Spis treści
Czym jest syndrom suchego nosa i jakie są jego przyczyny?
Syndrom suchego nosa występuje, gdy śluzówka nosa jest nadmiernie wysuszona. Nos stanowi główną barierę dla bakterii i wirusów oraz zanieczyszczeń obecnych we wdychanym przez nas powietrzu. Patogeny i szkodliwe pyły zatrzymywane są przez rzęski pokryte śluzem, do którego się przyklejają. Dzięki temu możemy je usunąć razem z wydzieliną z nosa, aby nie przedostały się do dróg oddechowych i nie wywołały infekcji czy podrażnienia.
Suchość w nosie nie tylko powoduje dyskomfort, ale też osłabia nasz układ immunologiczny, którego częścią jest także nos. Wysuszona śluzówka łatwo ulega podrażnieniom, co może doprowadzić do zapalenia zatok czy gardła, a nawet do krwawienia z nosa.
Suchość w nosie wywołuje:
- zbyt suche powietrze – najczęstszą przyczyną występowania syndromu suchego nosa jest zbyt suche powietrze. Jest to szczególnie częsty problem jesienią i zimą, ponieważ wtedy większość czasu przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach. Jednak w ciepłe dni również klimatyzacja powoduje wysuszanie powietrza, co może przyczyniać się do występowania suchości w nosie. W takiej sytuacji warto używać nawilżaczy powietrza i pilnować, aby wilgotność powietrza wynosiła 40-60 proc., a temperatura 20-22 st. C;
- zanieczyszczenia powietrza – nos to nasza oczyszczalnia, dlatego gdy powietrze jest przesycone smogiem, kurzem czy dymem wszystkie te zanieczyszczenia zatrzymują się w jego wnętrzu. Może to prowadzić do uszkodzenia rzęsek i powodować wysuszenie oraz podrażnienie śluzówki nosa;
- dym papierosowy – paraliżuje on rzęski, przez co nie mogą one skutecznie zatrzymywać zanieczyszczeń, a sam dym podrażnia i wysusza delikatną śluzówkę nosa. Dotyczy to nie tylko czynnych, ale też biernych palaczy;
- krople do nosa – długotrwałe stosowanie (powyżej 5-7 dni) szczególnie kropli na alergię zawierających sterydy lub kropli do nosa mających w składzie oksymetazolin i ksylometazolin prowadzi do wysuszenia śluzówki nosa.
Suche powietrze powoduje kaszel i katar, jest groźne dla alergików. Jak je nawilżyć?
Suche powietrze w domu pojawia się w sezonie grzewczym, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, a zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu obniża wilgotność i tak już przesuszonego powietrza. W...
Objawy wysuszonej śluzówki nosa
Suchość w nosie, jaka pojawia się, gdy śluzówka nosa nie jest wystarczająco dobrze nawilżona, jest bardzo nieprzyjemna i powoduje dyskomfort. Do głównych objawów syndromu suchego nosa należą:
- podrażnienie i pieczenie w nosie,
- zatkany nos (zwłaszcza rano, po przebudzeniu),
- trudności w oddychaniu,
- swędzenie i drapanie w nosie,
- obrzęk śluzówki nosa,
- wysuszona wydzielina przyklejająca się do śluzówki nosa,
- napady kichania,
- krwawienia z nosa.
Jeśli uczuciu swędzenia, pieczenia i ściągnięcia śluzówki nosa towarzyszą inne objawy takie jak obrzęk śluzówki, katar, kichanie, problemy z oddychaniem oraz krwawienie z nosa, należy udać się do laryngologa, który określi ich przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.
Jak wietrzyć mieszkanie zimą? Otwórz okno o tej godzinie, aby mieć czyste powietrze
Wietrzenie mieszkania latem jest łatwiejsze, a zimą nie zawsze pamiętamy, aby otworzyć okna. Jednak cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu jest potrzebna nie tylko, aby było ono świeże, ale też zdrowe. ...
O jakich chorobach może świadczyć suchość w nosie?
Suchość w nosie może być również wynikiem groźnych chorób takich jak np. zespół Sjögrena (zespół suchości), który jest chorobą autoimmunologiczną polegającą na zaburzeniu wydzielania różnych gruczołów. Oprócz tego suchość i pieczenie w nosie mogą być spowodowane przez:
- infekcje górnych dróg oddechowych;
- „zespół pustego nosa”, czyli jatrogenny nieżyt zanikowy nosa;
- alergie;
- zaburzenia hormonalne;
- niedoczynność tarczycy;
- niedobór żelaza, witaminy A i witamin z grupy B;
- dietę niskobiałkową;
- gruźlicę;
- grzybicę;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- mukowiscydozę;
- sarkoidozę.
Babcine sposoby na katar. Od moczenia nóg w gorącej wodzie po ziołowe napary
Babcine sposoby na katar to pierwsza deska ratunku, po którą warto sięgnąć, kiedy zaczyna rozkładać cię przeziębienie. Moczenie nóg w gorącej wodzie, ziołowe napary i inhalacje, mogą pomóc w zmniejsze...
Domowe sposoby na suchość w nosie
Jeśli śluzówka nosa przez długi czas będzie przesuszona i podrażniona może dojść również do stanów zapalnych zatok i gardła. Dlatego należy dbać o odpowiednie nawilżenie nosa. Pomoże w tym stosowanie inhalacji parowych z zastosowaniem ziół lub olejków np. miętowego, eukaliptusowego, tymiankowego czy pichtowego. Wystarczy do miski z gorącą wodą wlać zaparzone zioła lub kilka kropli olejku. Następnie pochylić się nad nią, głowę przykryć ręcznikiem i wdychać gorącą mgiełkę przez 10-15 minut.
Nos skutecznie nawilżysz także za pomocą soli fizjologicznej, którą można zakraplać bezpośrednio do nosa lub rozpylać za pomocą nebulizatora. Pomocne będą także spraye i krople do nosa z wodą morską, pantenolem, glicerolem, kwasem hialuronowym czy prowitaminę B5. Można również używać maści i kremów do smarowania i natłuszczania wysuszonej śluzówki także wokół nosa.
W pomieszczeniach warto także używać nawilżaczy powietrza lub wieszać wilgotne ręczniki na kaloryferach, co pomoże nawilżyć powietrze. Należy też pamiętać o wypijaniu dużych ilości wody w ciągu dnia, najlepiej 2 litry, aby nawilżać cały organizm od środka.