Niższe ryzyko rozwoju chorób sercowo-krążeniowych u użytkowników glukozaminy
Naukowcy z Uniwersytetu Tulane, Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Medycznego w Harbin w Chinach przeanalizowali wyniki badań przeszło 466 tysięcy Brytyjczyków, zebrane w bazie danych UK Biobank. Byli to uczestnicy, u których nie stwierdzono objawów niedokrwiennej choroby serca (CVD). Ponad 19 proc. z nich deklarowało zażywanie suplementów diety z glukozaminą. Gdy uwzględniono parametry wpływające na zagrożenie chorobami sercowymi, takie jak wiek, płeć, masa ciała, BMI, dieta, pochodzenie etniczne, zażywanie innych suplementów diety i leków, a także niektóre czynniki stylu życia, badacze odkryli znaczący pozytywny związek między spożyciem glukozaminy a zdrowiem układu krwionośnego.
Przyjmowanie glukozaminy zmniejsza zagrożenie wieńcówką i wylewem krwi do mózgu
Wśród osób regularnie zażywających glukozaminę zaobserwowano na przestrzeni 7 lat o 15 procent mniejsze ryzyko wystąpienia wszystkich incydentów sercowych. W porównaniu z uczestnikami nie przyjmującymi tego suplementu, prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej serca, wylewu i śmierci wskutek chorób krążeniowych było u nich niższe o 9-22 procent. Co ważne, największe korzyści dotyczyły osób palących, u których wieńcówka rozwijała się aż o 37 proc. rzadziej. U byłych palaczy zagrożenie chorobą malało o 18 proc., natomiast u tych, którzy nigdy nie palili tytoniu, było niższe o 12 procent. O odkryciach donosi „British Medical Journal”.
Glukozamina buduje stawy i zmniejsza stan zapalny w organizmie
Glukozamina to składnik, który nie należy do witamin ani związku mineralnych – jest aminocukrem wytwarzanym naturalnie przez organizm, który buduje substancję pozakomórkową chrząstki stawów. Ponieważ nie występuje w żywności, a produkcja w ustroju z wiekiem maleje, jedynym jej źródłem są suplementy diety. Są one popularne wśród osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, cierpiących na bóle narządu ruchu, osób po urazach czy sportowców. Choć glukozamina nie jest skuteczna w 100 proc. przypadków, a wyniki badań na temat jej wpływu na stawy nie są do końca spójne, wiadomo na pewno, że związek ten ma działanie przeciwzapalne. Przyczynia się do obniżenia w organizmie poziomu białka C-reaktywnego, które jest wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie. Jak wynika z wcześniejszych badań, może też wpływać na sposób przetwarzania cukrów w organizmie, działając podobnie do diety niskowęglowodanowej. Taki sposób żywienia ma korzystny wpływ na metabolizm i długość życia.
Kolejne badania potwierdzą wyniki analizy brytyjskich badań z Biobanku UK
Związek między spożyciem glukozaminy i zdrowiem krążeniowym to na pewno dobra wieść dla użytkowników zawierających ją preparatów, ale badacze planują potwierdzić wyniki obserwacyjnego badania Brytyjczyków w próbach klinicznych. Jak miało to miejsce w przypadku innych suplementów diety, może się zdarzyć, że ściśle kontrolowane próby nie wykażą aż tak silnej korelacji. Tymczasem osoby z chorobami stawów wciąż mogą bez obaw przyjmować ten suplement diety. Jest on w pełni bezpieczny – muszą unikać go jedynie osoby uczulone na skorupiaki (to z ich pancerzy wytwarza się związek czynny). Tak jak wiele suplementów diety, nie jest on polecany ciężarnymi i karmiący, a osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny uwzględnić fakt, że glukozamina rozrzedza krew i nasila ich działanie; wchodzi też w interakcje z niektórymi lekami antynowotworowymi.