Popularny składnik leków niebezpieczny dla zdrowia? Co budzi obawy ekspertów?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Leki na katar, zatoki i alergię często łykamy bez zastanowienia. Tymczasem w ich składzie znajduje się substancja czynna, która może być niebezpieczna dla układu nerwowego i krążenia.
Leki na katar, zatoki i alergię często łykamy bez zastanowienia. Tymczasem w ich składzie znajduje się substancja czynna, która może być niebezpieczna dla układu nerwowego i krążenia. renateko/Pixabay, Polina Tankilevitch/Pexels (małe)
Ten składnik występuje w powszechnie stosowanych lekach na katar i zatoki. Sięgając po nie przy infekcjach oddechowych czy alergii często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może być niebezpieczny dla zdrowia. Mowa o efedrynie, która obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk śluzówek. Powoduje jednak działania uboczne, które budzą coraz większe obawy ekspertów. Z tego powodu pseudoefedryna przechodzi obecnie nową ocenę bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Spis treści

Pseudoefedryna – lek na katar, zatoki i alergię

Pseudoefedryna to syntetyczna substancja lecznicza, która pobudza adrenergiczny układ nerwowy, przyczyniając się do obkurczenia naczyń krwionośnych. W ten sposób zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i ilość powstającej wydzieliny, a także rozszerza oskrzela. Dzięki temu ułatwia oddychanie i zmniejsza objawy zapalne w przypadku infekcji oddechowych, takich jak przeziębienie czy zapalenie zatok, a także objawy uczulenia, np. przy alergicznym nieżycie nosa.

Zobacz: Zapalenie zatok jako przyczyna chorób reumatycznych. Tak rośnie ryzyko

Najczęściej pseudoefedryna występuje jako składnik leków złożonych wraz z niesteroidowymi substancjami przeciwzapalnymi takimi, jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, a także przeciwbólowym paracetamolem. Występuje też w kroplach i aerozolach do nosa, czyli produktach działających miejscowo.

Dowiedz się więcej na temat:

Niebezpieczne skutki uboczne działania pseudoefedryny

Chociaż pseudoefedryna jest znana od ponad wieku, a stosowana od 50 lat i dostępna w lekach bez recepty, wywoływane przez nią działania uboczne budzą coraz większe obawy ekspertów. Z tego powodu Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków rozpoczął ponowny proces oceny bezpieczeństwa jej stosowania.

Sprawdź: EMA potwierdza, efedryna zagrożeniem dla mózgu

Do znanych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem pseudoefedryny należą m.in. nadmierne pobudzenie nerwowe, zaburzenia snu, a także przyspieszone i nieregularne tętno, bóle głowy, nudności i wymioty, trudności w oddawaniu moczu, drżenie czy omdlenia.

Największy niepokój budzi jednak ryzyko wystąpienie groźnych zmian dotyczących naczyń krwionośnych w mózgu, takich jak zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) i zespół odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (RCVS). Zespoły neurologiczne tego typu przebiegają z niezwykle silnym bólem głowy, zawrotami, zaburzeniami widzenia i świadomości, wymiotami, drgawkami. Wynikają natomiast ze zmniejszenia dopływu krwi do mózgu.

Stosowanie pseudoefedryny wiąże się też z częstszymi incydentami sercowo-naczyniowymi, takimi jak udar niedokrwienny mózgu (zawał mózgu) oraz zawał mięśnia sercowego. Zagrożenia te są opisane na ulotkach leków zawierających pseudoefedrynę.

Zobacz też: Po tych lekach nie prowadź samochodu! Między nimi znalazła się również pseudoefedryna.

Ocena bezpieczeństwa stosowania efedryny przez EMA

Badanie bezpieczeństwa leków z efedryną przez EMA zostało podjęte na wniosek francuskiej agencji leków. Uwzględniło świeże dane na temat niewielkiej liczby przypadków PRES i RVCS wśród stosujących ją osób.

Skutkiem oceny jest dodanie nowych punktów do zestawu przeciwwskazań w ramach zaleceń, które dotyczą jej wykorzystania do celów leczniczych. Dotyczą osób ciężkim i niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym oraz chorobą niewydolnością nerek.

Należy też pamiętać pamiętać, że do zażywania pseudoefedryny istnieją poważne przeciwwskazania, a są to zwłaszcza nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa serca. Kuracja może być niebezpieczna w przypadku problemów takich, jak choroby serca, wysokie ciśnienie śródgałkowe, cukrzyca, nadczynność tarczycy, powiększenie prostaty,

Leku nie wolno łączyć z alkoholem oraz wieloma lekami antydepresyjnymi, nasercowymi, przeciwmigrenowymi, przeciwcukrzycowymi, a także zwalczającymi bakterie czy stosowanymi w chorobach tarczycy. W przypadku przyjmowania leków na receptę trzeba więc dokładnie sprawdzić, czy można sięgnąć po lek OTC przeciw grypie czy przeziębieniu – najlepiej zrobić to z lekarzem.

Źródło: PRAC starts safety review of pseudoephedrine-containing medicines European Medicines Agency

Sprawdź: Leki bez recepty, które uzależniają i działają jak narkotyk. Trzeba na nie uważać

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia