Spis treści
Skąd biorą się krosty na twarzy?
Krosty na twarzy to najczęściej objaw trądziku pospolitego, który jest chorobą zapalną wywoływaną przez bakterie. Zmiany te pojawiają się przede wszystkim w tych obszarach skóry, w których występuje znaczne nagromadzenie gruczołów łojowych, takich jak czoło, nos i broda.
Typowe cechy trądziku to występowanie objawów takich jak:
- łojotok,
- zaskórniki,
- grudki podskórne,
- krostki zapalne,
- blizny po krostach.
Przyczyn występowania krost na twarzy, szczególnie swędzących, jest jednak znacznie więcej. W niektórych przypadkach, świadczą o alergii lub toczącej się w organizmie chorobie przewlekłej. Zdarza się też, że wypryski na twarzy to łagodne guzy tkanki podskórnej. Pogłębiona diagnostyka problemów skórnych jest więc wskazana w sytuacjach, gdy zmiany występują poza miejscami typowymi dla trądziku, na przykład w obszarze warg, kątów żuchwy czy na policzkach.
Schorzenia, w przebiegu których najczęściej pojawiają się skórne wypryski, to m.in.:
- awitaminozy,
- alergie pokarmowe, m.in. skaza białkowa,
- nietolerancje pokarmowe,
- atopowe zapalenie skóry,
- marskość wątroby,
- choroby bakteryjne i zakaźne skóry.
Rozwój stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych, skutkujący powstaniem ropnej krosty, może być efektem miejscowego zakażenia bakteriami. Choć u zdrowych osób skóra w dużym stopniu chroniona jest przed patogenami za pomocą płaszcza hydrolipidowego, jego uszkodzenia związane z dysfunkcjami skóry sprawiają, że nie bariera nie spełnia swojej roli. Tak jest zwłaszcza u osób z atopowym zapaleniem skóry. Powstające wtedy krostki mogą być też jednak reakcją na czynnik drażniący – zwykle są wtedy drobne, swędzące i wypełnione osoczem.
Natomiast krosty, które są łagodnymi guzami tkanki podskórnej, to najczęściej:
- kaszaki – powstają w wyniku uszkodzenia gruczołów łojowych i mieszków włosowych,
- włókniaki – przyczyna ich występowania nie została do końca poznana, powstawanie może mieć związek z ukąszeniami owadów lub stawonogów, a także z zadrapaniami skóry,
- tłuszczaki – skłonność do występowania tłuszczaków może być dziedziczna, choć inne teorie wskazują na mechanizm zapalny oraz na udział w procesie ich powstawania specyficznych cząstek układu odpornościowego.
Sprawdź też:
Jak powstaje trądzik na twarzy?
Trądzik na twarzy to w większości przypadków tzw. trądzik pospolity (Acne vulgaris). Jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, obejmującą gruczoły łojowe zlokalizowane w obszarze mieszków włosowych.
W przebiegu trądziku pospolitego powstają wykwity skórne o charakterze niezapalnym w postaci zamkniętych i otwartych zaskórników, a także zapalnym – są to grudki, krosty i torbiele. Zmiany dotyczą przede wszystkim obszaru twarzy, a zwłaszcza miejsc zwiększonego wytwarzania łoju, czyli tzw. strefy „T”, obejmującej czoło, nos i brodę.