Spadek energii? Wypróbuj te triki zamiast kawy. Zobacz nieoczywiste sposoby na pobudzenie, które pomogą ci przetrwać popołudnie

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Spadek energii po południu to rzecz normalna, co jednak robić, gdy jej brak utrudnia nam funkcjonowanie? Na takie „zjazdy” są lepsze sposoby niż te, które od razu przychodzą nam do głowy. Nie tylko działają lepiej i dłużej, ale nie mają takich działań ubocznych, jak np. nadmiar kofeiny. Sprawdź, co szybko dodaje energii. Te sposoby pomogą ci się ożywić i poprawić koncentrację.
Młoda kobieta próbuje nie zasnąć przy komputerze
Nie działa kawa, słodka przekąska, spacer czy spryskanie twarzy zimną wodą? Próbowałeś już więcej spać i się ruszać, a wciąż odczuwasz spadki energii po południu? Zajrzyj do galerii i wypróbuj te triki. Guillermo Spelucin Runciman/Getty Images

Spis treści

Co zrobić, żeby przywrócić energię do działania?

Popołudniowy spadek energii można zwalczyć na różne sposoby, nie tylko kolejną porcją kofeiny czy serią przysiadów. W wielu przypadkach to po prostu nie działa.

Nie każdy ma też czas i warunki na krótką drzemkę lub w ogóle umie zasnąć w dzień, i to na krótko – bo dłuższe drzemanie ma przeciwny efekt. Słodkie przekąski też są podstępne, bo po chwilowej poprawie samopoczucia sprawiają, że jest jeszcze gorzej.

Co więc zrobić, gdy dopadnie nas kryzys? Zobacz w naszej galerii najlepsze triki na spadek energii.

Co powoduje spadek energii?

Spadki energii w ciągu dnia są do pewnego stopnia naturalne i najczęściej zdarzają się w drugiej połowie dnia. Z badań wynika, że okres ten przypada w godzinach 2-5 po południu. Inne źródła podają godziny 13-15, ale tak naprawdę jest to zależne od godzin funkcjonowania. Osoby wstające bardziej rano odczują to wcześniej.

Czytaj też: Jak mieć więcej energii?

Właśnie dlatego powstał m.in. szwedzka fika około 15 czy brytyjski zwyczaj picia herbaty o piątej po południu, tzw. five o’clock. Filiżanka herbaty i lekka przekąska robią wtedy robotę. Zdarza się jednak, że energetyczne krachy są silniejsze i występują o różnych porach. Wtedy w pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się swoim nawykom, w tym diecie.

Najczęstsze przyczyny spadków energii zidentyfikowano w ankiecie, której wyniki podaje „The Sun”. Jej uczestnicy deklarowali, że dla nich są to zwłaszcza:

  • niedobór snu – 45 procent,
  • niedobór płynów i odwodnienie – 25 proc.,
  • brak aktywności fizycznej – 22 proc.,
  • nieodpowiednia dieta – 21 proc.,
  • nudne zajęcie – 19 proc.,
  • zbyt długie spotkanie – 12 proc.

Z najnowszych badań wynika natomiast, że szczególnie zabójcze dla naszych poziomów energii są spotkania wideo. Brak takiego zaangażowania i stymulacji mentalnej, jaka ma miejsce podczas rozmowy twarzą w twarz, u wielu osób spowodował nawet zaśnięcie w najmniej odpowiedniej chwili.

Nagły brak energii może mieć fatalne skutki

Wykazano także, jakie są skutki spadków poziomu energii. Aż 21 proc. ankietowanych osób przyznało się do pogorszenia nastroju i płaczu, 19 proc. z rozdrażnienia wdało się w kłótnię z partnerem, a 15 proc. krzyczało na swoje dzieci. Tyle samo osób zrezygnowało ze spotkania towarzyskiego, a 16 proc. zapomniało o ważnym terminie.

W przypadku aż 1 na 3 osób (34 proc.) spadki energii miały miejsce podczas prowadzenia pojazdu, co stwarza możliwość spowodowania wypadku i zagraża życiu. W rzeczywistości zasnęło 12 proc. badanych (na szczęście nie za kierownicą, tylko podczas spotkania). Natomiast 10 proc. popełniło błąd w pracy.

Jak w takim razie uniknąć takich konsekwencji energetycznych „zjazdów”? Zobacz w galerii.

Dodaj firmę Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
Wystarczy, że człowiek dobrze się wyśpi ;) A do tego potrzebujemy tylko ciszy i dobrej jakości materaca, o odpowiedniej twardości. Ja swój mam z https://materace-viscotherapy.pl/ i nie narzekam
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia