na długo poczucie sytości. Jedzone na śniadanie są świetnym źródłem energii.

Warto jednak pamiętać, że sposób przygotowania jajka ma ogromne znaczenie. Jajecznica z dwóch jajek przygotowana na maśle dostarczy nam nawet 245 kcal, a jajko ugotowane w koszulce jedynie od 55 do 80 kcal.

Najbardziej polecanym sposobem przygotowania jajek jest ugotowanie ich na miękko. Dlaczego? Podczas gotowania zabijane są wszelkie drobnoustroje znajdujące się na skorupce, nie dochodzi natomiast do utraty cennych składników. Do przyrządzenia jajek w ten sposób nie używa się tłuszczu, co sprawia, że są one niskokaloryczne, ale jednocześnie bardzo sycące.

Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia