Demencja nie jest normalna!
Pogarszanie się procesów myślowych to część procesu starzenia się, więc zapominanie czy szukanie pewnych przedmiotów może stawać się częstsze niż wcześniej. Osoby starsze, zwłaszcza po 65. roku życia, są też narażone na rozwój demencji, która jest skutkiem degeneracji komórek nerwowych. Nawet w 8 na 10 przypadków to choroba Alzheimera.
Najczęściej dyskutowanym skutkiem demencji jest pogorszenie się pamięci długoterminowej, ale także tej krótkotrwałej, roboczej, która pozwala zajmować się kilkoma rzeczami naraz.
W nadziei na wynalezienie skutecznych metod profilaktyki i leczenia demencji, naukowcy wciąż badają czynniki mogące przyczyniać się do spadku funkcji kognitywnych, czyli poznawczych mózgu. Tak definiuje się wszystkie umiejętności mentalne, od myślenia, po orientację w terenie. Uwagę badaczy zwracają zwłaszcza czynniki związane ze sposobem jedzenia, niedoborami żywieniowymi i suplementami diety.
Zobacz, czym suplementy diety różnią się od leków – nie wie tego nawet co 3. osoba!
W jednym z takich badań sprawdzono, jak działa na seniorów codzienne przyjmowanie multiwitaminy albo wyciąg z kakao, który ze względu na bogactwo antyoksydantów jest uznanym „wspomagaczem” mózgu. Podczas gdy oczekiwania związane z tym produktem nie zostały spełnione, naukowcy uzyskali korzystne wyniki swoich prac w grupie przyjmującej suplement witaminowo-mineralny, zawierający zestaw niezbędnych składników odżywczych z tej grupy.
Zobacz także:
Multiwitamina poprawia zdolności poznawcze u seniorów
Przeprowadzono randomizowane badanie z grupą kontrolną, w którym wzięło udział ponad 2 tys. osób w wieku powyżej 65. roku życia. Musiały one spełniać ustalone wymagania, m.in. nie mieć historii zawału czy poważnej choroby, ani też alergii na przyjmowane środki. Na początku badania oraz co roku jego 3-letniego trwania, oceniano zdolności poznawcze seniorów.
Wykazano, że codzienne przyjmowanie tabletki z zestawem witamin i związków mineralnych było związane z lepszym działaniem mózgu, w porównaniu z placebo. U seniorów obserwowano większą zdolność przywoływania w myślach zdarzeń (pamięć epizodyczna) oraz zdolności wykonawcze, związane z myśleniem, koncentracją, planowaniem i wykonywaniem działania.
Największe korzyści z łykania multiwitaminy odnieśli uczestnicy badania z chorobami układu krążenia, choć ze względu na małą liczność (stanowili ok. 10 proc. wszystkich osób) autorzy podkreślają potrzebę prowadzenia dalszych badań w tej grupie. Oczekiwanych efektów nie uzyskano dla ekstraktu z kakao.
Autorzy prac podkreślają, że choć suplement diety wykazuje potencjał do poprawy albo co najmniej ochrony zdolności mózgu, na podstawie ich prac nie można jeszcze sformułować rekomendacji dla społeczeństwa. Na pewno jednak wynika z nich, że odpowiednie zaopatrzenie mózgu w niezbędne składniki jest kluczowe dla zachowania dobrej formy mentalnej na lata.
Źródło: Effects of cocoa extract and a multivitamin on cognitive function: A randomized clinical trial Alzheimer’s & Dementia