Jak odetkać nos? Sprawdzone sposoby na zatkany nos. Co oznacza zatkany nos bez kataru?

Edyta Zabielska, CREATIM
123RF
Chociaż zapchany nos nie jest zazwyczaj groźny dla zdrowia, to z pewnością wywołuje duży dyskomfort. Jak odetkać nos? Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny zatykania się nosa i poznaj skuteczne domowe sposoby na zatkany nos.

Uczucie zatkanego nosa jest bardzo nieprzyjemne i wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny zatkanego nosa

Jego najczęstszą przyczyną jest alergia, stan zapalny błony śluzowej lub zapalenie zatok, a także wyziębienie organizmu. Może również wystąpić na skutek długotrwałego stosowania leków dawkowanych bezpośrednio do nosa, czy też jako skutek częstych kontaktów z dymem papierosowym. Objawem towarzyszącym zatkanemu nosowi w owych przypadkach jest zazwyczaj katar. Długotrwałe zatkanie nosa może negatywnie wpłynąć na zdrowie i wydolność organizmu, powodując m.in. problemy z ciśnieniem, bóle głowy, trudności z mówieniem i spożywaniem posiłków. Dlatego też po wystąpieniu tego objawu, warto jak najszybciej wprowadzić środki zaradcze.

Sprawdź też: Popularny środek na katar i zatoki może uszkodzić mózg

Jak odetkać nos domowymi sposobami?

Zanim sięgniesz po aerozol lub inny produkt apteczny, wypróbuj domowe sposoby na zatkany nos. Jednym z nich jest inhalacja – wyjątkowo skuteczna metoda stosowana od pokoleń, pozwalająca w szybki i prosty sposób odetkać drogi oddechowe. Aby prawidłowo przeprowadzić inhalację, należy wypełnić gorącą wodą duże naczynie. Do wody dobrze jest wrzucić parę liści suszonej lub świeżej mięty, specjalne olejki eteryczne (anyż, tymianek, mięta pieprzowa lub eukaliptus) albo sól fizjologiczną. Następnie należy okryć twarz ręcznikiem, tworząc zasłonę i pochylić się nad naczyniem w taki sposób, aby para trafiała bezpośrednio do nozdrzy.

Polecamy poradniki:

Innym sposobem jest irygacja, czyli płukanie nosa solą fizjologiczną lub morską (roztwór soli 3 proc.). W zależności od stopnia zatkania, czynność tę należy powtórzyć kilkukrotnie, aż poczujemy, że zalegający śluz się rozpuszcza.

Na zatkany nos, zwłaszcza w okresie przeziębienia, pomaga także przyjmowanie dużych ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu usuwanie śluzu jest łatwiejsze. Najlepiej jest spożywać czystą wodę, ewentualnie dodatkowo herbatki ziołowe (np. miętowe o działaniu wykrztuśnym).

Zatkany nos u dziecka – domowe sposoby

Polecanym i bezpiecznym sposobem na uporanie się z zatkanym nosem u dziecka, jest przeprowadzenie wspomnianej inhalacji z solą fizjologiczną lub olejkami eterycznymi. U starszych dzieci można zastosować płukanie nosa. Na zapchany nos u niemowlaka skuteczna będzie natomiast specjalna gruszka, za pomocą której odciąga się zalegającą wydzielinę, ewentualne delikatne przepłukanie noska malucha solą fizjologiczną. Należy wpuszczać 1–2 krople soli do nosa, a następnie położyć niemowlę na brzuchu, aby umożliwić wypływanie wydzieliny z noska.

Naturalne olejki eteryczne poprawiają samopoczucie psychiczne i fizyczne, co zostało potwierdzone w badaniach. Jak stosować olejki aromatyczne na co dzień? To zależy od konkretnych potrzeb. Sprawdź, jakie działanie mają twoje ulubione zapachy. Zobacz kolejne slajdy.

Jaki olejek eteryczny do aromaterapii? Zobacz, na co działaj...

Ponadto dziecku warto podawać również duże ilości wody do picia, a także (szczególnie w przypadku kataru) odpowiednio nawilżać nos, aby zapobiec powstawaniu bolących ranek i zaczerwienień.
Należy pamiętać, że u dziecka ciągle zatkany z powodu kataru nos albo nos zatkany, ale bez wydzieliny może być objawem poważniejszych dolegliwości. Dlatego w przypadku długotrwałego występowania uczucia zapchanego nosa, które nie mija pomimo stosowania domowych sposobów lub aptecznych środków, należy odwiedzić lekarza pediatrę.

Dowiedz się również:

Zatkany nos bez kataru

Zapchany nos bez kataru może być objawem wielu chorób i przypadłości – infekcji, urazów czy wad wrodzonych, takich jak skrzywiona przegroda. Uczucie zatkanego nosa bez kataru mogą wywoływać również rosnące w przewodach nosowych polipy. Z dolegliwością tą często zmagają się też kobiety ciężarne – zapchany nos w ciąży może być przyczyną tzw. kataru hormonalnego. Długotrwale zapchany nos bez kataru może świadczyć o poważniejszych chorobach, takich jak przewlekłe zapalenie zatok bez kataru, a nawet nowotwory. Aby więc zapobiegać poważniejszym skutkom lub zacząć je w porę zwalczać, należy jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty.

Polecamy poradniki:

Czy domowe sposoby na przeziębienie są skuteczne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia