Wągry: czym są i jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na usuwanie wągrów i rozszerzonych porów!

Ewa Zwolak
Wągry to zaskórniki otwarte, które powstają na m.in. na skutek zmian hormonalnych czy niewłaściwej diety.
Wągry to zaskórniki otwarte, które powstają na m.in. na skutek zmian hormonalnych czy niewłaściwej diety. 123rf.com
Wągry, nazywane również zaskórnikami, to zaczopowane zmiany skórne, które powstają w głównej mierze na skutek nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojotokowe. Przyjmują one postać charakterystycznych, ciemnych kropeczek. Wągry powstają w głównej mierze na twarzy, klatce piersiowej i plecach. W celu ich pozbycia się należy skupić się przede wszystkim na oczyszczaniu skóry i stosowaniu odpowiednich kosmetyków.

Czym są wągry?

Gruczoły łojowe skóry produkują sebum, czyli naturalny łój owłosionej i nieowłosionej skóry — który powleka ją specjalną, antybakteryjną i antygrzybiczą warstwą. Zapewnia on skórze odpowiednie nawilżenie oraz miękkość. Jednak czasami produkcja sebum jest zbyt obfita albo też gruczoły łojowe zostają przytkane przez kosmetyk czy martwe komórki. W takim wypadku łój skórny nie może się wydostać na zewnątrz i pozostaje w skórze, w gruczole. Tworzy się zaskórnik, który ciemnieje z czasem — na skutek kontaktu sebum z powietrzem. Taka czarna kropka to właśnie wągier. Wągry mogą pojawiać się w obrębie całej twarzy (nawet w uszach), a także na plecach i na klatce piersiowej. Zaskórniki dzieli się na otwarte i zamknięte.

Polecamy przeczytać:

Jak i u kogo powstają wągry?

Człowiek ma spory wpływ na ilość produkowanego sebum, chociaż jest to w dużej mierze kwestia genetyczna. Każdy może jednak polepszyć lub pogorszyć stan swojej skóry przez podejmowane przez siebie działania. Ważne jest oczyszczanie, ponieważ zatkane ujścia porów skóry to świetna pożywka dla bakterii Propionibacterium acnes, które zaczynają się szybko namnażać. W danym miejscu pojawia się zaczerwienienie oraz stan zapalny. W efekcie tworzy się zaś nieestetyczna krostka. Zbagatelizowanie problemu zatkanych porów może więc skutkować nawet zmianami trądzikowymi.

Czynniki, które przyczyniają się do nadmiernego wydzielania łoju, a więc i tworzenia zaskórników, to:

  • Zmiany hormonalne, występujące na przykład w okresie dojrzewania, ale też (choć rzadziej) w czasie ciąży, miesiączki, w drugiej połowie cyklu, czy w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
  • Nadmierne pocenie się.
  • Spożywanie nieodpowiednich pokarmów, czyli przede wszystkim produktów tłustych lub słodkich, jak czekolada.
  • Niedobór witaminy A, B2 i B6.
  • Stres i nadpobudliwość nerwowa.
  • Przyjmowanie niektórych leków.
  • Oddziaływanie zanieczyszczonego środowiska.
  • Stosowanie źle dobranych kosmetyków, zatykających pory, na przykład na bazie olejków.
  • Niedokładne zmywanie makijażu.

Wągry są zaskórnikami otwartymi, których nie należy usuwać, nawet jeśli komuś wydaje się, że w ten sposób najlepiej oczyści skórę. Po zagojeniu może pozostać na niej blizna lub przebarwienie. Usuwanie wągrów w ten sposób mogłoby spowodować pogłębienie stanu zapalnego. Łój staje się idealną pożywką dla bakterii, co tylko zaognia problem.

Domowe plastry na wągry

Wągry mogą zostać usunięte wszystkie jednocześnie, jeśli zastosuje się specjalny plaster, który przylepi się do skóry, a następnie oczyści ją w trakcie ściągania. Plastry na wągry dostępne są w sklepach kosmetycznych i aptekach, jednak można spróbować wykonać je samodzielnie. Nie jest to trudne i nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Wystarczy chusteczka higieniczna oraz białko jaja. Najpierw należy oczyścić skórę na przykład tonikiem czy płynem micelarnym. Następnie w miejscu występowania wągrów rozprowadza się roztrzepane kurze białko. Najlepiej użyć do tego czystego pędzelka, ale można również wmasować produkt czystą dłonią. Na mokrą warstwę nakładamy chusteczkę higieniczną, którą po kwadransie należy ściągnąć.

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Maseczka - domowy sposób na wągry

W sklepach można znaleźć przeróżne maseczki na wągry, których zadaniem jest oczyszczanie porów z nadmiaru sebum, resztek kosmetyków, bakterii, grzybów, a także zaskórników. Taka maseczka na wągry może być jednak przygotowana w domu. Wystarczy połączyć 1 łyżkę soli morskiej z 1/2 łyżeczki soku z cytryny oraz 1 łyżeczką wody. Po wymieszaniu wszystkich składników, powstałą maseczkę należy nałożyć na skórę w miejscu występowania wągrów i wcierać ją intensywnie przez około 2-4 minuty. Ten domowy zabieg rozjaśnia cerę i oczyszcza pory, a przy tym sól działa antybakteryjnie. Po wszystkim należy spłukać maseczkę letnią wodą, a następnie przemyć skórę zimną wodą, by zamknąć rozszerzone pory. Taka maska na wągry może być nakładana na skórę 1 lub 2 razy w tygodniu.

Oczyszczanie twarzy z wągrów - zasady pielęgnacji

W celu pozbycia się wągrów należy pielęgnować skórę odpowiednimi kosmetykami. Trzeba zachować równowagę między złuszczaniem, wysuszaniem, a nawilżaniem, by zapewnić sobie czystą cerę. Warto kupić produkty zawierające kwas salicylowy (np. spirytus salicylowy), nadtlenek benzoilu, retinoidy lub kwas azelainowy. Działają antybakteryjnie i regulują wydzielanie sebum. Ponieważ jednak mogą wysuszyć skórę, należy też stosować solidny krem nawilżający. Od czasu do czasu można też nałożyć na skórę sok z cytryny. Zawarty w nim kwas pomoże pozbyć się zaskórników, a w dodatku rozjaśni przebarwienia.

Usuwanie wągrów u kosmetyczki

Jak pozbyć się wągrów? Najlepiej zgłosić się do profesjonalisty. To ważne zwłaszcza wtedy, kiedy problem się pogłębia lub gdy domowe metody nie pomagają. Do kosmetyczki można zgłosić się na zabieg manualnego oczyszczania twarzy. W trakcie jego trwania kosmetyczka (w jednorazowych rękawiczkach) mechanicznie usuwa zawartość porów, a następnie nakłada na skórę krem o działaniu przeciwzapalnym lub łagodzącym. Kosmetyczka posiada specjalny przyrząd do usuwania wągrów — łyżeczkę UNNY, o różnej wielkości końcówkach. Można również wybrać zabieg mikrodermabrazji, polegający na ścieraniu kolejnych warstw martwego naskórka, co poprawia ogólny wygląd skóry. Zabieg ten nie tylko spłyca zmarszczki czy likwiduje przebarwienia, ale także zmniejsza widoczność porów. Jeśli wizyty u kosmetyczki nie pomogą albo pomogą niewiele, należy udać się po pomoc do dermatologa.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia