Spis treści
Kto powinien unikać jedzenia potraw z grilla?
Grillowanie to świetny sposób na spędzanie czasu. Łączy w sobie wspólne przygotowywanie posiłków, jedzenie i przebywanie w (zazwyczaj) miłym towarzystwie. Są jednak osoby, które do spożywania dań z grilla powinny podchodzić szczególnie ostrożne. Czasami jest to kwestia wieku, czasami stanu zdrowia lub bycia w grupie ryzyka. Komu nie służy grillowane jedzenie?
Czy jedzenie z grilla jest dobre dla naszego zdrowia?
Grill jest nieodłącznym elementem wiosny i lata w Polsce. Przygotowujemy kiełbasy, karkówki, warzywa, marynaty i sosy, które tak chętnie pałaszujemy, często popijając alkoholem. Ale czy grillowane jedzenie jest zdrowe? Otóż niekoniecznie.
Sprawdź: Zabójczy grill. Co nam szkodzi oprócz kiełbasy i tłustego jedzenia
Wysoka temperatura grillowania powoduje, że w potrawach powstają rakotwórcze związki. Są to m.in. aminy heterocykliczne (HCA), które są wynikiem grillowania mięsa – białka reagują z ciepłem, tworząc te związki. Badania wykazały, że HCA powodują zmiany DNA w komórkach, które mogą doprowadzić do powstania niektórych nowotworów.
Dym, który powstaje z kapiącego na węgiel tłuszczu, również zawiera rakotwórcze związki chemiczne – wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH). Unoszący się dym sprawia, że osiadają one na grillowanym jedzeniu, co również naraża nas na ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.
Spożywanie mięsa z grilla wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia raka okrężnicy, trzustki, żołądka, prostaty i piersi, szczególnie jeśli mięso jest bardzo wysmażone. Jak wykazało jedno z badań, regularne zjadanie zwęglonego mięsa to aż o 60 proc. większe ryzyko zachorowania na raka trzustki.
Sprawdź sposoby na zdrowsze grillowanie:
Źródła:
- Summer grilling may raise blood pressure risk Harvard Health Publishing
- Meat Cooking Methods and Risk of Type 2 Diabetes: Results From Three Prospective Cohort Studies Diabets Care