Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, profilaktyka. Sprawdź, jak wygląda leczenie i rehabilitacja po wypadnięciu dysku!

Agata Orzełowska
Ból będący objawem wypadnięcia dysku powoduje zaburzenia snu, obniża samopoczucie, może też prowadzić do rozwoju depresji.
Ból będący objawem wypadnięcia dysku powoduje zaburzenia snu, obniża samopoczucie, może też prowadzić do rozwoju depresji. Martin Novak/123RF
Wypadnięcie dysku, czyli krążkowa przepuklina kręgosłupa, to dość częsta i bardzo bolesna przypadłość. Określa się ją nawet jako chorobę cywilizacyjną, ponieważ jej najczęstszą przyczyną są przeciążenie kręgosłupa związane z nieprawidłowym trybem życia. Wypadnięcie dysku utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia i działań profilaktycznych. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy wypadnięcia krążka międzykręgowego i jak przebiega jego leczenie.

Na czym polega wypadnięcie dysku, czyli krążkowa przepuklina kręgosłupa?

Wypadnięcie dysku kręgosłupa polega na wysunięciu się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową w konkretnym odcinku kręgosłupa, tj. szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym. Powoduje to ucisk na rdzeń kręgowy lub nerwy odchodzące od rdzenia, co jest przyczyną silnego bólu i innych dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Dysk kręgosłupa, inaczej krążek międzykręgowy, ma za zadanie amortyzowanie obciążeń działających na kręgosłup. Składa się z jądra miażdżystego, które jest półpłynne i dostosowuje się do ruchów kręgosłupa i jego obciążenia. Jądro dysku otoczone jest elastycznym pierścieniem z włókien kolagenowych oraz blaszek granicznych.

Czytaj także: Bolą Cię plecy, strzyka w kolanie? Pomóc może terapia manualna. Sprawdź, jakie są wskazania do tej metody fizjoterapii i jak wygląda wizyta

Aby spełniać swoje funkcje, dysk kręgowy powinien znajdować się dokładnie między kręgami kręgosłupa, musi też być odpowiednio nawodniony. Krążek międzykręgowy nocą chłonie wodę i pęcznieje, natomiast w ciągu dnia woda jest z niego wyciskana z tym większą siłą, im większe obciążenia działają na kręgosłup.

Gwałtowne ruchy, dźwiganie ciężarów, ale także długotrwałe siedzenie za biurkiem sprawiają, że włókna kolagenowe w dysku degenerują się i wiotczeją. Może w ten sposób powstać ubytek w krążku międzykręgowym, w który wsącza się półpłynne jądro miażdżyste. Dysk traci swój właściwy kształt i sprężystość, wysuwa się z właściwego sobie miejsca między kręgami i zaczyna uciskać na nerwy albo rdzeń.

Wysunięcie się jądra miażdżystego z kolagenowej otoczki jest jedną z form dyskopatii. Dyskopatia, czyli ogólnie schorzenia krążka międzykręgowego, najczęściej dotyczy części lędźwiowej kręgosłupa i dochodzi do niej na odcinku L4-L5. Może też jednak dojść do rozwoju dyskopatii szyjnej lub w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Ponieważ dyski utrzymują kręgosłup w prawidłowym ułożeniu, zapewniając mu elastyczność i mobilność, ich schorzenia nie tylko ograniczają sprawność ruchową i powodują silne dolegliwości bólowe, ale też znacznie obniżają jakość życia, sprzyjając rozwojowidepresji.

Dyskopatia nazywana jest chorobą cywilizacyjną, ponieważ związana jest z niezdrowymi nawykami, zwłaszcza siedzącym trybem życia. Problemy tego typu dotykają obecnie coraz młodszych pacjentów, czemu sprzyja również przewlekły stres, palenie od młodego wieku papierosów, nadwaga i otyłość, a ponadto monotonna praca biurowa, podczas której przez długi czas pozostaje się w jednej, wymuszonej i obciążającej kręgosłup pozycji.

Już 86 proc. osób cierpi z powodu bólu pleców, a od początku pandemii liczba Polaków z tym problemem wzrosła o 13 procent! Powodem pogorszenia się stanu zdrowia jest brak ruchu oraz przybieranie nieprawidłowych pozycji podczas siedzenia, spania i używania urządzeń mobilnych. Gdy boli kręgosłup, trzeba działać zanim dolegliwości nieodwracalnie się pogłębią! Sprawdź 8 zdrowych nawyków dla kręgosłupa polecanych przez fizjoterapeutów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zdrowy kręgosłup – 8 kroków w profilaktyce bólu kręgosłupa i...

Objawy wypadnięcia dysku

Objawy wypadnięcia dysku to przede wszystkim ból o dużym nasileniu. Gdy dojdzie do niego w odcinku lędźwiowym, powoduje ból promieniujący do biodra i nóg oraz tzw. rwę kulszową. Dolegliwości utrudniają poruszanie się i często wymuszają przyjmowanie nienaturalnej, zgiętej pozycję ciała. Może także pojawić się mrowienie w nogach i czasowa utrata czucia w kończynach. Inne objawy dyskopatii w odcinku lędźwiowym to parcie na pęcherz moczowy, ból przy oddawaniu stolca oraz ból w podbrzuszu i pachwinach.

Wypadnięcie dysku w odcinku szyjnym kręgosłupa daje objawy w postaci bólu i sztywności szyi oraz ograniczeniu możliwości wykonywania ruchów głową. Następnie pojawia się mrowienie rąk i sztywność. Objawem przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa są też ból barku oraz bóle i zawroty głowy.

Wypadnięcie dysku w odcinku piersiowym kręgosłupa daje objawy bólowe w okolicy żeber, które nasilają się podczas kaszlu i śmiechu oraz przy kichaniu. Ból może pojawić się także w klatce piersiowej.

Długotrwały ucisk na korzenie nerwowe w wyniku dyskopatii powoduje stan zapalny, obrzęk oraz zanik włókien kolagenowych. Ból powoduje natomiast wzmożone napięcie mięśniowe, które dodatkowo nasila odczuwane dolegliwości. Ruchomość kręgosłupa zostaje ograniczona, mogą pojawić się parestezje, niedowłady i zaburzenia czucia. W dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej może dojść do porażenia nerwów zwieraczy, pęcherza i odbytnicy.

Ból będący objawem wypadnięcia dysku zwykle powoduje też zaburzenia snu. To jeszcze bardziej obniża zdolność do funkcjonowania u chorego. W badaniach klinicznych stwierdzono przy tym, że na poziom niesprawności osób z wypadnięciem dysku lędźwiowego wpływają czynniki takie jak wiek, stopień zadowolenia z wykonywanej pracy oraz stan cywilny.

Warto przeczytać:

Wypadnięcie dysku – przyczyny

Wypadnięcie dysku jest jedną z form dyskopatii, która rozwija się w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Może do niego dojść podczas uprawiania sportu, ale sprzyja mu także siedzący tryb życia i monotonna praca wykonywana w tej samej pozycji (najczęściej siedzącej). U źródeł problemu leży też nadwaga i brak aktywności zapobiegającej osłabieniu mięśni grzbietu.

Do dyskowej przepukliny kręgosłupa może dojść ponadto w konsekwencji urazu, na przykład podczas wypadku albo gwałtownego dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. Wypadnięcie dysku zdarza się często podczas pracy fizycznej związanej ze schylaniem się i podnoszeniem ciężkich przedmiotów, ale także podczas zwykłych prac w domu czy ogrodzie, gdy podnosi się coś w niewłaściwy sposób bez uginania kolan.

Przyczyną wypadnięcia dysku może być także długotrwałe siedzenie w niewygodnej pozycji.

Polecamy również poradniki:

Co robić, gdy wypadł dysk? Leczenie i rehabilitacja

Dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem wymagają dokładnej diagnozy. Przy podejrzeniu, przyczynę bólu i ograniczenia sprawności jest wypadnięcie dysku, wykonuje się prześwietlenie kręgosłupa w odcinku, gdzie pojawił się ból. W niektórych przypadkach wykonuje się również badania takie jak tomografia komputerowa kręgosłupa i rezonans magnetyczny.

W pierwszych godzinach po tym, jak wypadł dysk, należy jak najwięcej czasu spędzać w pozycji leżącej – pozwoli to odciążyć kręgosłup i zregenerować krążki międzykręgowe. Lekarz zapisuje też zazwyczaj leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ponieważ w uciskanym miejscu zwykle rozwija się stan zapalny.

Kiedy ból staje się mniej dokuczliwy, dobrze jest rozpocząć fizjoterapię i ćwiczenia lecznicze oraz wzmacniające mięśnie grzbietowe. Rehabilitacja powinna być kontynuowana przez około 2-3 tygodnie, później warto natomiast regularnie wykonywać dobrany przez lekarza lub rehabilitanta zestaw ćwiczeń, który wzmocni mięśnie i zapobiegnie ponownemu wypadnięciu dysku.

Jeśli gimnastyka i fizjoterapia nie pomaga i pomimo zabiegów profilaktycznych dysk wciąż wypada, a dolegliwości bólowe dezorganizują życie, wskazane jest przeprowadzenie operacji.

Asany jogi są dobre na ból pleców, skrzywienie kręgosłupa, a nawet nadciśnienie. Oto popularne pozycje, które w potwierdzony sposób pomagają przy określonych chorobach i dolegliwościach. Zobacz, jak je wykonywać.

Joga leczy! Nie uwierzysz, na ile różnych problemów pomagają...

Profilaktyka w przypadku wypadnięcia dysku

Najprostsza i jednocześnie skuteczna metoda profilaktyki dyskopatii to umiarkowany wysiłek fizyczny oraz zachowanie prawidłowej masy ciała. Należy wzmacniać mięśnie grzbietu podtrzymujące kręgosłup we właściwej pozycji – świetnie sprawdza się m.in. pływanie, pilates i joga. Jednocześnie w uprawianiu sportu warto zachować umiar, ponieważ sport wyczynowy oraz intensywny wysiłek to właśnie częste przyczyny dyskopatii.

Należy też nauczyć się wykonywanie określonych czynności w taki sposób, by jak w jak najmniejszym stopniu narażać kręgosłup na niebezpieczne obciążenia.

Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – jak siedzieć, wstaw...

ZOBACZ: Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Skąd biorą się bóle pleców?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia