Spis treści
Krosty na pośladkach – przyczyny powstawania
Krosty na pośladkach to zmiany zapalne, które mogą przybierać różne formy. W dużej mierze zależą od tego, jakie są przyczyny ich powstania. Czasem wyglądają jak niegroźne przebarwienia, w innych przypadkach to bolesne wypryski dużych rozmiarów, które utrudniają siedzenie, a w niektórych sytuacjach stanowią poważny problem estetyczny.
Podjęcie skutecznego leczenia tego typu zmian wymaga właściwego zdiagnozowania problemu, który leży u przyczyn ich powstawania. Może to być:
- Trądzik skupiony – zmiany pojawiają się na skórze w skupionej formie, a charakterystyczne są zlewające się zaskórniki i ropnie. Ciężka postać tej choroby często wiąże się również z tworzeniem się nacieków i torbieli ropnych, które mogą pękać i pozostawiać blizny na skórze. Pryszcze na pośladkach, będące objawem trądziku skupionego, o wiele częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną choroby mogą być uwarunkowania genetyczne pacjenta, ale często to także zaburzenia wytwarzania łoju, infekcje bakteryjne i zaburzenia hormonalne, a problem jest pogłębiany przez stres.
- Rogowacenie okołomieszkowe – zaburzenia procesów keratynizacji naskórka i zbyt intensywne wytwarzanie substancji rogowej łatwo sprawiają, że naskórek nie jest złuszczany w dostateczny sposób, a martwe fragmenty komórek skóry zatykają ujścia mieszków włosowych i powodują stan zapalny. Skóra staje się wyraźnie przesuszona oraz szorstka, przez co w dotyku często przypomina gęsią skórkę. W tej sytuacji krostki na pośladkach mają zazwyczaj kolor różowawy, czerwonawy, a w nielicznych przypadkach nawet brunatny. Nasilenie tego typu zmian następuje zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Przyczyną ich tworzenia może być niedobór witaminy A lub choroby dziedziczne.
- Opryszczka – do zakażenia dochodzi zazwyczaj w wyniku kontaktu uszkodzonej skóry lub błony śluzowej ze śliną, czy nawet zmianami skórnymi osoby zarażonej wirusem opryszczki. Takich zmian nie wolno drapać, ponieważ grozi to przeniesieniem infekcji na inne części ciała.
- Wyprysk alergiczny – czerwone krostki na pośladkach mogą być również objawem alergii, a wysypce często towarzyszy uczucie swędzenia. Uczulać nas mogą zarówno składniki kosmetyków, których używamy na co dzień, jak i stosowane do prania detergenty. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia co do tego, że dane produkty mogą powodować objawy alergię, należy na jakiś czas z nich zrezygnować i sprawdzić, czy wysypka ustępuje.
- Potówki – krostki na pupie niemowlaka niemal zawsze są rozpoznawane jako potówki. Tego typu zmiany skórne są też jednak częste u osób dorosłych. Główną przyczyną ich powstawania jest nadpotliwość, a sprzyja temu noszenie bielizny i ubrań z syntetycznych włókien. U większości osób potówki wyglądają jak niewielkich rozmiarów pęcherzyki, które są umiejscowione pod samym naskórkiem. W niektórych przypadkach mogą także być zaczerwienione i sprawiać nam nieco większy dyskomfort. Wówczas możemy mieć do czynienia z potówkami czerwonymi.
Czyraki – kiedy pryszcze na pośladkach są duże, sine i bolesne, możemy mieć do czynienia z czyrakiem. W takiej sytuacji powiększająca się krostka zaczyna w pewnym momencie napełniać się ropą, co jest już bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia. Jest to choroba bakteryjna, którą w większości przypadków wywołuje gronkowiec złocisty. Dość często towarzyszy jej także podwyższona temperatura ciała.
Niewłaściwe nawyki – krostki na pupie mogą być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, zarówno używania podrażniających produktów, jak i braku dostatecznej higieny. By zmniejszyć tendencję do powstawania zwykłych wyprysków, warto sięgać po kosmetyki złuszczające skórę.
Krosty na pośladkach – leczenie zmian skórnych
Sposób leczenia pryszczy na pośladkach zależy przede wszystkim od przyczyn ich powstawania.
Krostki na pupie, które są objawem trądziku skupionego, mogą być leczone miejscowo za pomocą maści z antybiotykiem, nadtlenku benzoilu, kwasu azelainowego czy retinoidów. W tym celu konieczna jest konsultacja z dermatologiem. W niektórych przypadkach niezbędne jest też podjęcie leczenia hormonalnego, czy też zastosowanie leczenia ogólnego. Pomóc mogą także niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak krioterapia, laseroterapia czy mikrodermabrazja.
W sytuacji, gdy po konsultacji ze specjalistą okaże się, że wypryski na pośladkach są wynikiem rogowacenia okołomieszkowego, leczenie może się opierać na stosowaniu witamin A, E i C. Podawane są one zarówno w formie doustnej, jak i w postaci kremów, które często zawierają w swoim składzie złuszczający i nawilżający mocznik.
Czyraczność skóry również jest schorzeniem, które powinno zostać zdiagnozowane przez specjalistę. Leczenie obejmuje zwykle zastosowanie antybiotyku, choć często sprawdza się zwykła maść ichtiolowa.
A co na potówki? W większości przypadków krostki na pupie dziecka można zwalczyć przy pomocy emolientów, czyli kosmetyków pozostawiających na skórze ochronny film, zabezpieczający jej powierzchnię przed parowaniem wody. Konieczna jest także częsta zmiana pieluszek, co pozwoli zapobiegać zmianom skórnym u malucha. Jeśli okaże się, że potówki nie znikają, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych.
Domowe sposoby na pryszcze na pupie
W przypadku wyprysków na pośladkach niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry. Oprócz jej mycia dwa razy dziennie, najlepiej przy pomocy delikatnych żeli intymnych bez zawartości SLS (laurylosiarczanu sodu) i pochodnych detergentów, raz na tydzień warto również zastosować peeling enzymatyczny. Jeśli krostki na pupie nie mają zmian ropnych, sprawdzić może się także peeling gruboziarnisty.
Z wszelkiego typu krostkami mogą sobie także poradzić preparaty zawierające witaminę A oraz wit. B5, a także nadtlenek benzoilu oraz kwas salicylowy. Działanie przeciwzapalne na skórze zapewni ponadto olejek z drzewa herbacianego, stosowany np. jako dodatek do balsamu czy masła do ciała.
ZOBACZ: Co zaostrza objawy atopowego zapalenia skóry? Ekspert: Anna Żbikowska-Kostrzewa, dermatolog i wenerolog.