Spis treści
- Czy woda morska pomaga na zatkany nos?
- Jak prawidłowo płukać nos wodą morską?
- Zalety wody morskiej do nosa – nie tylko źródło składników mineralnych
- Czym jest izotoniczna woda morska?
- Na co jest woda morska hipertoniczna?
- Rodzaje wody morskiej do nosa. Czym różnią się produkty dla dorosłych, dzieci i niemowląt?
- Najlepsza woda morska do nosa – jak wybrać?
- Czy woda morska jest bezpieczna dla małych dzieci i kobiet w ciąży?
Czy woda morska pomaga na zatkany nos?
Zatkany nos to problem, z którym można i warto radzić sobie za pomocą naturalnych środków – pomaga na niego zwłaszcza woda morska do nosa w sprayu (aerozolu) z dedykowanym dozownikiem.
Woda morska w sprayu too polecane rozwiązanie w przypadku ostrego i przewlekłego nieżyt nosa, ale także przy zapaleniu zatok, katarze alergicznym czy nasileniu objawów astmy.
Czytaj też: Roztwór soli do nosa skraca infekcję o 2 dni
Morskiej wody do nosa można używać też bezpiecznie na co dzień w przypadku problemów z suchym nosem wywoływanych przez powietrze o niskiej wilgotności, np. przy grzejących kaloryferach, a także powietrze zanieczyszczone, zapylone.
Czytaj też: Co robić, gdy dziecko ma krwotok z nosa? Tego nie rób, bo zaszkodzisz zamiast pomóc
Woda morska do nosa to roztwór naturalnej wody morskiej o odpowiednio dostosowanym stężeniu soli, co uzyskuje się poprzez dodatek wody oczyszczonej. Surowiec pobiera się zwykle z głębin morskich lub oceanu o potwierdzonej czystości. Produkt, który jest wyrobem medycznym, musi być jałowy, by zapewniał bezpieczeństwo stosowania.
Jak prawidłowo płukać nos wodą morską?
Wodę morską najlepiej stosować do płukania nosa – służą do tego produkty w większych pojemnikach o ciągłym działaniu. W przypadku dorosłych wykonanie zabiegu oczyszczania jamy nosowej jest bardzo proste.
Czytaj też: Dmuchasz tak nos? Grozi ci nawet wylew!
Jak użyć wody morskiej do nosa? Sposób użycia krok po kroku:
- Oczyść delikatnie nos, na ile jest to możliwe.
- Nie odchylając głowy, wsuń końcówkę aplikatora do jednego z nozdrzy. Alternatywny sposobem jest przechylenie głowy w stronę przeciwną do oczyszczanego nozdrza i wyprostowanie jej po aplikacji.
- Naciśnij aplikator i podaj odpowiednią dawkę wody morskiej, by wypłynęła ustami; w przypadku delikatnego strumienia można delikatnie ją wciągnąć, a nozdrze można też lekko ucisnąć; powtórz czynności z drugą dziurką.
- Wodę z ust wypluj i wydmuchaj nos.
- Przepłucz końcówkę wodą i wytrzyj, niektórzy producenci zalecają także jej dezynfekcję, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku kataru infekcyjnego.
W przypadku dziecka spray można zaaplikować w pozycji leżącej. Nadmiar wody, który wypłynął nozdrzem, należy wytrzeć delikatnie chusteczką, a potem przystąpić do oczyszczania drugiego.
Zalety wody morskiej do nosa – nie tylko źródło składników mineralnych
Woda morska do nosa ma wiele zalet – to nie tylko produkt naturalny i całkowicie bezpieczny przy prawidłowym stosowaniu, ale także niezwykle wygodny. Do jej stosowania nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń, jak ma to miejsce np. w przypadku nebulizacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Dlaczego jednak stosuje się wodę z morza, a nie po prostu roztwór soli kuchennej? Są ku temu powody: w słonowodnych zbiornikach występują też różnorodne składniki mineralne, w tym pierwiastki śladowe, a niezwykle ważne. Oprócz magnezu, którego związki stanowią ponad 15 proc. składu mineralnego, jest też wapń, często występują też śladowe, ale istotne ilości miedzi i manganu, które mają działanie przeciwzapalne.
Gotowy roztwór wody morskiej jest też odpowiednio oczyszczony i sterylny. To gwarancja, że do organizmu nie dostaną się szkodliwe związki, a także bakterie czy grzyby mogące spowodować poważną infekcję i komplikację problemów z zatkanym nosem.
Czym jest izotoniczna woda morska?
Izotoniczna woda morska to taka, która ma takie samo stężenie soli, jak płyny fizjologiczne człowieka – zawartość NaCl wynosi dokładnie 9 procent.
Odpowiednia zawartość soli jest kluczowa zwłaszcza w przypadku błon śluzowych, bo zbyt mała powoduje ich wysuszanie (właśnie dlatego nosa nie można płukać zwykłą wodą), a zbyt wysoka – obkurczanie, co jednak też ma swoje zastosowania.
Woda do nosa izotoniczna może być stosowana do płukania średnio 2-6 razy dziennie.
Na co jest woda morska hipertoniczna?
W wersji hipertonicznej woda morska zawiera około 2,2 proc. soli (chlorku sodu), czyli 2,2 g na 100 g – inaczej podawane jako 22 g na litr. To znacznie więcej, niż wydzielinach błon śluzowych.
Dzięki wyższemu stężeniu soli spray hipertoniczny niejako „wyciąga” z śluzówki wodę – jest to zjawisko osmozy. Tym samym powoduje ich obkurczanie i redukuje opuchliznę, co z kolei pozwala na łatwiejsze usunięcie wydzieliny bez wysuszania błon śluzowych.
Hipertoniczną wodę morską stosuje się rzadziej niż izotoniczną, zwykle 1-3 razy dziennie.
Rodzaje wody morskiej do nosa. Czym różnią się produkty dla dorosłych, dzieci i niemowląt?
Woda morska do nosa może mieć różne stężenie soli zależnie od przeznaczenia, jest jednak więcej jej rodzajów. Dotyczą one produktów dedykowanych innym grupom wiekowym pacjentów. Spraye dla dorosłych mają z reguły większą siłę wyrzutu roztworu i odmienną końcówkę. Te dla dzieci działają łagodniej, natomiast woda morska do nosa dla niemowląt jest najdelikatniejsza.
W sprzedaży można spotkać ponadto termalną wodę do nosa – to inny rodzaj produktu z wody o wysokiej zawartości składników mineralnych, wydobywanej z podziemnych źródeł.
Najlepsza woda morska do nosa – jak wybrać?
Wybór wody morskiej do nosa decyduje o jej skuteczności. Produkt powinien być dostosowany do wieku i nasilenia objawów, W przypadku dorosłych warto zacząć od delikatniej działających dozowników i sprawdzić, jak tolerowany jest zabieg oczyszczania nosa. Istotna jest także cena, bo opakowanie o objętości 100 ml można kupić za 20 złotych, ale także dwukrotnie drożej.
Są też produkty o małej pojemności (jak krople do nosa), które zamiast ciągłego działania zapewniają podawanie małych dawek roztworu. To częściej produkty hipertoniczne i z dodatkami.
Po nieco inny rodzaj wody morskiej warto sięgnąć w przypadku dolegliwości takich, jak podrażnienia i suchość w nosie – a zwłaszcza zespół suchego nosa spowodowany m.in. nadużywaniem leczniczych kropli do nosa z chemicznymi związkami obkurczającymi śluzówkę i przeciwzapalnymi.
W takich sytuacjach polecana jest woda morska z dodatkami takimi, jak kwas hialuronowy (hialuronian sodu), D-pantenol, wyciąg z aloesu, miedź czy ektoina.
Szczególnie popularna jest ektoina o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia błony śluzowej nosogardła. Związek ten to pochodna aminokwasu uzyskiwana na drodze fermentacji mikrobiologicznej, która chroni tkanki przed wpływem czynników zewnętrznych (w tym wysokim stężeniem soli). Zmniejsza także stan zapalny i jest dobrze tolerowana również w przypadku alergii.
Czy woda morska jest bezpieczna dla małych dzieci i kobiet w ciąży?
Woda morska stosowana do nosa to naturalne, hipoalergiczne i całkiem bezpieczne rozwiązanie w przypadku małych dzieci – przy dostosowaniu rodzaju produktu, a także dla ciężarnych.
Izotonicznej wody morskiej dla niemowląt z reguły można używać od pierwszego dnia życia malucha, ale nie w przypadku, gdy jest wcześniakiem czy ma np. problemy oddechowe.
Hipertoniczną wodę morską można aplikować do nosa w wieku 1-3 miesięcy. Stosowanie tego typu wyrobów medycznych u dzieci należy skonsultować z pediatrą i zawsze czytać instrukcje ich użytkowania.
Warunkiem efektywnego działania i braku skutków ubocznych jest też prawidłowe używanie. Spray nie powinien być aplikowany bezpośrednio na śluzówkę, tylko do kanału nosowego. Użycie produktu ze zbyt dużą siłą rozpylania może powodować pękanie naczynek krwionośnych w nosie, a u osób podatnych wywołać nawet krwotok z nosa. Z reguły jednak widoczne są tylko drobne ślady jasnoczerwonej krwi. Taki spray warto zmienić na działający łagodniej.