Spis treści
Jaka powinna być pozycja za kierownicą? Tak unikniesz bólu pleców
Ile razy ból kręgosłupa sprawiał, że tylko wizja wyczekiwanego miesiącami wypoczynku odwodziła cię od powrotu do domu, zaparkowania samochodu i położenia się w łóżku? Ból pleców podczas jazdy autem doskwiera wielu z nas. Winny jest nie tylko siedzący tryb życia (w pracy, w samochodzie właśnie i podczas odpoczynku, kiedy np. oglądasz filmy czy seriale), ale też zła postawa, jaką przyjmujesz za kierownicą. Jak uniknąć urlopowej frustracji i wygodnie dojechać do celu? Ekspert ujawnia pozycję, która uratuje twój wyjazd.
– W przeciwieństwie do pracy przy biurku, gdzie można łatwo rozprostować nogi, długie podróże samochodem oznaczają, że utkniesz w jednej pozycji przy kierownicy i siedzeniu – mówi dla Mirror Chris Trembath, ekspert ds. postawy w Deskup. – Wielu z nas prowadzi już dość siedzący tryb życia, a siedzenie przez dłuższy czas w samochodzie z pewnością może przyczynić się do problemów z plecami i szyją.
Jak siedzieć w samochodzie?
– Złotą zasadą jest pamiętanie o „B-B-C” (ang. bum to the back of the chair) – co w zasadzie oznacza pośladki do oparcia fotela – co jest idealne dla dobrego podparcia pleców, oraz rozluźnionych ramion, opierających się o siedzenie, aby uniknąć garbienia się – twierdzi Trembath.
Według eksperta dobrym nawykiem jest też przerywanie podróży co jakiś czas, aby rozprostować nogi.
Jak dbać o kręgosłup w samochodzie?
Prawidłowa postawa to podstawa. Co jeszcze możesz zrobić, żeby ulżyć sobie i swojemu kręgosłupowi jazdę samochodem?
Wyreguluj siedzenie – znajdź najbardziej wspierający dla ciebie i twojego kręgosłupa kąt siedzenia, dopasuj nachylenie oparcia i dolnej części siedzenia.
Dopasuj wysokość kierownicy – regulacja wysokości kierownicy może pomóc odciążyć szyję i plecy. Przyciągnij kierownicę do siebie, aby ramiona nie były wyciągnięte do przodu. Powinno to zmniejszyć obciążenie mięśni szyi, ramion i górnej części pleców.
Załóż wygodne buty – niektóre rodzaje obuwia (np. klapki i wysokie obcasy) mogą nie tylko utrudniać bezpieczne prowadzenie pojazdu, ale także prowadzić do zwiększonego bólu w dolnej części pleców. Źle dopasowane buty i obcasy zmieniają też postawę siedzącą. Oznacza to, że wstępnie ustawione regulacje siedzenia nie będą działać tak samo, jak w przypadku bardziej płaskiego, odpowiednio dopasowanego obuwia. Pamiętaj o tym, kiedy wybierasz się w drogę.
Miej pod ręką maść przeciwbólową – w razie bólu warto mieć w samochodzie miejscowe środki przeciwbólowe. Mogą ci zapewnić tymczasową ulgę w bólu pleców, kiedy kierujesz.
Wypróbuj plaster na ból pleców – zamiast maści, którą musisz się posmarować, możesz wybrać długo działający plaster przeciwbólowy. Przyklejenie plastra na plecach może zapewnić bardziej długotrwałą ulgę.
Korzystaj z tempomatu – jeżeli masz tempomat, korzystaj z niego – szczególnie w godzinach szczytu lub na śliskich, krętych lub niebezpiecznych drogach. Jeśli możesz to zrobić bezpiecznie, korzystanie z tempomatu może pomóc zmniejszyć ból pleców, umożliwiając zmianę pozycji nóg. Podczas korzystania z tempomatu postaw obie stopy na podłodze i zegnij kolana. Ciężar ciała oprzyj równomiernie na obu stopach. Dzięki temu odciążysz plecy.
Rób postoje – robienie częstych przerw jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić podczas podróży. Chodź, rozciągaj się i poruszaj ciałem – to wszystko pomoże ci zmniejszyć sztywność i napięcie, a tym samym ból pleców.
Dbaj o nawodnienie – picie podczas prowadzenia samochodu może być wyzwaniem, ale jest niezwykle ważne nie tylko dla ogólnego stanu twojego zdrowia, ale także dla zmniejszenia ryzyka skurczów pleców i bolesnych skurczów mięśni pleców i nóg. Miej obok butelkę wody lub napoje elektrolitowe o niskiej zawartości cukru.
Pamiętaj o prawidłowej pozycji przed kierownicą i zbliż pośladki do oparcia fotela.
Źródła: