Po tych lekach nie wolno wsiadać za kierownicę. Mogą opóźnić refleks i powodować dezorientację. Nie chodzi tylko o lekarstwa na receptę!

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Prowadzenie pojazdów wymaga dobrego refleksu i skupienia. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że niektóre leki, nawet te dostępne bez recepty, mogą negatywnie wpływać na nasze umiejętności motoryczne i reakcję. Jednym z najpoważniejszych skutków ich zażycia może być spowodowanie wypadku drogowego. Dlatego zawsze przed zażyciem jakiegokolwiek leku warto zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z farmaceutą. Nawet tak pozornie niewinne preparaty jak syrop na kaszel czy antybiotyk mogą wpłynąć na naszą kondycję podczas prowadzenia pojazdu.

Spis treści

Senność i osłabienie mogą powodować zagrożenie podczas jazdy samochodem.
Senność i osłabienie mogą powodować zagrożenie podczas jazdy samochodem. bialasiewicz/123rf

Wpływ leków na prowadzenie pojazdów

Podczas prowadzenia auta ważne jest świadome i odpowiedzialne podejmowanie decyzji. Jazda samochodem powinna być bezpieczna dla nas oraz innych uczestników ruchu. Niektóre substancje czynne zawarte w lekach niekorzystnie wpływają na aktywność ruchową oraz opóźniają czas reakcji. Sytuacja ta dotyczy nie tylko leków dostępnych na receptę, ale także popularnych leków bez recepty.

Zobacz: Leki na sen niebezpieczne dla seniorów. Przed stosowaniem benzodiazepin ostrzega psychiatra

Doktor nauk farmaceutycznych Magdalena Stolarczyk, autorka profilu na Instagramie „Farmaceutka radzi” wyjaśniła, które leki mogą negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Ekspertka wymieniła niektóre substancje czynne obecne w popularnych lekach oraz kroplach do oczu. Na profilu Pani Magdalena tłumaczy, jak w bezpieczny sposób stosować leki w ciąży i laktacji, u dzieci oraz dorosłych.

Farmaceutka wymieniła możliwe skutki uboczne podczas przyjmowania popularnych leków:

  • spadek szybkości reakcji,
  • ograniczenie pola widzenia,
  • utrudnienie i pogorszenie widzenia,
  • zaburzenie koordynacji ruchów,
  • senność, ospałość i otępienie,
  • pobudzenie.

Nie każdy lek utrudnia prowadzenie pojazdów, ważne jest zatem zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania, w której wymienione są możliwe skutki uboczne, wpływające na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Po których lekach lepiej nie jeździć samochodem? Na pierwszym miejscu narkotyczne leki przeciwbólowe

Na liście Magdaleny Stolarczyk pierwsze miejsce zajęły narkotyczne leki przeciwbólowe, takie jak morfina, tramadol oraz fenantyl. Są to leki przeciwbólowe stosowane przy nasileniu bólu od umiarkowanego do bardzo silnego, np. w ostrych i przewlekłych bólach pourazowych, pooperacyjnych oraz w chorobach nowotworowych.

Narkotyczne leki przeciwbólowe – opioidy (np. morfina, tramadol, fentanyl) oprócz działania przeciwbólowego działają depresyjnie na OUN. Mogą powodować euforię, spadek koncentracji, upośledzają procesy myślowe, obniżają sprawność psychoruchową i wydłużają czas reakcji, w związku z tym prowadzenie samochodu w czasie stosowania tych leków jest przeciwwskazane.

Leki przeciwkaszlowe mogą utrudniać kierowanie pojazdami

Następnie farmaceutka wymieniła kodeinę oraz dekstrometorfan, jako składniki leków o działaniu przeciwkaszlowym, przeciw grypie oraz przeziębieniu.

Kodeina może wywołać zawroty głowy, euforię, pobudzenie, ale także senność, apatię i niewrażliwość na przykre doznania. Ponadto może zaburzać sprawność psychomotoryczną i wydłużać czas reakcji. Dlatego też podczas przyjmowania kodeiny nie należy prowadzić pojazdów.

Dekstrometorfan wykazuje działania przeciwkaszlowe i jest składnikiem wielu leków złożonych stosowanych w przypadku przeziębienia i grypy. Dekstrometorfan w dawkach terapeutycznych nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, ale już w wyższych dawkach może powodować zaburzenia równowagi, nerwowość, niepokój oraz halucynacje. W związku z tym podczas stosowania dekstrometafronu należy zachować ostrożność w prowadzeniu pojazdów.

Leki na alergię mogą powodować senność i osłabienie – nie kieruj po nich

Na liście farmaceutki znalazły się również substancje czynne zawarte w lekach stosowanych przy alergii różnego pochodzenia.

Leki przeciwhistaminowe I generacji (difenhydramina, klemastyna, hydroksyzyna) po wchłonięciu do krwi przenikają barierę krew-mózg i mogą wywołać senność, osłabienie i wydłużenie czasu reakcji. W związku z tym nie mogą być stosowane podczas prowadzenia samochodu.

Leki przeciwhistaminowe II generacji (cetyryzyna, loratadyna) mogą wpływać niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, ale wpływ ten zależy od różnych kwestii, takich jak: wiek, płeć czy czas, który upłynął po przyjęciu leku. Dlatego też podczas stosowania tych leków należy zachować ostrożność, obserwować swój organizm i w przypadku zauważenia niepokojących objawów nie siadać za kółkiem

Bierzesz leki nasenne? Nie prowadź po nich samochodu

Pani Magdalena wyjaśniła również, w jaki sposób leki nasenne i uspokajające mogą negatywnie wpływać na sprawność psychomotoryczną oraz koordynację ruchową, podczas prowadzenia pojazdów.

Barbiturany wykazują działanie uspokajające i nasenne. Mogą powodować osłabienie organizmu, zaburzenia motoryczne, opóźnioną reakcje na bodźce oraz senność. W związku z tym podczas przyjmowania tych leków nie wolno siadać za kółkiem.

Benzodiazepiny działają nasennie, uspokajająco, przeciwlękowo i przeciwdrgawkowo. Mogą obniżać sprawność psychomotoryczną, powodować zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Ponadto mogą prowadzić do opóźnionej reakcji na bodźce, zaburzeń widzenia i senności. W związku z tym prowadzenie samochodu w czasie przyjmowania benzodiazepin jest niebezpieczne. W czasie stosowania leków zawierających benzodiazepiny nie wolno prowadzić samochodu.

Leki na depresję mogą wydłużać czas reakcji i zmniejszać koncentrację na drodze

Ekspertka dodała do listy leków negatywnie wpływających na prowadzenie pojazdów mechanicznych również te, które są stosowane przy zaburzeniach nastrojów, a także podczas leczenia depresji.

Leki przeciwdepresyjne – mogą powodować zaburzenia akomodacji, uspokojenie, zmniejszają koncentrację i wydłużają czas reakcji. Podczas ich przyjmowania nie należy prowadzić samochodu.

Wśród substancji czynnych wpływających na sprawność psychofizyczną oraz powodujących zmęczenie znalazły się leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona, nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy.

Neuroleptyki i leki stosowane w chorobie Parkinsona – ograniczają/zmniejszają sprawność psychofizyczną, powodują senność lub napady snu – w takim przypadku nie należy prowadzić samochodu. Należy zachować ostrożność.

Leki na nadciśnienie – powodują zmęczenie i osłabienie sprawności psychofizycznej, co może utrudniać prowadzenie samochodu.

Niektóre leki stosowane w leczeniu cukrzycy mogą powodować wahania cukru. W przypadku wystąpienia hipoglikemii może dojść do zaburzeń koncentracji i wydłużenia czasu reakcji pacjenta, co może wpływać niekorzystnie na zdolność prowadzenia samochodu.

Pseudoefedryna i antybiotyki mogą wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów

Magdalena Stolarczyk wskazała również pseudoefedrynę, czyli składnik leków stosowanych na zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, a także pomocniczo przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Pseudoefedryna – w wyższych niż terapeutyczne dawkach działa stymulująco na OUN i zaburza pracę serca, podnosi ciśnienie, powoduje bóle głowy, może powodować nerwowość, pobudzenie, niepokój oraz zaburzenia równowagi, co może być niebezpieczne w czasie prowadzenia samochodu. Trzeba zachować ostrożność.

Sprawdź też: Popularny środek na katar i zatoki może uszkodzić mózg

Niektóre składniki czynne takie jak aminoglikozydy stosowane w leczeniu gruźlicy, zapalenia opon mózgowych, zapalenia dróg moczowych oraz zakażeń dróg pokarmowych (czerwonka, dur brzuszny) również znalazły się na liście. Pani Magdalena podkreśliła również, że cyprofloksacyna i lewofloksacyna stosowane w leczeniu zakażenia układu moczowego, zapaleniu płuc, mukowiscydozie oraz w obturacyjnym zapaleniu płuc mogą negatywnie wpływać na prowadzenie maszyn.

Antybiotyki np. aminoglikozydy powodują zaburzenia równowagi i słuchu, cyprofloksacyna i lewofloksacyna mogą wydłużać czas reakcji i mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Krople do oczu – po których lepiej nie wsiadać za kierownicę?

Narząd wzroku jest niezbędny podczas prowadzenia pojazdów, a niektóre schorzenia oczu wymagają stosowania specjalistycznych kropli. Zawarta w nich atropina, stosowana podczas leczenia zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego oraz do zapobiegania zrostom tęczówkowo-soczewkowym może powodować nadwrażliwość na światło, zaburzenia akomodacji i zwiększać tym samym ryzyko wypadku.

Natomiast tetryzolina stosowana w obrzękach i przekrwieniach spojówek, wywołanych przez kurz, szkła kontaktowe oraz alergię w niektórych przypadkach może negatywnie wpływać na prowadzenie samochodu. Po zastosowaniu kropli z tetryzoliną wskazane jest odczekanie przynajmniej dwóch godzin, zanim zacznie się prowadzić samochód.

Tetryzolina, składnik kropli do oczy, może powodować podrażnienie, łzawienie, rozszerzenie źrenic, niewyraźne widzenie, co tym samym może ograniczać sprawność psychoruchową. Co prawda brak jest dokładnych danych dotyczących wpływu tetryzoliny na zdolność prowadzenia pojazdów, jednak należy zachować ostrożność, a w przypadku wystąpienia działań niepożądanych nie należy prowadzić samochodu.

Atropina stosowana w kroplach do oczu może powodować zaburzenia widzenia i akomodacji, świąd, obrzęk powiek, łzawienie, nadwrażliwość na światło, miejscowe podrażnienie, kłucie, przekrwienie, obrzęk i zapalenia spojówek. W trakcie stosowania kropli do oczu zawierających atropinę nie należy prowadzić samochodu.

podsumowuje Magdalena Stolarczyk

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia