Esperal, czyli wszywka alkoholowa: opinie i skutki uboczne. Jak działa Esperal?

Monika Żurawska
W leczeniu alkoholizmu zastosowanie wszywki alkoholowej jest jednym z elementów terapii. Esperal jest nazwą handlową disulfiramu, substancji upośledzającej działanie enzymu niezbędnego do metabolizowania alkoholu. Nazwa handlowa oznacza, że każdy producent leków może produkt z daną substancją czynną, w tym wypadku disulfiramem, nazwać inaczej. Inna nazwa handlowa to Anticol.
W leczeniu alkoholizmu zastosowanie wszywki alkoholowej jest jednym z elementów terapii. Esperal jest nazwą handlową disulfiramu, substancji upośledzającej działanie enzymu niezbędnego do metabolizowania alkoholu. Nazwa handlowa oznacza, że każdy producent leków może produkt z daną substancją czynną, w tym wypadku disulfiramem, nazwać inaczej. Inna nazwa handlowa to Anticol. 123RF
Esperal, czyli wszywka alkoholowa, to farmakologiczna forma leczenia alkoholizmu. Niestety, nie zawsze okazuje się skuteczna, ponieważ esperal i jego działanie jest bardzo indywidualne. O ile niektórym może pomóc w powrocie do normalnego życia, inni mogą nie odczuć żadnego postępu w walce z nałogiem alkoholowym. Esperal (disulfiram) jest dosyć popularny w Polsce, a niektórzy przechodzili zabieg wszycia specyfiku wiele razy. Niestety, nie jest on wolny od skutków ubocznych i zanim ktokolwiek zdecyduje się na zastosowanie go powinien być świadomy wszystkich możliwych konsekwencji.

Czym jest esperal?

Esperal, czyli przez wszystkich kojarzona wszywka alkoholowa to tak naprawdę lek, który nie istnieje już na rynku farmaceutycznym w Polsce. Pod tą nazwą produkowany był kilka lat temu i silnie zakorzeniła się ona w pamięci Polaków. Obecnie lekarz informuje alkoholika nie o leku o nazwie Esperal, lecz o substancji, która nazywa się disulfiram. Poza nazwą nie ma między nimi różnic. Substancja czynna silnie działająca w połączeniu z alkoholem jest identyczna.

Disulfiram ma postać tabletek. Są one implantowane głęboko pod warstwę mięśniową, w formie wszywki. O ich licznie decyduje lekarz, a zalecana dawka tej substancji zależy m.in. od masy ciała pacjenta.

Jak działa esperal, czyli wszywka alkoholowa?

Tłumacząc zasadność sięgania po Esperal i całą ideę wymyślenia takiej formy przeciwdziałania alkoholizmowi trzeba wyjaśnić, jak wpływa on na proces leczenia alkoholików. Niestety, wszywka alkoholowa to zaledwie jeden z elementów terapii. Jego głównym celem jest wywołanie awersji do przyjmowania płynów wysokoprocentowych. Podobne metody stosuje się podczas rzucania palenia. Osoba, która poddała się zaszyciu już w kilka minut po wypiciu alkoholu doświadcza szeregu nieprzyjemnych objawów wynikających z reakcji substancji aktywnej leku z alkoholem. W efekcie u takiego człowieka nietolerancja alkoholu zwiększa się nawet dziesięciokrotnie.

Esperal zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Hamuje działanie enzymu – dehydrogenazy aldehydowej, przez co utrudnia utlenianie aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Kumulujący się w organizmie aldehyd octowy powoduje objawy zatrucia (tzw. reakcja disulfiramowa).

Jakie są skutki uboczne stosowania Esperalu?

Do skutków ubocznych wywołanych połączeniem Esperalu z alkoholem zalicza się, m.in.:

  • czerwona twarz,
  • lęki,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • nadmierne pocenie się,
  • uczucie duszności,
  • nagłe skoki ciśnienia,
  • przyspieszony rytm serca.

Objawy te mogą utrzymywać się od kilku nawet do kilkunastu godzin po piciu, a rozpoczynają się zazwyczaj kilka minut po dostarczeniu alkoholu do organizmu. W najgorszym przypadku spożywanie alkoholu będąc zaszytym może skończyć się zawałem serca.

Esperal – opinie

Opinie dotyczące Esperalu są bardzo różne. Podobnie jak w wielu innych formach lub środkach pomocniczych wspomagających wychodzenie z alkoholizmu.

Niektórym Esperal zagwarantował trwałą abstynencję, ponieważ po dłuższych czasie nie picia byli już na tyle silni i oswojeni z sytuacją, by wytrwać w postanowieniu i tego nie zmieniać. Dla innych informacja, że wszywka alkoholowa działa tylko przez określony czas i to ona jest powodem nieprzyjemnych objawów, a nie alkohol sam w sobie wzmaga proces, tzw. odliczania do ostatnich dni działania środka.

Znacznie lepsze efekty można osiągnąć, gdy wszywkę alkoholową zastosuje się w połączeniu z rozpoczęciem terapii. Mogą być to np. spotkania w gronie anonimowych alkoholików lub indywidualne sesje z terapeutą.

W internecie można przeczytać wiele opinii o tym, że ktoś zdecydował się na wszywkę alkoholową, np. już trzy razy w życiu i planuje kolejny lub wpisy osób, które pomimo wszycia Esperalu nie przestawały pić i często trafiały do szpitala. Z pewnością zaletą jest fakt, że w trakcie działania substancji wchodzących w reakcję z alkoholem dla osoby pijącej i jej rodziny nawet kilka miesięcy spokoju może mieć bardzo dobry wpływ. Jeśli natomiast alkoholik ogranicza używkę tylko na czas zaszycia, po czym powraca do nałogu i po jakimś czasie ponownie decyduje się na Esperal oznacza to, że w jego przypadku lek nie ma prawidłowego zastosowania i jest traktowany raczej jako pomoc doraźna, a nie próba całkowitego rozwiązania problemu.

Warto przeczytać:

Przeciwwskazania do zabiegu wszywki alkoholowej:

Jak długo działa Esperal?

Esperal w formie wszywki działa kilka miesięcy, zazwyczaj 9, ale u niektórych osób przykre skutki po spożyciu alkoholu spotęgowane działaniem specyfiku mogą utrzymywać się nawet do roku. To jeden z powodów, dla których jest on tak popularnym elementem terapii antyalkoholowej.

ZOBACZ: Ile kosztuje wszywka alkoholowa? Działanie i skutki uboczne Esperalu

Zobacz również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia