Spis treści
Wysoka temperatura i wilgotność powietrza naraża nas na braki wody i elektrolitów
Wysoka temperatura sprawia, że nasz organizm traci większe ilości wody niż, ma to miejsce w chłodniejszych warunkach. Gdy występuje także wysoka wilgotność powietrza, szybciej się męczymy i bardziej pocimy. To dlatego, że woda nie odparowuje wtedy z ciała i go nie ochładza. W efekcie organizm produkuje jeszcze więcej potu, a wraz z nim traci dodatkowe ilości wody i elektrolitów, czyli składników mineralnych, które regulują gospodarkę płynami w ustroju.
Z powodu różnic w klimacie jadąc z Polski na Bliski Wschód, musimy liczyć się z tym, że organizm może potrzebować nawet dwóch tygodni na przyzwyczajenie się do zmiany. Przystosowanie się będzie najtrudniejsze w pierwszych dniach pobytu. Wtedy szczególnie trzeba zwracać uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu i odpoczynek.
Odwodnienie zaburza zarówno gospodarkę wodną organizmu, jak i elektrolitową – wpływa na poziom sodu, magnezu i potasu. Przekłada się to na gorsze samopoczucie, osłabia układ nerwowy i wpływa na pracę serca.
O ile minimalne dzienne spożycie wody określane jest na ok. 2,8 litra dla kobiet i 3,8 litra dla mężczyzn, w czasie upałów ilość płynów powinna być nawet dwukrotnie większa.
Dowiedz się także:
Najlepsze napoje na upały. To nie tylko woda!
Co pić, kiedy na dworze panuje skwar? Najlepiej wodę. Jeśli nie odpowiada nam jej smak bez dodatków, wybierzmy takie, które mają dodatkowe właściwości zdrowotne, albo sięgnijmy po inne napoje, np.
- woda z cytryną,
- świeżo wyciskane soki,
- świeżo miksowane koktajle smoothie,
- sok z aloesu bez dodatku cukru.
Wodę należy popijać niewielkimi łykami, regularnie, przez cały dzień co 20-30 minut.
W czasie upałów sprawdzą się także naturalne izotoniki. Napoje bogate w elektrolity to np.:
- woda z miodem lub innym naturalnym słodkim syropem i cytryną,
- naturalne soki owoce ze szczyptą soli,
- napar z zielonej lub czarnej herbaty z dodatkiem cukru i soli,
- piwo bezalkoholowe.
Sól dodana do napoju pozwala lepiej przyswoić, a także zatrzymać wodę w organizmie. Zawarty w niej sód uzupełnia także poziom tego elektrolitu.
Czego nie pić, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza?
W trakcie upałów należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne i podnosi temperaturę ciała. W Katarze i tak jest on zakazany w większości miejsc, jednak turyści znajdą okazję do skorzystania z ich oferty.
Nie jest wskazane także sięganie po napoje z kofeiną, w tym energetyków. Mogą zbytnio stymulować układ nerwowy, zwiększać produkcję ciepła oraz przyczyniać się do zaburzeń pracy serca, które jest już i tak obciążone przez upały.
Słodzone napoje także nie powinny być pijane za często, ponieważ z powodu wysokiej zawartości cukru mają gorsze właściwości nawadniające, a dodatkowo dostarczają tuczących nadwyżek kalorii i zaburzają metabolizm.
Należy ponadto zrezygnować ze spożywania ostrych, tłustych i ciężkostrawnych potraw. Warto zastąpić je świeżymi owocami i warzywami, które pomogą uzupełnić brakujące mikroelementy.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- "To interes Polski i całego Zachodu". Sellin o komisji ds. rosyjskich wpływów
- Wielka miłość zabezpieczona dokumentem. Miliarder będzie chronił majątek intercyzą
- Najnowszy sondaż. Kto traci, a kto zyskuje? Tak wyglądałby skład Sejmu
- Macierewicz o komisji: Kto odmawia udziału w badaniu, deklaruje się po stronie Rosji