Ruch, sen i dieta to nie wszystko. Poznaj 7 nawyków zdrowego stylu życia, które mogą pomóc w zapobieganiu depresji

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Nasze codzienne wybory mają znaczenie i wpływają m.in. na nasze samopoczucie. Potwierdzają to najnowsze badania nad stylem życia i depresją. Wskazują one na siedem zdrowych nawyków, które pomagają zapobiegać depresji. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, aby zadbać o zdrowie psychiczne – swoje i bliskich.

Spis treści

7 nawyków, które zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji

Styl życia wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature Mental Health” potwierdza, że czynniki takie jak aktywność fizyczna, kontakty społeczne, dobra jakość snu i zdrowa dieta mogą obniżyć ryzyko depresji. Naukowcy wyróżniają siedem czynników, które ich zdaniem znacząco oddziałują na nasze mózgi, przyczyniając się do zmniejszenia wystąpienia depresji.

– Chociaż nasze DNA – rozdanie genetyczne, które otrzymaliśmy – może zwiększać ryzyko depresji, wykazaliśmy, że zdrowy styl życia jest potencjalnie ważniejszy – powiedziała Barbara Sahakian, współautorka badania i profesor na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge w Anglii, w oświadczeniu prasowym.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

– Niektóre z tych czynników stylu życia to rzeczy, nad którymi mamy pewną kontrolę, więc próba znalezienia sposobów na ich poprawę – na przykład upewnienie się, że dobrze się wysypiamy i wychodzimy spotkać się z przyjaciółmi – może naprawdę zmienić życie ludzi – dodała.

Starsze przyjaciółki grające w bule
Niezależnie od wysokości ryzyka genetycznego depresji, prowadzenie zdrowego stylu życia zmniejszyło ryzyko wystąpienia depresji. freepik

Siedem czynników związanych ze stylem życia, które zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji to:

  1. zdrowa dieta,
  2. regularna aktywność fizyczna,
  3. odpowiednia ilość snu,
  4. niepalenie tytoniu,
  5. ograniczenie spożycia alkoholu do umiarkowanych ilości,
  6. częste kontakty społeczne,
  7. ograniczenie siedzącego trybu życia do minimum.
7 zdrowych nawyków, które Ci szkodzą. Ile z nich masz na sumieniu?

7 zdrowych nawyków, które Ci szkodzą. Ile z nich masz na sumieniu?

Codziennie ćwiczysz, tłuszcz zastępujesz błonnikiem i wypijasz kilka litrów kranówki dziennie? Mamy dla Ciebie złe informacje. Te z pozoru zdrowe nawyki mogą być bardzo szkodliwe dla Twojego organizmu...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Co wpływa na wystąpienie depresji? Czynniki ryzyka

Naukowcy w ciągu dziewięciu lat przeanalizowali dane (informacje genetyczne, zdrowotne i styl życia) od prawie 290 tys. osób z brytyjskiego Biobanku, z czego 13 tys. doświadczyło depresji.

Uczestnicy zostali pogrupowani na trzy kategorie na podstawie liczby zidentyfikowanych czynników zdrowego stylu życia, które dana osoba przestrzegała:

  • niekorzystne,
  • pośrednie,
  • korzystne.

Osoby z grupy korzystnej były o 57 proc. mniej narażone na depresję w porównaniu z osobami z grupy niekorzystnej, a osoby z grupy pośredniej – o 41 proc.

Na ryzyko wystąpienia depresji u danej osoby mogą wpływać liczne czynniki, takie jak:

  • środowiskowe,
  • biologiczne,
  • genetyczne,
  • psychologiczne.

Każdemu uczestnikowi został przypisany wynik ryzyka genetycznego, aby określić związek między czynnikami stylu życia, ryzykiem genetycznym i rozwojem depresji. Pod uwagę wzięto warianty genetyczne, o których wiadomo, że są powiązane z ryzykiem depresji.

PILNE: Wstrzymany obrót kilkoma ważnymi lekami. Będą utrudnienia!

PILNE: Wstrzymany obrót kilkoma ważnymi lekami. Będą utrudnienia!

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że do 30 września został wstrzymany obrót ważnymi lekami dla pacjentów, którzy leczą się na schizofrenię, depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i ADH...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Geny są ważne, ale styl życia ważniejszy

Okazało się, że niezależnie od wysokości ryzyka genetycznego depresji, prowadzenie zdrowego stylu życia zmniejszyło ryzyko wystąpienia tej choroby. Dr Carla Marie Manly, psycholog kliniczny z Kalifornii, twierdzi, że wyniki badania nie są zaskakujące. Naukowczyni zwraca uwagę na styl życia naszych przodków, który obejmował regularną aktywność fizyczną, mało siedzący tryb życia, częste interakcje społeczne, zdrową dietę i zwykle niskie lub umiarkowane spożycie alkoholu. Palenie tytoniu określiła jako „stosunkowo nowoczesne zjawisko”.

– Chociaż nie możemy zmienić naszych genetycznych czynników ryzyka, możemy przyjąć zdrowy styl życia, aby zminimalizować wpływ i ekspresję wszelkich negatywnych czynników genetycznych – powiedziała dr Manly.

Zdrowe wybory dotyczące stylu życia, nasza osobista sprawczość, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, przez co wzmacniamy nasze poczucie osobistej mocy. To z kolei może wpłynąć na kwestie zdrowia psychicznego, takie jak depresja.

Kiepski nastrój po urlopie? Nie ignoruj go. Zobacz, jak walczyć z depresją pourlopową

Kiepski nastrój po urlopie? Nie ignoruj go. Zobacz, jak walczyć z depresją pourlopową

Wyczekiwany urlop zazwyczaj mija zbyt szybko. Choć uczucie zrelaksowania może ci towarzyszyć jeszcze przez chwilę, to powrót do pracy czy na zajęcia może być trudny. Po czym rozpoznać, że dopadła cię ...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Sen – najważniejszy czynnik zdrowego stylu życia. Efekt kuli śnieżnej

Naukowcy przyjrzeli się wszystkim czynnikom zdrowego stylu życia i uznali, że najważniejszy jest sen. Spanie od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji (nawet tej opornej na leczenie) o 22 proc.

Podczas snu mózg wykonuje krytyczne funkcje, które wpływają na funkcje poznawcze i pamięć, a organizm usuwa toksyny powiązane z pogorszeniem funkcji poznawczych i chorobami zwyrodnieniowymi (jak np. choroba Alzheimera).

To jednak nie wszystko. Naukowcy stwierdzili też, w jakim stopniu pozostałe czynniki wpływają na zmniejszenie ryzyka depresji:

  • zdrowa dieta – 6 proc.,
  • umiarkowane spożycie alkoholu – 11 proc.,
  • regularna aktywność fizyczna – 14 proc.,
  • siedzący tryb życia od niskiego do umiarkowanego – 13 proc.,
  • niepalenie – 20 proc.,
  • częste kontakty społeczne – 18 proc.

Sprawdź również:

– Brak tych czynników utrwala depresyjny nastrój – kiedy nie łączymy się społecznie z ludźmi, z którymi kiedyś się śmialiśmy, kiedy nie mamy zdrowych nawyków snu, jest to efekt kuli śnieżnej i łatwiej jest uwierzyć w nasze przygnębiające myśli o bezwartościowości i poczuciu „mniej niż” – powiedziała „Medical News Today” dr Karen Osilla, profesor nadzwyczajna psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

Dr Osilla podkreśliła, że osoby doświadczające depresji mają trudności z odróżnieniem myśli od faktów.

– W terapii poznawczo-behawioralnej skupiam się na restrukturyzacji tych nieprzystosowawczych myśli, aby ludzie mogli zacząć zmieniać swój sposób myślenia – nasze myśli nas nie definiują. Depresja jest bardzo uleczalna, jest to jedna z najczęstszych chorób psychicznych, która ma kilka metod leczenia z solidnym poparciem – książki samopomocy, uważność, leki, planowanie aktywności, oddychanie cykliczne i terapia to wszystkie opcje w zależności od poziomu opieki, którą ktoś chce realizować.

Znany lek uspokajający i nasenny kupisz bez recepty

Znany lek uspokajający i nasenny kupisz bez recepty

Znany lek, który stosuje się m.in. w zaburzeniach snu, można już dostać bez recepty. Jeszcze do niedawna był wydawany wyłącznie z przepisu lekarza. Produkt leczniczy o działaniu nasennym i uspokajając...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Eryk
Jeśli chodzi o sen to zgadzam się w 100% Jest to bardzo ważny aspekt życia, niestety nie wszyscy pamiętają, że aby był dobrej jakości trzeba spać na dobrej jakości materacu. Swój mam z https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe i mogę polecić.
O
Orinda Maliyah
My buddy’s mother makes $90 per hour working on the computer (Personal Computer). ( h03e) She hasn’t had a job for a long, yet this month she earned $15,500 by working just on her computer for 9 hours every day.

Detail Here==============>>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
O
Orinda Maliyah
My buddy’s mother makes $90 per hour working on the computer (Personal Computer). ( r03e) She hasn’t had a job for a long, yet this month she earned $15,500 by working just on her computer for 9 hours every day.

Detail Here==============>>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia