Pryszcze na plecach – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? Sprawdzone sposoby na trądzik na plecach

Paulina Dragan
Zmiany trądzikowe na plecach są zazwyczaj bardziej uciążliwe niż na innych częściach ciała, ponieważ ich leczenie i obserwowanie jest znacznie utrudnione.
Zmiany trądzikowe na plecach są zazwyczaj bardziej uciążliwe niż na innych częściach ciała, ponieważ ich leczenie i obserwowanie jest znacznie utrudnione. 123rf.com
Pryszcze na plecach to zmiany skórne, które dotykają zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Jest to jedna ze znanych nam form trądziku młodzieńczego lub pospolitego. Tak naprawdę, krosty na plecach powstają dokładnie z tych samych przyczyn, co pryszcze na pozostałych częściach naszego ciała. W tym przypadku jednak, leczenie trądziku jest znacznie utrudnione ze względu na jego umiejscowienie.

Pryszcze na plecach – co to?

Pryszcze są doskonale nam znanymi zmianami skórnymi, które mają postać bardzo charakterystycznych krostek pojawiających się na naszej skórze. Wszystko zaczyna się jednak od zwiększenia się rozmiarów gruczołów łojowych oraz wzrostu ilości wydzielanego sebum. Dochodzi także do zbyt intensywnego rogowacenia ujścia mieszka włosowego, w którym znajduje się także przewód gruczołu łojowego.

W rezultacie tych zmian tworzy się czop rogowy wypełniający mieszek włosowy, który następnie przesuwa go w górę, ku powierzchni skóry. Wydzielanie łoju zostaje uniemożliwione i mamy do czynienia z powstaniem zaskórnika. Jest to swego rodzaju woreczek, wewnątrz którego znajdują się tłuszcze oraz keratyna. Równocześnie, dochodzi do szybkiego namnażania się bakterii, które w normalnych warunkach bytują w skórze i na jej powierzchni nie stwarzając żadnego zagrożenia. Kiedy jednak w ich środowisku pojawia się łój, który stanowi dla nich pożywkę, drobnoustroje te zyskują doskonałe warunki do rozmnażania się.

Jak ukoić suchą skórę? Nawet po lecie to nie takie trudne dzięki naturalnym składnikom! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Skóra pragnie wody! Jak nawilżyć ją latem? Sięgnij po natura...

Enzymy wydzielane przez takie bakterie, rozkładają obojętne tłuszcze łoju na wole kwasy tłuszczowe. To właśnie one stają się przyczyną rozwoju stanów zapalnych, w którym zwiększa się zarówno ilość zakażonych komórek, jak i wydzieliny, która znajduje się w woreczku. Z tego powodu, zaczyna ona coraz mocniej naciskać na ścianki mieszka włosowatego, który jest zablokowany czopem rogowym. W końcu dochodzi zatem do pęknięcia, co powoduje, wydostanie się zawartości z woreczka na zewnątrz. Rezultatem jest powstanie ostrego stanu zapalnego.

Trądzik na plecach występuje przede wszystkim u bardzo młodych osób, ale bardzo często jest on również schorzeniem, które dotyka osoby dojrzałe, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Takie zmiany skórne wyglądają bardzo nieestetycznie, jednak tak naprawdę nie to jest największym problemem. Krosty na plecach wyjątkowo często są zmianami bolesnymi, które mogą również wywoływać nieprzyjemne powikłania, jeśli nie zaczniemy ich odpowiednio leczyć. Należą do nich, chociażby przebarwienia czy blizny, ale w wielu przypadkach dochodzi również do powikłań bakteryjnych.

Trądzik na plecach – przyczyny

Nieestetyczne krosty na plecach, które są objawem trądziku, powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co prowadzi do zatkania porów. Ta przypadłość, która dotyka większą liczbę mężczyzn niż kobiet, może mieć jednak różnorodne podłoże. Jakie zatem są najczęstsze przyczyny występowania pryszczy na plecach?

Zmiany hormonalne
W przypadku bardzo młodych pacjentów, przede wszystkim nastolatków, wypryski na plecach pojawiają się najczęściej w wyniku zachodzących zmian hormonalnych. Podczas charakterystycznej dla wieku dorastania burzy hormonów, następuje znaczący wzrost ich wydzielania, co zaburza wiele procesów i mechanizmów, do których dochodzi w ludzkim ciele. Hormony wpływają między innymi na wzmożenie typowej pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do nieuniknionego zatkania porów. W większości przypadków pojawiają się przede wszystkim zaskórniki, jednak na skórze niektórych młodych osób tworzą się także zmiany w postaci bolesnych cyst. Zazwyczaj, wszystkie tego rodzaju dolegliwości przestają być problemem po zakończeniu okresu dojrzewania.

Nadpotliwość
Nadmierne pocenie się, nie tylko podczas uprawiania sportów, czy też odczuwania stresu, ale również w codziennych sytuacjach, jest problemem wielu osób. Nadpotliwość to jednak problem, który jest nie tylko nieprzyjemny i uciążliwy, ale może dodatkowo sprzyjać pojawianiu się pryszczy na plecach. Nadmiar potu na skórze sprawia, że zatykają się ujścia gruczołów łojowych, które są połączone z mieszkami włosowymi. W konsekwencji bakterie zyskują doskonałą pożywkę, dzięki której mogą się rozwijać, a na skórze pojawiają się zaskórniki.

Nieodpowiednia higiena osobista
Niestety, mimo ciągłego zwiększania zasięgu informacji dotyczących konieczności dbania o higienę osobistą, wciąż wiele osób nie robi tego we właściwy sposób lub z odpowiednią częstotliwością. A konsekwencją takiego postępowania mogą być właśnie pryszcze na plecach. Niewłaściwa higiena prowadzi do złuszczania się naskórka oraz mieszania jego cząstek z kurzem, oraz pyłami, które otaczają nas na co dzień. Oprócz tego pot niezmywany regularnie z powierzchni skóry sprzyja rozkładowi bakterii. Efektem jest zatem powstawanie zaskórników i trądzik na plecach.

Nadmierny stres
Nie od dziś wiadomo, że stres wpływa negatywnie na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego też, u osób narażonych na długotrwały stres, znacznie częściej pojawiają się również wypryski na plecach. Choć możemy tego nie zauważać, nasza skóra bardzo silnie reaguje na odczuwany przez nas stres. Sytuacje wywołujące w nas niepokój sprawiają, że gruczoły łojowe pracują znacznie intensywniej. W związku z tym rośnie ilość wydzielanego sebum, które następnie zatyka pory i doprowadza do powstania zmian na skórze.

Długotrwały stres: dlaczego jest groźny?

Cykl menstruacyjny
W przypadku kobiet, krostki na plecach często pojawiają się także w wyniku zmian hormonalnych, do jakich dochodzi w całym cyklu menstruacyjnym. Jego druga połowa naznaczona jest spadkiem poziomu estrogenów, podczas gdy 23 oraz 24 dzień cyklu to czas znaczącego wzrostu aktywności tych hormonów. Szczególnie istotna w tej sytuacji jest nadmierna aktywność progesteronu, który jest odpowiedzialny za intensyfikację produkcji łoju. Gruczoły łojowe, a właściwie ich ujścia, ulegają znacznemu zwężeniu. Z tego powodu, zalegający tłuszcz nie może się swobodnie wydostawać na powierzchnię skóry. A jak już wiadomo, taka sytuacja prowadzi do pojawiania się na naszych plecach znienawidzonych przez nas zmian skórnych, w postaci pryszczy.

Nieodpowiednia dieta
O tym, że niektóre produkty spożywcze nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i kondycję, wiemy nie od dziś. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pokarmy, które spożywamy, mają również wpływ na naszą skórę. Trądzik na plecach może być zatem wywoływany również przez jedzenie. Niewłaściwa dieta, składająca się z dużych ilości słodyczy, przetworzonej żywności, czy fast foodów, które są naszpikowane między innymi solą i cukrami, to prosta droga do problemów skórnych, takich jak pryszcze na plecach.

Jaka jest odpowiednia na trądzik?

Nadprodukcja hormonów
Co ciekawe, pryszcze na plecach mogą być także oznaką innych problemów w obrębie gospodarki hormonalnej zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Trądzik bywa objawem nadprodukcji androgenów, która w przypadku panów zwykle wynika z wrodzonego przerostu nadnerczy. U kobiet natomiast, nadmierna ilość tych męskich hormonów, może oznaczać problemy z jajnikami, takie jak, chociażby zespół policystycznych jajników.

Leki i kosmetyki
Warto także zwrócić uwagę na to, że krosty na plecach mogą być wynikiem stosowania nieodpowiednich kosmetyków podrażniających skórę. Oznaką tego, jest pojawianie się pryszczy w określonych miejscach na plecach, na przykład tam, gdzie po skórze spływa stosowany przez nas szampon i odżywka do włosów. Oprócz tego, zmiany skórne w postaci trądziku na plecach mogą wywoływać niektóre leki. Są to często leki przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne, ale także antydepresanty, czy źle dobrane tabletki antykoncepcyjne.

Sposób na pryszcze na plecach – leczenie

Jeśli chodzi o trądzik na plecach, proces jego leczenia trzeba przede wszystkim zacząć od ustalenia przyczyny jego wystąpienia na skórze danego pacjenta. Niezbędna jest zatem konsultacja z dermatologiem, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i wdrożyć najlepsze leczenie. A należy pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy zwalczać takie swędzące krosty na plecach, tym szybciej uporamy się z tym problemem.

wyciskanie-pryszczy
Wyciskanie zaskórników i pryszczy - bez względu na lokalizacje - jest niewskazane ze względu na możliwość nadkażenia zmian skórnych. 123rf.com

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z nasilonym trądzikiem, lekarz może zdecydować o wdrożeniu leczenia przy pomocy tych samych leków doustnych, które stosuje się przy trądziku pospolitym. Chodzi tutaj przede wszystkim o antybiotyki, takie jak tetracyklina, doksycyklina i erytromycyna, jak również o odpowiednio dobrany antybiotyk na trądzik do nakładania miejscowo, bezpośrednio na zmiany skórne.

Bardzo często dermatolodzy zalecają zażywanie retinoidów na trądzik. Mogą one być przyjmowane doustnie, lub też w formie preparatów nakładanych na skórę.

U pacjentów, u których trądzik na plecach okaże się wynikiem zaburzeń hormonalnych, stosowane są odpowiednie leki, które endokrynolog lub ginekolog dobiera dla pacjenta indywidualnie, w zależności od wyników przeprowadzonych badań. Jedną z metod, przy pomocy których zwalcza się wypryski na plecach u kobiet pełnoletnich, jest stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Preparaty te hamują produkcję androgenów przez jajniki, dzięki czemu ograniczona zostaje produkcja sebum i tym samym również skłonność do powstawania pryszczy.

Zobacz też:

Co na trądzik? Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Osoby, które mają problem z trądzikiem, muszą pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie – jeśli chodzi o pryszcze na plecach wyciskanie ich jest kategorycznie zabronione. Podobnie zresztą jak w przypadku takich zmian skórnych w każdej innej części naszego ciała. Takie działanie przede wszystkim zaostrza te zmiany i przy okazji wydłuża czas ich gojenia. Co więcej, wyciskając krostki na plecach, pozwalamy rozprzestrzeniać się bakteriom, które prowadzą do powstawania następnych pryszczy.

Gdy chodzi o trądzik na plecach, domowe sposoby walki z tym schorzeniem obejmują przede wszystkim troszczenie się o zachowanie odpowiedniej higieny. Właściwa pielęgnacja skóry, na której pojawiają się takie zmiany jest tutaj kluczowa. Dlatego też, rano i wieczorem należy dokładnie oczyścić plecy, najlepiej przy pomocy specjalnej, delikatnej szczotki.

W aptekach powinniśmy szukać kosmetyków przeznaczonych dla skóry trądzikowej, takich jak żele przeciwtrądzikowe, które złuszczają skórę, nie powodują zatykania porów i mają w swoim składzie substancje łagodzące objawy trądziku. Po kąpieli powinniśmy przemyć plecy i ramiona tonikiem, który zwęzi ujścia gruczołów potowych. Raz w tygodniu, warto także zastosować peeling, na przykład enzymatyczny, który nie podrażni skóry, ani znajdujących się na niej zmian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia