Czym jest esperal?
Esperal, czyli przez wszystkich kojarzona wszywka alkoholowa to tak naprawdę lek, który nie istnieje już na rynku farmaceutycznym w Polsce. Pod tą nazwą produkowany był kilka lat temu i silnie zakorzeniła się ona w pamięci Polaków. Obecnie lekarz informuje alkoholika nie o leku o nazwie Esperal, lecz o substancji, która nazywa się disulfiram. Poza nazwą nie ma między nimi różnic. Substancja czynna silnie działająca w połączeniu z alkoholem jest identyczna.
Disulfiram ma postać tabletek. Są one implantowane głęboko pod warstwę mięśniową, w formie wszywki. O ich licznie decyduje lekarz, a zalecana dawka tej substancji zależy m.in. od masy ciała pacjenta.
Jak działa esperal, czyli wszywka alkoholowa?
Tłumacząc zasadność sięgania po Esperal i całą ideę wymyślenia takiej formy przeciwdziałania alkoholizmowi trzeba wyjaśnić, jak wpływa on na proces leczenia alkoholików. Niestety, wszywka alkoholowa to zaledwie jeden z elementów terapii. Jego głównym celem jest wywołanie awersji do przyjmowania płynów wysokoprocentowych. Podobne metody stosuje się podczas rzucania palenia. Osoba, która poddała się zaszyciu już w kilka minut po wypiciu alkoholu doświadcza szeregu nieprzyjemnych objawów wynikających z reakcji substancji aktywnej leku z alkoholem. W efekcie u takiego człowieka nietolerancja alkoholu zwiększa się nawet dziesięciokrotnie.
Esperal zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Hamuje działanie enzymu – dehydrogenazy aldehydowej, przez co utrudnia utlenianie aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Kumulujący się w organizmie aldehyd octowy powoduje objawy zatrucia (tzw. reakcja disulfiramowa).
Jakie są skutki uboczne stosowania Esperalu?
Do skutków ubocznych wywołanych połączeniem Esperalu z alkoholem zalicza się, m.in.:
- czerwona twarz,
- lęki,
- nudności,
- wymioty,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- nadmierne pocenie się,
- uczucie duszności,
- nagłe skoki ciśnienia,
- przyspieszony rytm serca.
Objawy te mogą utrzymywać się od kilku nawet do kilkunastu godzin po piciu, a rozpoczynają się zazwyczaj kilka minut po dostarczeniu alkoholu do organizmu. W najgorszym przypadku spożywanie alkoholu będąc zaszytym może skończyć się zawałem serca.
Esperal – opinie
Opinie dotyczące Esperalu są bardzo różne. Podobnie jak w wielu innych formach lub środkach pomocniczych wspomagających wychodzenie z alkoholizmu.
Niektórym Esperal zagwarantował trwałą abstynencję, ponieważ po dłuższych czasie nie picia byli już na tyle silni i oswojeni z sytuacją, by wytrwać w postanowieniu i tego nie zmieniać. Dla innych informacja, że wszywka alkoholowa działa tylko przez określony czas i to ona jest powodem nieprzyjemnych objawów, a nie alkohol sam w sobie wzmaga proces, tzw. odliczania do ostatnich dni działania środka.
Znacznie lepsze efekty można osiągnąć, gdy wszywkę alkoholową zastosuje się w połączeniu z rozpoczęciem terapii. Mogą być to np. spotkania w gronie anonimowych alkoholików lub indywidualne sesje z terapeutą.
W internecie można przeczytać wiele opinii o tym, że ktoś zdecydował się na wszywkę alkoholową, np. już trzy razy w życiu i planuje kolejny lub wpisy osób, które pomimo wszycia Esperalu nie przestawały pić i często trafiały do szpitala. Z pewnością zaletą jest fakt, że w trakcie działania substancji wchodzących w reakcję z alkoholem dla osoby pijącej i jej rodziny nawet kilka miesięcy spokoju może mieć bardzo dobry wpływ. Jeśli natomiast alkoholik ogranicza używkę tylko na czas zaszycia, po czym powraca do nałogu i po jakimś czasie ponownie decyduje się na Esperal oznacza to, że w jego przypadku lek nie ma prawidłowego zastosowania i jest traktowany raczej jako pomoc doraźna, a nie próba całkowitego rozwiązania problemu.
Warto przeczytać:
Przeciwwskazania do zabiegu wszywki alkoholowej:
- choroby układu oddechowego,
- cukrzyca,
- padaczka,
- choroby nerek,
- choroby wątroby,
- niedoczynność tarczycy,
- psychoza.
Jak długo działa Esperal?
Esperal w formie wszywki działa kilka miesięcy, zazwyczaj 9, ale u niektórych osób przykre skutki po spożyciu alkoholu spotęgowane działaniem specyfiku mogą utrzymywać się nawet do roku. To jeden z powodów, dla których jest on tak popularnym elementem terapii antyalkoholowej.
ZOBACZ: Ile kosztuje wszywka alkoholowa? Działanie i skutki uboczne Esperalu