Rak trzustki – rokowania, objawy, przyczyny. Sprawdź, jakie badania stosuje się przy diagnozowaniu raka trzustki oraz jak przebiega leczenie

Monika Żurawska
Ryzyka wystąpienia raka trzustki jest zwiększone przez palenie papierosów, otyłość, niewłaściwie leczoną cukrzycę oraz zaburzenia genetyczne.
Ryzyka wystąpienia raka trzustki jest zwiększone przez palenie papierosów, otyłość, niewłaściwie leczoną cukrzycę oraz zaburzenia genetyczne. Shidlovski/GettyImages
Nowotwory to w Polsce jedna z trzech najczęstszych przyczyn zgonów. W ostatnich latach najwięcej osób zmarło z powodu raka: płuc, jelita grubego, żołądka, piersi oraz na skutek raka trzustki. Ten ostatni jest szczególnym przypadkiem, ponieważ zazwyczaj – w związku z brakiem widocznych objawów – wykrywany jest w zaawansowanym stadium rozwoju. W Polsce dotyka corocznie około 3,5 tys. osób. Często pacjentowi zostaje niewiele czasu od momentu postawienia diagnozy. Czy można się ustrzec przed rakiem trzustki? Sprawdź przyczyny, objawy i sposoby leczenie nowotworu tego narządu.

Spis treści

Rak trzustki stoi na podium w rankingu przyczyn zgonów wywołanych guzami złośliwymi (zarówno w Europie jak i w USA.) Jest on bardzo charakterystyczny, ponieważ zazwyczaj wykrywany zostaje w późnym stadium rozwoju, przez co proces jego destrukcyjnego wpływu na organizm następuje bardzo szybko.

Według statystyk medycznych prowadzonych w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców rocznie diagnozuje się od 4 do 10 osób z rakiem trzustki. Ryzyko tego nowotworu wzrasta wraz z wiekiem. Należy on do grupy nowotworów tytoniozależnych – palenie, zwłaszcza przez wiele lat naraża na wystąpienie tej choroby.

Sprawdź też: Ta dieta wspomaga leczenie raka trzustki

Rak trzustki – przyczyny choroby i czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na raka trzustki jest potęgowane przez prowadzenie niehigienicznego trybu życia. Wśród przyczyn, które sprzyjają jego rozwojowi, wymienia się:

  • palenie tytoniu,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • otyłość,
  • mięsna, źle zbilansowana dieta,
  • spożywanie posiłków obfitujących w tłuszcze,
  • cukrzyca,
  • wrodzone zespoły nowotworowe,
  • czynnik genetyczny (10 proc).

Inne, ogólne czynniki rakotwórcze to:

  • czynniki zawodowe,
  • zachowania seksualne,
  • czynnik dzietności,
  • zakażenia,
  • spożywanie alkoholu,
  • skażenia środowiskowe.

Te objawy mogą sugerować, że rozwija się rak trzustki

Trzustka to organ składający się z kilku konkretnych części. Nowotworowe zmiany pojawiają się najczęściej w głowie narządu (60 proc.) i w ok. 20 proc. w jej trzonie, ogonie. Do najczęstszych objawów raka trzustki należą:

  • nudności,
  • spadek masy ciała,
  • brak apetytu,
  • wzdęcia,
  • ból w dolnej części pleców,
  • wrażenie opuchniętej jamy brzusznej,
  • biegunka,
  • wymioty.

Jakie badania robi się podejrzewając nowotwór trzustki?

Ważną kwestią w profilaktyce nowotworowej jest nie tylko profilaktyka pierwotna, ale także wtórna. Wykonywanie regularnych badań przesiewowych jest niezwykle istotne, aby na bieżąco monitorować, czy nie wystąpiły jakiekolwiek zmiany rakotwórcze w organizmie lub przerzuty po zakończonym leczeniu.

Niestety, w Polsce poziom propagowania badań profilaktycznych pod kątem nowotworów jest niski. Z roku na rok liczba zachorowań wzrasta. Pozytywną wiadomością są jednak statystyki, z których wynika, że zdiagnozowane osoby od momentu otrzymania informacji o nowotworze przeżywają średnio kilka lat dłużej niż było to jeszcze parę lat temu.

Polska wciąż jednak ma słabe miejsce pod kątem wyników oceniających prowadzenie badań nowotworów w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Wynik ten zaniża czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii od momentu diagnozy. Bywa, że jest to nawet kilka tygodni.

W przypadku podejrzeń raka trzustki warto wykonać USG jamy brzusznej. Może ono wykryć guza o dużej średnicy. Nie jest drogie, ale niestety w przypadku bardzo małych zmian na trzustce może ich nie wykazać. Natomiast wszystkim osobom z takim podejrzeniem zależy, aby wykryć zmiany chorobowe w jak najszybszym czasie.

Bardziej szczegółowym badaniem, rzadziej wykonywanym jest tomografia komputerowa jamy brzusznej. Niestety również może być zawodna pod tym samym względem, co USG, nie wykrywając małych zmian. Niektórzy lekarze zalecają również rezonans magnetyczny. Po jego wykonaniu można zobaczyć kształt organu, jego strukturę, czy stan przewodu trzustkowego.

Dowiedz się, jakie badania profilaktyczne należy wykonywać

Profilaktyka to nie tylko zdrowy tryb życia, to także robienie regularnych badań. Zobacz na kolejnych slajdach, które z nich i jak często powinny wykonywać osoby zdrowe, spoza grupy podwyższonego ryzyka.

Badania profilaktyczne mogą uratować Ci życie! Większość z n...

Stadium raka trzustki. Jak przebiega leczenie chorego na ten nowotwór?

Na podstawie badań określany jest etap na jakim znajduje się nowotwór trzustki. Wyróżnia się pięć stadiów:

  • Etap 0. W trzustce występują nieprawidłowe komórki, które mogą stać się nowotworowe. Ten etap jest czasami nazywany stanem przedrakowym.
  • Etap 1. Guz znajduje się tylko w trzustce.
  • Etap 2. Guz rozprzestrzenił się na pobliskie tkanki brzucha lub węzły chłonne.
  • Etap 3. Guz rozprzestrzenił się na główne naczynia krwionośne i węzły chłonne.
  • Etap 4. Guz rozprzestrzenił się na inne narządy, takie jak wątroba. To stadium Jest nazywane jest także rakiem przerzutowym.

W sytuacji zdiagnozowania raka trzustki:

  • pacjent jest poddawany operacji usunięcia konkretnej części narządu (czasem także narządów sąsiadujących),
  • po operacji stosowana jest chemioterapia bądź radioterapia,
  • wdraża się różnego rodzaju leczenie farmakologiczne wpływające np. na zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby.

To cię zainteresuje: na raka trzustki zmarł syn Zofii Merle

U 90 proc. ludzi, u których diagnozuję się raka trzustki, nastąpiły już rozległe przerzuty na inne organy jamy brzusznej. W związku z tym leczenie radykalne, jak np. chemioterapia stosowana jest tylko u ok. 20 proc. pacjentów, których stan pozwolił na wykonanie zabiegu usunięcia części trzustki i innych narządów zaatakowanych przez raka.

Przeczytaj również:

Rak trzustki – rokowania po postawieniu diagnozy

Rokowania dotyczące raka trzustki zazwyczaj nie są pozytywne, głównie ze względu na późne zdiagnozowanie choroby. Jak mówił prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant ds. onkologii podczas debaty „Najgroźniejsi zabójcy: rak trzustki”:

Ogółem przeżycia pięcioletnie nie przekraczają 5 proc. Powodem jest to, że rak trzustki przez wiele lat rozwija się skrycie. W około 80 proc. przypadków choroba jest wykrywana albo w stadium miejscowego zaawansowania, bez możliwości leczenia chirurgicznego, albo wręcz uogólnienia. Tylko około 10-15 proc. chorych ma nowotwór trzustki w I i II stopniu zaawansowania, kiedy można przeprowadzić tzw. radykalną resekcję. Ale ona również nie oznacza wyleczenia, bo przeżycia 5-letnie są niezadawalające.

Pozytywne informacje, jakie można otrzymać podczas zdiagnozowania raka trzustki, to m.in:

  • wysoki stopień zróżnicowania guza,
  • guz o średnicy mniejszej niż 2 cm,
  • występujący wyłącznie na trzustce, bez typowych przerzutów, np. na węzły chłonne.

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
haniaaaaas
choruję na raka piersi a ma 30 lat więc każdy jest w grupie ryzyka Przeżut pod pachą wykryłam podczas kąpieli. Było to po ciąży .Niestety ogniska nie byłam w stanie zbadać gdyż karmiłam piersią i odstawienie od niej córci z dnia na dzień było najgorszym przeżyciem.U mnie w rodzinie nikt wcześniej nie miał nowotworu więc diagnoza była straszna ale szybko się"pozbierałam".Potem szybko 4 kursy i kolejne 4 kursy MIAŁY BYĆ ale guz się wycofał . Cały czas od początku wykrycia nowotworu stosuję Olej CBD 30 - 15 kropel i CBG 9% na dzień dodatkowo Vilcacora czyli koci pazur potocznie : dieta bez cukru , mięso tylko kurczak ( własny nie z marketu) ryba , gotowane nie smażone . Wyciskarka wolnoobrotowa i dziennie 1 l soku (2x dziennie po pół l ) z buraków czerwonych ( własne) d K2 4000 jednostek i uważam że te dodatkowe wprowadzenie tych produktów przyspieszyło remisję tej choroby ... teraz robie badania krwi i będę wprowadzać krzem ... lekarze też pod wielkim wrażeniem tą kurację zdobyłam od Konopnej Farmacji z Poznania i to cud że trafiłam do nich ! Obecnie czekam na radioterapię i później 12 m-cy herceptyny. Droga jeszcze długa ale warto walczyć bo mam dla kogo. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest duże a największą radość daje mi moja Marysia która skończyła właśnie 13 m-cy!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia