Kaszak pojawia się najczęściej na głowie i twarzy. Jak wygląda? Usunięcie kaszaka – czy samodzielne wyciskanie to dobry pomysł?

Ewa Zwolak
Kaszaki mogą pojawić się niemal w każdym miejscu na ciele. Jednakże zdecydowanie najczęściej występują na głowie, twarzy – w tym na powiece i pod okiem, a także na plecach.
Kaszaki mogą pojawić się niemal w każdym miejscu na ciele. Jednakże zdecydowanie najczęściej występują na głowie, twarzy – w tym na powiece i pod okiem, a także na plecach. https://www.gettyimages.com/megaflopp
Kaszak, nazywany w nomenklaturze medycznej cystą zastoinową, jest powszechną zmianą skórną, umiejscowioną w głównej mierze w obrębie skóry głowy, twarzy i tułowia. Niekiedy pojawia się także w miejscach intymnych – na mosznie i wargach sromowych. Kaszaki zwykle przyjmują postać niewielkiej narośli, chociaż niekiedy ich rozmiary mogą przekraczać nawet kilka centymetrów. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem i jak usunąć kaszaka?

Spis treści

Czym jest kaszak? W jakich miejscach na ciele występuje najczęściej?

Kaszak jest naroślą skórną, która przyjmuje postać miękkiego guzka o łagodnym charakterze. Może on występować jako: torbiel łojowa lub torbiel zastoinowa. Kaszaki mogą pojawić się niemal w każdym miejscu. Jednakże zdecydowanie najczęściej występują:

  • kaszaki na głowie,
  • kaszaki na twarzy — w tym kaszaki na powiece i kaszaki pod okiem,
  • kaszaki na plecach.

Znacznie rzadziej pojawiają się one w miejscach intymnych: na mosznie (w przypadku mężczyzn) lub na wargach sromowych (w przypadku kobiet).

Kaszaki często występują u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, a także w wieku nastoletnim, co ma związek ze zmianami hormonalnymi.

Przez większość osób kaszaki traktowane są wyłącznie jako problem estetyczny, ponieważ nie powodują one żadnych dolegliwości bólowych, ani też nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mimo to pojawienie się kaszaka na skórze jest wskazaniem do konsultacji z dermatologiem. W przeważającej większości przypadków zdecyduje on, by usunąć zmianę, ponieważ brak jakiejkolwiek reakcji wiąże się z ryzykiem m.in. rozrastania.

Jak wygląda kaszak?

Kaszaki zwykle są niewielkimi naroślami, które mają kolor cielisty, rzadziej żółty lub biały z widocznym ciemnym punktem na powierzchni, które jest miejscem zaczopowania. Wypełnione są one masą łojową i rogową, która pod wpływem pęknięcia zmiany wydostaje się na zewnątrz i niezbyt przyjemnie pachnie. Zewnętrzną warstwę kaszaka tworzy lita otoczka, która w przeciwieństwie do brodawek i innych zmian na skórze, nie przylega do podłoża, przez co można ją z łatwością przesuwać. Rozmiary kaszaka mogą być bardzo zróżnicowane – zwykle nie przekraczają one kilku minimetrów, ale w niektórych przypadkach mogą rozrosnąć się nawet do kilku centymetrów.

Przeczytaj też:

Przy rozpoznawaniu kaszaków dermatolog różnicuje je z innymi zmianami skórnymi w tym m.in. z tłuszczakiem i włókniakiem. Pojawienie się narośli na skórze jest wskazaniem do wizyty u dermatologa. W przeważającej większości przypadków lekarz nie ma problemu z rozpoznaniem kaszaka już po badaniu wstępnym. Niekiedy konieczne jest jednak wykonanie dodatkowych badań w tym m.in. biopsji cienkoigłowej, USG czy RTG.

Kaszaki – przyczyny powstawania

Kaszaki są powszechnymi naroślami, charakteryzującymi się zróżnicowanymi przyczynami powstawania. Bezpośrednim podłożem tych zmian jest uszkodzenie gruczołu łojotokowego lub mieszka włosowego, które może wystąpić na skutek otarcia, rany czy mocnego uderzenia. W takich przypadkach często dochodzi do zablokowania ujścia gruczołu łojotokowego i powstania torbieli.
Czynniki, które mogą przyczyniać się do powstawania kaszaków to:

  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
  • Stosowanie niewłaściwych kosmetyków.
  • Predyspozycje genetyczne.
  • Wady w budowie mieszków włosowych.

Jak usunąć kaszaka? Samodzielne przekłuwanie nie jest najlepszą opcją

Kaszak jest powszechną naroślą skórną o łagodnym charakterze. Nie towarzyszą jej żadne dolegliwości bólowe, a decyzja usunięciu kaszaka zazwyczaj podyktowana jest czynnikami estetycznymi. W przypadku bardzo małych kaszaków na twarzy niekiedy wystarczą regularne peelingi, które ścierają martwy naskórek. Jednakże większość kaszaków wymaga interwencji lekarza.
Popularne metody usunięcia kaszaka to:

  • Nakłucie kaszaka i usunięcie zalegającej w nim wydzieliny (metoda ta wiąże się z dużym prawdopodobieństwem ponownego pojawienia się narośli w tym samym miejscu).
  • Usunięcie chirurgiczne ze znieczuleniem miejscowym, przed którym należy aplikować na zmianę specjalistyczny krem o właściwościach zmiękczających.
  • Krioterapia, która polega na kilkukrotnym zamrożeniu zmiany. Jest to jedna z najmniej inwazyjnych metod usuwania kaszaka.
  • Laseroterapia, która jest pomocna w usuwaniu kaszaków o niewielkich rozmiarach. Największą wadą tej metody jest cena.

Samodzielne przekłuwanie kaszaka nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to skutkować zakażeniem!


Domowe sposoby na kaszakiSkutecznym naturalnym sposobem na pozbycie się kaszaka są okłady ze skrzypu polnego, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojotokowych. Rekomendowanym rozwiązaniem jest przygotowanie naparu z dwóch szklanek wody i 5 łyżek skrzypu polnego. Tak przygotowanym naparem należy nasączyć wacik, a następnie przyłożyć w miejsce kaszaka.

Polecamy poradniki:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Co ciekawe, czego nie wyniesiesz z tego artykułu, to kaszak zainfekowany zalicza się do nowotworów łagodnych.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia