Groźny nowotwór rozwija się długo i po cichu. Rak przełyku zabija większość chorych. Rozpoznaj jego objawy zanim będzie za późno

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Rak przełyku jest agresywnym nowotworem, który częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Jego przyczyną jest głównie niezdrowy tryb życia, a przede wszystkim palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Rak przełyku zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium, gdy szanse na przeżycie kolejnych 5 lat ma zaledwie 5-10 proc. pacjentów. Dlatego ważne jest, aby znać objawy nowotworu i rozpoznać go zanim będzie za późno.

Spis treści

Jak rozpoznać raka przełyku?

Starszy mężczyzna trzyma się za gardło
Ten nowotwór rozwija się zwykle u palaczy i osób pijących alkohol, ale nie tylko. Może dotyczyć każdego. Sprawdź w galerii, po jakich objawach rozpoznasz raka przełyku. brizmaker/gettyimages.com

Rak przełyku to niezwykle agresywny złośliwy nowotwór zaliczany do grupy nowotworów głowy i szyi, który rozwija się przez długi czas niezauważalnie. Jednak, gdy pojawiają się objawy oznacza to, że nowotwór jest już w dość zaawansowanym stadium. Najczęściej dotyczy on mężczyzn po 40. roku życia.

Jakie są objawy raka przełyku? Sprawdź w galerii!

Rak przełyku występuje w różnych postaciach:

 • rak płaskonabłonkowy – nowotwór umiejscawia się w górnym i środkowym odcinku przełyku,
 • gruczolakorak – rak zlokalizowany jest w dolnej części przełyku,
 • rak śluzowonaskórkowy,
 • rak torbielowatogruczołowy.

Najczęściej diagnozuje się raka płaskonabłonkowego, ale w ostatnich latach wzrasta zachorowalność na gruczolakoraka. Dwa ostatnie typy są bardzo rzadkie. Zdiagnozowanie raka przełyku umożliwia prześwietlenie z kontrastem (RTG) oraz badanie endoskopowe. Podczas tego drugiego pobiera się wycinek tkanki do oceny histopatologicznej.

Wykonuje się także badania takie jak USG jamy brzusznej, szyi i wątroby, spirometrię, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Te badania pozwalają wykryć ewentualne przerzuty komórek rakowych do innych narządów i tkanek.

Z krwi natomiast robione jest badanie na obecność markerów nowotworowych antygen SCC. Jednak marker ten służy także do wykrywania innych nowotworów takich jak rak płuca, szyi, głowy, macicy i sromu.

Od czego robi się rak przełyku? Przyczyny występowania tego nowotworu

Do głównych przyczyn rozwoju raka przełyku należy palenie papierosów i spożywanie dużych ilości wysokoprocentowych alkoholi, szczególnie rozpoczęte w młodym wieku.

Do innych przyczyn rozwoju nowotworu należy:

 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • otyłość,
 • niski status socjoekonomiczny,
 • niedobory witamin w diecie,
 • picie gorących napojów powodujących oparzenia przełyku,
 • infekcje bakteryjne, w tym głównie Helicobacter pylori,
 • mechaniczne urazy przełyku,
 • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
 • inne nowotwory zlokalizowane w okolicy gardła lub krtani.

Czy rak przełyku jest uleczalny? Na czym polega leczenie?

Rak przełyku wykryty na wczesnym etapie rozwoju jest uleczalny i daje 90 proc. szans na przeżycie 5 lat od diagnozy. Niestety, zwykle jest on wykrywany w dość zaawansowanym stadium, gdy szanse na przeżycie maleją i mieszczą się w granicach do maksymalnie 45 proc., jednak średni odsetek przeżyć wynosi zaledwie 5-10 proc.

Dodatkowo późna diagnoza często uniemożliwia leczenie, które podejmowane jest tylko u 40-60 proc. zdiagnozowanych pacjentów. Głównie polega ono na operacyjnym wycięciu guza wraz z częścią przełyku lub jego całością, a także zastosowanie chemioterapii i radiochemioterapii. Do takiego leczenia kwalifikują się tylko pacjenci bez przerzutów.

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby z przerzutami u pacjentów z nieoperacyjnym guzem stosuje się leczenie paliatywne, które ma na celu zmniejszenie objawów choroby i poprawę jakości życia pacjentów. Polega ono na udrożnieniu przełyku za pomocą stentów, koagulacji bipolarnej, laseroterapii, a także gastrostomii lub zastosowaniu samorozprężalnych protez przełykowych. Stosuje się również chemioterapię i radioterapię.

Nie czekaj! Rozpoznaj objawy raka przełyku i zacznij leczenie, żeby nie było za późno

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia