
Spis treści
Co to są niebieskie strefy?
Niebieska strefa to określenie regionów geograficznych, w których żyją jedni z najstarszych ludzi na świecie. Termin ten po raz pierwszy został użyty przez Dana Buettnera, który badał obszary świata, w których ludzie żyją wyjątkowo długo.
Zobacz także: Jak obniżyć kortyzol? Wyluzuj i uspokój zszargane nerwy
Buettner w swojej książce „The Blue Zones” opisał pięć znanych niebieskich stref:
- Okinawa – japońska wyspa, której mieszkańcy jedzą dużo żywności na bazie soi i praktykują tai-chi,
- Ogliastra – region Sardynii (Włochy), gdzie mieszkańcy żyją w górskich regionach, zazwyczaj zajmują się rolnictwem i piją dużo czerwonego wina,
- Ikaria – wyspa w Grecji, na której mieszkańcy stosują dietę śródziemnomorską bogatą w oliwę z oliwek, czerwone wino i warzywa z własnej uprawy,
- Nicoya – półwysep w północno-zachodniej Kostaryce, gdzie dieta opiera się na fasoli i kukurydzianych tortillach, a mieszkańcy regularnie wykonują prace fizyczne do późnej starości i mają poczucie celu życiowego znanego jako „plan de vida”.
- Adwentyści Dnia Siódmego w Loma Linda w Kalifornii (USA) – Adwentyści Dnia Siódmego to bardzo religijna grupa ludzi, która żyje w zwartej społeczności. Są na ścisłej diecie wegetariańskiej.
Jak wykazało wiele badań, obszary te charakteryzują się niezwykle wysokim odsetkiem osób, które dożywają odpowiednio nawet 100 lat.
4 rzeczy, które robią długowieczni ludzi
Niebieskie strefy to miejsca, w których jest niższy wskaźnik chorób przewlekłych i dłuższa oczekiwana długość życia. Wpływają na to m.in. dieta, post i aktywność fizyczna. Co ciekawe, genetyka prawdopodobnie odpowiada jedynie za 20-30 proc. długowieczności. W określaniu długości życia rolę odgrywają też wpływy środowiskowe, takie jak dieta i styl życia.
4 rzeczy, które łączą długowiecznych ludzi:
Źródła:
- Subjective wellbeing, health, and ageing The Lanclet
- Purpose in life as a predictor of mortality across adulthood Psychological Science
- Associations of light, moderate, and vigorous intensity physical activity with longevity. The Harvard Alumni Health Study American Journal of Epidemiology