Spis treści
Pseudoefedryna – lek na katar, zatoki i alergię
Pseudoefedryna to syntetyczna substancja lecznicza, która pobudza adrenergiczny układ nerwowy, przyczyniając się do obkurczenia naczyń krwionośnych. W ten sposób zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i ilość powstającej wydzieliny, a także rozszerza oskrzela. Dzięki temu ułatwia oddychanie i zmniejsza objawy zapalne w przypadku infekcji oddechowych, takich jak przeziębienie czy zapalenie zatok, a także objawy uczulenia, np. przy alergicznym nieżycie nosa.
Zobacz: Zapalenie zatok jako przyczyna chorób reumatycznych. Tak rośnie ryzyko
Najczęściej pseudoefedryna występuje jako składnik leków złożonych wraz z niesteroidowymi substancjami przeciwzapalnymi takimi, jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, a także przeciwbólowym paracetamolem. Występuje też w kroplach i aerozolach do nosa, czyli produktach działających miejscowo.
Dowiedz się więcej na temat:
Niebezpieczne skutki uboczne działania pseudoefedryny
Chociaż pseudoefedryna jest znana od ponad wieku, a stosowana od 50 lat i dostępna w lekach bez recepty, wywoływane przez nią działania uboczne budzą coraz większe obawy ekspertów. Z tego powodu Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków rozpoczął ponowny proces oceny bezpieczeństwa jej stosowania.
Sprawdź: EMA potwierdza, efedryna zagrożeniem dla mózgu
Do znanych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem pseudoefedryny należą m.in. nadmierne pobudzenie nerwowe, zaburzenia snu, a także przyspieszone i nieregularne tętno, bóle głowy, nudności i wymioty, trudności w oddawaniu moczu, drżenie czy omdlenia.
Największy niepokój budzi jednak ryzyko wystąpienie groźnych zmian dotyczących naczyń krwionośnych w mózgu, takich jak zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) i zespół odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (RCVS). Zespoły neurologiczne tego typu przebiegają z niezwykle silnym bólem głowy, zawrotami, zaburzeniami widzenia i świadomości, wymiotami, drgawkami. Wynikają natomiast ze zmniejszenia dopływu krwi do mózgu.
Stosowanie pseudoefedryny wiąże się też z częstszymi incydentami sercowo-naczyniowymi, takimi jak udar niedokrwienny mózgu (zawał mózgu) oraz zawał mięśnia sercowego. Zagrożenia te są opisane na ulotkach leków zawierających pseudoefedrynę.
Zobacz też: Po tych lekach nie prowadź samochodu! Między nimi znalazła się również pseudoefedryna.
Ocena bezpieczeństwa stosowania efedryny przez EMA
Badanie bezpieczeństwa leków z efedryną przez EMA zostało podjęte na wniosek francuskiej agencji leków. Uwzględniło świeże dane na temat niewielkiej liczby przypadków PRES i RVCS wśród stosujących ją osób.
Skutkiem oceny jest dodanie nowych punktów do zestawu przeciwwskazań w ramach zaleceń, które dotyczą jej wykorzystania do celów leczniczych. Dotyczą osób ciężkim i niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym oraz chorobą niewydolnością nerek.
Należy też pamiętać pamiętać, że do zażywania pseudoefedryny istnieją poważne przeciwwskazania, a są to zwłaszcza nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa serca. Kuracja może być niebezpieczna w przypadku problemów takich, jak choroby serca, wysokie ciśnienie śródgałkowe, cukrzyca, nadczynność tarczycy, powiększenie prostaty,
Leku nie wolno łączyć z alkoholem oraz wieloma lekami antydepresyjnymi, nasercowymi, przeciwmigrenowymi, przeciwcukrzycowymi, a także zwalczającymi bakterie czy stosowanymi w chorobach tarczycy. W przypadku przyjmowania leków na receptę trzeba więc dokładnie sprawdzić, czy można sięgnąć po lek OTC przeciw grypie czy przeziębieniu – najlepiej zrobić to z lekarzem.
Źródło: PRAC starts safety review of pseudoephedrine-containing medicines European Medicines Agency
Sprawdź: Leki bez recepty, które uzależniają i działają jak narkotyk. Trzeba na nie uważać
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?