Spis treści
- Rak trzustki – przyczyny choroby i czynniki zwiększające ryzyko zachorowania
- Te objawy mogą sugerować, że rozwija się rak trzustki
- Jakie badania robi się podejrzewając nowotwór trzustki?
- Stadium raka trzustki. Jak przebiega leczenie chorego na ten nowotwór?
- Rak trzustki – rokowania po postawieniu diagnozy
Rak trzustki stoi na podium w rankingu przyczyn zgonów wywołanych guzami złośliwymi (zarówno w Europie jak i w USA.) Jest on bardzo charakterystyczny, ponieważ zazwyczaj wykrywany zostaje w późnym stadium rozwoju, przez co proces jego destrukcyjnego wpływu na organizm następuje bardzo szybko.
Według statystyk medycznych prowadzonych w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców rocznie diagnozuje się od 4 do 10 osób z rakiem trzustki. Ryzyko tego nowotworu wzrasta wraz z wiekiem. Należy on do grupy nowotworów tytoniozależnych – palenie, zwłaszcza przez wiele lat naraża na wystąpienie tej choroby.
Rak trzustki – przyczyny choroby i czynniki zwiększające ryzyko zachorowania
Ryzyko zachorowania na raka trzustki jest potęgowane przez prowadzenie niehigienicznego trybu życia. Wśród przyczyn, które sprzyjają jego rozwojowi, wymienia się:
- palenie tytoniu,
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- otyłość,
- mięsna, źle zbilansowana dieta,
- spożywanie posiłków obfitujących w tłuszcze,
- cukrzyca,
- wrodzone zespoły nowotworowe,
- czynnik genetyczny (10 proc).
Inne, ogólne czynniki rakotwórcze to:
- czynniki zawodowe,
- zachowania seksualne,
- czynnik dzietności,
- zakażenia,
- spożywanie alkoholu,
- skażenia środowiskowe.
Te objawy mogą sugerować, że rozwija się rak trzustki
Trzustka to organ składający się z kilku konkretnych części. Nowotworowe zmiany pojawiają się najczęściej w głowie narządu (60 proc.) i w ok. 20 proc. w jej trzonie, ogonie. Do najczęstszych objawów raka trzustki należą:
- nudności,
- spadek masy ciała,
- brak apetytu,
- wzdęcia,
- ból w dolnej części pleców,
- wrażenie opuchniętej jamy brzusznej,
- biegunka,
- wymioty.
Jakie badania robi się podejrzewając nowotwór trzustki?
Ważną kwestią w profilaktyce nowotworowej jest nie tylko profilaktyka pierwotna, ale także wtórna. Wykonywanie regularnych badań przesiewowych jest niezwykle istotne, aby na bieżąco monitorować, czy nie wystąpiły jakiekolwiek zmiany rakotwórcze w organizmie lub przerzuty po zakończonym leczeniu.
Niestety, w Polsce poziom propagowania badań profilaktycznych pod kątem nowotworów jest niski. Z roku na rok liczba zachorowań wzrasta. Pozytywną wiadomością są jednak statystyki, z których wynika, że zdiagnozowane osoby od momentu otrzymania informacji o nowotworze przeżywają średnio kilka lat dłużej niż było to jeszcze parę lat temu.
Polska wciąż jednak ma słabe miejsce pod kątem wyników oceniających prowadzenie badań nowotworów w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Wynik ten zaniża czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii od momentu diagnozy. Bywa, że jest to nawet kilka tygodni.
W przypadku podejrzeń raka trzustki warto wykonać USG jamy brzusznej. Może ono wykryć guza o dużej średnicy. Nie jest drogie, ale niestety w przypadku bardzo małych zmian na trzustce może ich nie wykazać. Natomiast wszystkim osobom z takim podejrzeniem zależy, aby wykryć zmiany chorobowe w jak najszybszym czasie.