Spis treści
Czy popołudniowa drzemka jest zdrowa?
Wiele badań naukowych potwierdza skuteczność drzemek. Mają one pozytywnie wpływać na wszystkie czynności związane z wysiłkiem umysłowym. Drzemka ma odświeżać umysł – po krótkim śnie nasza głowa działa tak, jak 10 minut po obudzeniu.
Brak przerwy powoduje, że kontrolę nad naszym ciałem przejmuje stres, co może przyczyniać się do mniejszej wydajności mózgu, napięć w ciele oraz ogólnego pogorszenia stanu naszego organizmu. Choć krótka drzemka w pracowity dzień może wydawać się dobrym pomysłem, to warto to przemyśleć. Drzemka może nam albo pomóc, albo wręcz przeciwnie – rozdrażnić, rozleniwić i spowolnić.
Sprawdź również:
Dlaczego potrzebuję drzemki?
Każdy z nas musi sobie zadać to pytanie. Czy chęć zdrzemnięcia się wynika to z naszego stylu życia – praca na zmiany, częste podróże, opiekowanie się inną osobą (małym dzieckiem, osobą chorą lub starszą)? Jeżeli drzemka jest nam niezbędna do codziennego funkcjonowania, a nasz codzienny tryb nie obejmuje wyżej wymienionych kwestii, to warto skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw problemów zdrowotnych i potrzebne będzie wdrożenie leczenia. Wzmożone zmęczenie może być spowodowane m.in. zażywanymi lekami czy zaburzeniami snu (np. bezdech senny).
Zobacz także: Jakie są zdrowotne korzyści spania nago?
Dlaczego drzemki mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie? Wady drzemki
Sen w ciągu dnia może mieć wady. Są to:
- bezwład senny, który wiąże się z uczuciem oszołomienia i dezorientacji po drzemce. Może być problematyczny, jeżeli po przebudzeniu mamy do wykonania zadania wymagające skupienia;
- problemy ze snem w nocy, które mogą się pojawić, jeżeli drzemki w ciągu dnia są zbyt długie lub zbyt późno. Drzemki w przypadku bezsenności lub nocnego snu niskiej jakości mogą pogorszyć te problemy.
Sprawdź: Zanim sięgniesz po kolejną kawę, wypróbuj te sposoby na spadek energii
Na co pomaga drzemka? Zalety drzemki
Drzemka ma wiele korzystnych właściwości. Wśród jej zalet są m.in.:
- lepsza pamięć,
- zmniejszenie zmęczenia,
- poprawa nastroju,
- wzmożona czujność,
- szybszy czas reakcji.
Kiedy się zdrzemnąć? Wybierz odpowiednią porę
Jak w wielu sytuacjach, tak i w przypadku drzemki pora ma znaczenie. Pretekstem do krótkiej przerwy na sen może być podróż lub praca na nocną zmianę, które zaburzą rytm dobowy i uniemożliwią wypoczynek nocą. Również pojawienie się zmęczenia może być powodem do zdrzemnięcia się, jeżeli jednak jest to stan przewlekły, to udajmy się ze swoimi obserwacjami do lekarza. Drzemka może być też częścią codziennej rutyny. Ważne jest, aby była zaplanowana w konkretnej porze dnia i ramach czasowych.
Jaka drzemka jest najlepsza?
Drzemka przyniesie nam korzyści i będzie zdrowa, jeżeli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Oto wskazówki na bardziej efektywną drzemkę:
- Idealna drzemka trwa maksymalnie 30 minut: śpij około 20 minut, ale nie więcej niż 30 minut. Dzięki temu organizm nie wejdzie w głębsze fazy snu i nie obudzimy się oszołomieni.
- Znajdź spokojne miejsce na sen: przyjazna przestrzeń dla odpoczynku pomoże jak najlepiej wykorzystać ten krótki czas na drzemkę. Wyłącz wszystkie ekrany, odłóż telefon, połóż się w cichym miejscu z minimalną ilością światła. Jeżeli możesz, dostosuj też optymalną dla siebie temperaturę w pomieszczeniu, w którym odpoczywasz.
- Zrób drzemkę po południu, ale unikaj zbyt późnej pory: drzemka w środku dnia lub wczesnym popołudniem może być najlepsza. Drzemki we wczesnych godzinach wieczornych mogą zaburzyć sen w nocy – lepiej ich unikać.
- Daj sobie czas na obudzenie się: drzemka to czas na odpoczynek. Kiedy się budzimy, możemy być nieco oszołomieni. Ważne jest, żeby dać sobie chwilę na powrót do funkcjonowania, a nie rzucać się od razu w wir zadań do wykonania.
Źródła:
- How long is the ideal nap? Medical News Today
- How to get the most out of napping Medical Xpress